W weekend rusza Festiwal Filmowy Kino Dzieci

18 września 2019, 8:00
Magdalena Raczek

Już w najbliższy weekend, 21-22 września, oraz w kolejny, 28-29 września, odbywać się będzie w Gdańsku 6. Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Imprezie towarzyszy hasło przewodnie "Czas na spotkanie". Filmy prezentowane będą w gdańskim kinie Żak. Młodzi widzowie obejrzą dziewięć tytułów z konkursu głównego i będą mogli dołączyć do ogólnopolskiego plebiscytu publiczności oraz zdecydować, który z nich otrzyma nagrodę Kwiatu Paproci. Organizatorem imprezy jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci to wydarzenie skierowane do widzów w wieku 4-12 lat oraz ich opiekunów. Ideą, jaka od początku przyświeca festiwalowi, jest udostępnianie szerokiej publiczności wartościowych filmów, które wyróżniają się walorami edukacyjnymi, artystycznymi oraz produkcyjnymi. W programie znajdują się filmy długometrażowe i zestawy filmów krótkich, w tym animacje, filmy aktorskie oraz dokumenty. Festiwal odbywa się w 22 miastach (w 23 kinach) w całej Polsce, w tym również w Gdańsku.

Czas na spotkanieTegoroczna, szósta już edycja festiwalu odbywa się pod hasłem "Czas na spotkanie".

- Czas festiwalu to czas na spotkania: z filmami, przygodami, historiami, ulubionymi bohaterami, ale także z tymi zupełnie nowymi. Festiwal to czas i przestrzeń do spotkań z innymi ludźmi - naszymi rówieśnikami, innymi kinomanami/kinodzieciomanami, spotkanie z ludźmi, których znamy z poprzednich wersji festiwalu (tworzy się swoista społeczność naszych festiwalowiczów). To spotkania z emocjami - oglądanie filmu w kinie to przeżycie i doświadczenie w dużej skali; filmy niosą ze sobą emocje, możemy je przeżywać w kinie z innymi. To czas na wspólne bycie razem i rozmowy o tym, co razem zobaczyliśmy - wyjaśnia Ewa Muszkiet, specjalista ds. marketingu ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Co w programie?W Gdańsku będzie można zobaczyć dziewięć filmów z konkursu głównego. Wśród nich są obrazy pokazywane wcześniej na najważniejszych światowych festiwalach - jak Cannes, Berlinale czy Annecy.

W programie filmy dla najmłodszych (od 4 lat), tj. "Pettson i Findus" czy "Klara Muu!" (norweska animacja dla widzów 5+); spory wybór filmów dla sześciolatków: "Jakub, Mimmi i gadające psy" (animacja zrealizowana w technice cut-out), "Solan i Ludwik - Misja Księżyc", "Operacja Człowiek w Czerni" (klasyka kryminału dla dzieci) oraz "Szybcy i śnieżni"; dla nieco starszych (7+) - "Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię" (w polskiej wersji dubbingowej usłyszymy głosy m.in. Andrzeja Chyry i samego Romana Gutka); a także dla dzieci od 9 lat wzwyż: "Cały świat Romy" i "Niezwykłe lato z Tess".

Dlaczego warto być na festiwalu?Festiwal Kino Dzieci to okazja, aby zobaczyć produkcje, głównie europejskie, stworzone specjalnie z myślą o młodym widzu. Tego rodzaju filmy rzadko są dostępne na co dzień w kinach, dlatego warto skorzystać z festiwalowej okazji, by je obejrzeć. To filmy wyjątkowe, wartościowe, nagradzane na festiwalach.

- Przykładem może być "Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię" w reżyserii Lorenzo Mattottiego na podstawie książki Dino Buzattiego wydanej w 1945 r. To prestiżowe wydarzenie, bo film miał swoją premierę na festiwalu w Cannes w sekcji Un Certain Regard. Premiera polska jest w Kinie Dzieci. To przepiękna animacja stworzona przez uznanego twórcę komiksów, grafik, ilustracji, okładek dla "New Yorkera", "Vogue'a" i plakatów samego festiwalu w Cannes. Mamy też norweską animację lalkową "Solan i Ludwik - Misja Księżyc", która w Norwegii jest megahitem. Na pierwszą część ich przygód przyszło więcej widzów niż na "Hobbita". Z kolei "Niezwykłe lato z Tess" to film, który był wydarzeniem na Berlinale i o którym pisał m.in. "Variety" i inne media. Drugim niezwykłym filmem aktorskim również dla widzów 9+ jest "Cały świat Romy", holenderskiej reżyserki Mischy Kamp, który opowiada historię dziewczynki spędzającej całe dnie ze swoją babcią, której nie lubi. Delikatnie utkana fabuła i bardzo dojrzałe, mądre kino - rekomenduje Ewa Muszkiet.
To tylko wybrane wątki z tegorocznego programu. Wszystkie filmy zostaną premierowo pokazane w trakcie festiwalu w polskiej wersji językowej. Cały program oraz więcej informacji o festiwalu dostępne na stronie: www.kinodzieci.pl oraz na stronie kina www.klubzak.com.pl. Ceny biletów: bilet normalny - 12 zł, bilet ulgowy - 8 zł (za okazaniem Karty Dużej Rodziny).