Wakacyjne atrakcje dla dzieci. Co przygotowują samorządy?

5 czerwca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Wioleta Stolarska
Samorządy przygotowują ofertę zajęć edukacyjnych, warsztatów, atrakcji w instytucjach kultury. Więcej zdjęć (6)

Samorządy przygotowują ofertę zajęć edukacyjnych, warsztatów, atrakcji w instytucjach kultury.

fot. 123rf.com/dolgachov

Samorządy przygotowują ofertę zajęć edukacyjnych, warsztatów, atrakcji w instytucjach kultury.

fot. 123rf.com/dolgachov

Zajęcia sportowe, informatyczne, kulinarne, artystyczne, na basenie, gry i zabawy na świeżym powietrzu czy w świetlicy szkolnej - w nadchodzące wakacje dzieciom nuda nie powinna doskwierać. Zbliża się koniec roku szkolnego, dlatego najwyższy czas pomyśleć o tym, jak zapewnić dzieciom opiekę i rozrywkę na kolejne miesiące. Samorządy już przygotowały oferty zajęć letnich dla najmłodszych.Gdański samorząd na organizację wakacyjnych zajęć adresowanych do przedszkolaków i uczniów przeznaczy ponad 1,5 mln zł. Zajęcia sportowe, rekreacyjne i artystyczne odbywać się będą w 52 placówkach. Przygotowano ponad 6 tys. miejsc.

W samych szkołach odbędzie się 24 655 godzin zajęć, które poprowadzi 567 nauczycieli. Oprócz półkolonii w szkołach ciekawą ofertę zajęć proponuje Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej, Gdańska Galeria Miejska, Gdański Ośrodek Sportu, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Gdańska, Hevelianum, Pałac Młodzieży i placówki Gdańskiego Archipelagu Kultury.

- W tym roku będzie więcej godzin zajęć dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta i więcej nauczycieli, którzy zaopiekują się młodzieżą podczas wakacji - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Co istotne, oferta wakacyjna równomiernie pokrywa całe miasto, dlatego dostęp do niej będzie łatwiejszy we wszystkich dzielnicach. W każdej dzielnicy można znaleźć ofertę miasta dla dzieci i młodzieży - dodaje.
Zapisy startują 10 czerwca. Co ważne, nie będzie kolejek, bo wniosek składamy bezpośrednio w wybranej placówce.

- Tylko na zajęcia w placówkach szkolnych przeznaczyliśmy 1,2 mln zł, a reszta to pieniądze dla organizacji pozarządowych, które wspólnie z nami organizują letni wypoczynek - dodaje Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych.
Podczas dodatkowych zajęć dzieci mogą rozwijać pasje i zainteresowania. Więcej zdjęć (6)

Podczas dodatkowych zajęć dzieci mogą rozwijać pasje i zainteresowania.

fot. 123rf.com/Dmytro Zinkevych

Podczas dodatkowych zajęć dzieci mogą rozwijać pasje i zainteresowania.

fot. 123rf.com/Dmytro Zinkevych

Opieka w placówkach szkolnych będzie w wymiarze 8-10 godzin od poniedziałku do piątku. Zajęcia będą prowadzone bezpłatne lub za symboliczną opłatą.

Jakie zajęcia będą organizowane? M.in. sportowe, w tym pływackie, rekreacyjne, turystyczne, edukacja w plenerze, z zakresu profilaktyki zdrowotnej, zabawy i ćwiczenia z elementami pedagogiki zabawy, ruchu rozwijającego; gry i zabawy, w tym gry planszowe, zajęcia rozbudzające zainteresowania, konstrukcyjne; informatyczne; artystyczne, w tym plastyczne, plastyczno-techniczne, muzyczne, taneczne, twórcze, kreatywne; kulinarne; ekologiczne; spotkania ze sztuką, w tym zajęcia czytelnicze i biblioteczne, filmowe, teatralne; zajęcia z zakresu bezpieczeństwa; językowe; historyczne; opiekuńczo-wychowawcze, w tym wycieczki i wyjścia do kina.

Szczegóły wszystkich propozycji na spędzenie wakacyjnych miesięcy znajdują się na stronie miasta.

"Wakacje w mieście mogą być fascynujące i aktywne"Również Gdynia przygotowuje dla najmłodszych i młodzieży szereg aktywności na lato. Tu zapisy odbywają się nieco później, więc oferta zajęć będzie się jeszcze w najbliższych dniach poszerzać. Szczegóły poznamy w połowie miesiąca.

- Wakacje w mieście mogą być fascynujące i aktywne. Zwłaszcza jeśli tym miastem jest Gdynia. Tutaj nikt nie będzie się nudzić, bo oferta dla najmłodszych, trochę starszych i młodzieży jest jak co roku bardzo bogata. Wiele atrakcji czekać będzie w instytucjach kulturalnych, w szkołach, poradniach, a także na plaży - przekonuje Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.
Miasto zapowiada, że jak co roku na plaży Śródmieście odbywać się będą aktywności sportowe, nie zabraknie też naukowych ciekawostek w Centrum Nauki Experyment, czy atrakcji w Gdyńskim Akwarium, warsztaty i zajęcia odbędą się również w Teatrze Miejskim czy bibliotekach.

Oferty zajęć poza placówkami szkolnymi można znaleźć tutaj.

Gdynia przygotowuje dla najmłodszych i młodzieży szereg aktywności na lato. Więcej zdjęć (6)

Gdynia przygotowuje dla najmłodszych i młodzieży szereg aktywności na lato.

mat. prasowe

Gdynia przygotowuje dla najmłodszych i młodzieży szereg aktywności na lato.

mat. prasowe

Lato w kurorcie dla uczniówZ pomocą pracującym rodzicom przyjdą też władze Sopotu, organizując zajęcia w szkołach czy atrakcje w miejskich instytucjach.

Dzieci będą mogły skorzystać z zajęć rekreacyjno-ruchowych, warsztatów taneczno-gimnastycznych w plenerze, warsztatów plastycznych, plenerów malarskich i rysunkowych. Program wypoczynku na letnich półkoloniach przygotowują m.in. placówki oświatowe czy Młodzieżowy Dom Kultury w Sopocie. Zajęcia będą się odbywać w terminach: 24.06.2019r. - 28.06.2019r., 1.07.2019r. - 5.07.2019r. oraz 8.07.2018r. - 12.07.2018r., przewidziana ilość miejsc - 150 osób.

- Lato w mieście, a zwłaszcza w Sopocie, może być bardzo ciekawe. Jesteśmy w trakcje przygotowywania oferty dla najmłodszych, szczegóły będzie można poznać w najbliższych dniach - zapewnia Anetta Konopacka z sopockiego magistratu.
Półkolonie w Szkole Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 7 w Sopocie odbędą się w dwóch terminach: 24-28.06.2019r. oraz 1-5.07.2019r., w godzinach 7.30-16.30, przewidziana ilość miejsc - 120. W programie zaplanowano zabawy sportowo-rekreacyjne oraz zajęcia tematyczne: arteterapia, zajęcia taneczne, scenki darmowe. Będą też wycieczki do kina, Grodziska, Muzeum Sopotu, Sopoteki czy Opery Leśnej.

Półkolonie w Zespole Szkół Specjalnych nr 5 w Sopocie odbywać się będą w terminach: 24-28.06.2019 oraz 1-5.07.2019, w godzinach 7.30-16.30, przewidziana ilość miejsc - 26 osób. W programie zaplanowano zajęcia relaksacyjno - rehabilitacyjno - opiekuńcze na terenie szkoły, a dodatkowo zaplanowano wyjście do kina lub teatru, galerii sztuki, Muzeum Sopotu, Sopoteki czy zoo.
Czy szkolne świetlice powinny pracować w czasie wakacji w takim samym wymiarze godzin, co w trakcie roku szkolnego?
59%

jak najbardziej - rozwiązałoby to problem wakacyjnej opieki dla dzieci

26%

wszystkie nie - dyżury kilku szkół w dzielnicy wystarczyłyby w zupełności

15%

nie - nie ma takiej potrzeby i niczego to nie rozwiąże

zakończona

łącznie głosów: 303

Opinie (30) 6 zablokowanych

 • "Szczegóły wszystkich propozycji na spędzenie wakacyjnych miesięcy znajdują się na stronie miasta" (2)

  Otóż nie, na stronie miasta nie ma żadnej informacji na temat oferty, a szkoda, dobrze byłoby już wiedzieć i rozplanować.

  • 34 0

  • W artykule jest link (1)

   • 0 2

   • nie ma

    jest ale tylko do Gdyni

    • 3 2

 • może jakiś link (1)

  Gdzie jest informacja na stronie Gdańska?
  Może pojawi się jak nie będzie miejsc.
  Tak było w czasie ferii zimowych - Radio Gdańsk i trojmiasto.pl podały informacje, a miejsca były zajęte. Tydzień wcześniej nic nie wiedzieli w placówkach, a w dniu publikacji artykułu o 9:30 miejsc brak - ciekawe?

  • 26 0

  • Gdańsk

   Po 10 czerwca podadzą

   • 2 0

 • Zjazd food track przy stadione obowiązkowo
  Praktykujemy zdrowe jedzenie

  • 5 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać