Warsztaty, pokazy naukowe, teatrzyk dla maluchów. Jak spędzić weekend?

24 września 2021, 8:00
ws
Co roku, w ostatni piątek września, we wszystkich krajach Unii Europejskiej jednocześnie odbywa się Europejska Noc Naukowców. Więcej zdjęć (2)

Co roku, w ostatni piątek września, we wszystkich krajach Unii Europejskiej jednocześnie odbywa się Europejska Noc Naukowców.

fot. 123rf.com/ denisfilm

Co roku, w ostatni piątek września, we wszystkich krajach Unii Europejskiej jednocześnie odbywa się Europejska Noc Naukowców.

fot. 123rf.com/ denisfilm

Macie już plany na pierwszy jesienny weekend? W naszym kalendarzu czeka na was wiele ciekawych wydarzeń. Tym razem nie brakuje eksperymentów, pokazów naukowych, warsztatów, a dla miłośników kulturalnych wydarzeń mamy propozycje z opery i teatrzyk.Wydarzenia i atrakcje dla dzieci i rodzin w weekend, 25-26.09Europejska noc naukowców - konstruktorniaCo roku, w ostatni piątek września, we wszystkich krajach Unii Europejskiej jednocześnie odbywa się Europejska Noc Naukowców. Wtedy to nauka wychodzi z laboratoriów, warsztatów i pracowni do każdego chętnego, który chce się dowiedzieć, jak bezpośrednio wpływa ona na jego życie. Nie inaczej będzie tym razem.

Bądź jak Jan Heweliusz podczas Europejskiej Nocy Naukowców! "Konstruktornia" - pod takim hasłem odbędzie się Europejska Noc Naukowców w Hevelianum. Na głównym placu Fortu Góry Gradowej będzie można podziwiać widowiskowe pokazy naukowe, wziąć udział w warsztatach konstrukcyjnych i pokazach astronomicznych. Wszystkiemu będzie się przyglądał Jan Heweliusz, słynny gdański astronom, który sam konstruował swoje przyrządy do obserwacji nieba.

Temat przewodni tegorocznej Europejskiej Nocy Naukowców w Hevelianum jest związany z patronem instytucji - Janem Heweliuszem, słynnym gdańskim astronomem, który w tym roku obchodzi 410. rocznicę urodzin. Jako człowiek wielu talentów często sam konstruował swoje instrumenty do obserwacji nieba. Liczne kwadranty, sekstanty i oktanty do pomiarów kątowych były bardzo precyzyjnie wykonane, co budziło podziw i czasem niedowierzanie wśród astronomów.

W programie m.in.: widowiskowe doświadczenia naukowe, w których łączą się ogień i muzyka, czyli najlepsze eksperymenty Hevelianum - podczas pokazu poskromicie płomienie i ekstremalne zimno, zobaczycie też wystrzałowe reakcje chemiczne, warsztaty robotyczne, konstruktorskie i astronomiczne, pokazy filmowe i wystawy.

Podczas Europejskiej Nocy Naukowców bilety na wystawy interaktywne - Dookoła Świata, Łamigłówka i Z Energią! - będzie można kupić w cenie promocyjnej: 5 zł każda.

Piątek, 24 września, godz. 18:00 - 22:00 - Hevelianum Gdańsk, Gradowa 6, wstęp wolny.

Warsztaty Rodzinne. Zróbmy dobry klimatBrak roślinności w przestrzeni miejskiej powoduje dziesiątki trudnych do rozwiązania problemów. O miastach zwykło się mówić betonowe dżungle, co z miejsca wywołuje skojarzenie z lasem betonowych budynków i placów, otoczonych asfaltowymi, dla odmiany, ulicami. Gdzie jednak miejsce dla drzew i roślin? Tu pojawia się problem, z którym mierzy się większość miast na całym świecie. To tylko jeden z tematów, który zostanie poruszony podczas Warsztatów Rodzinnych. Zróbmy dobry klimat w Centrum Nauki Experyment.

Czego jeszcze dowiecie się i doświadczycie podczas zajęć? Podczas Warsztatów Rodzinnych: stworzycie własne lasy w słoiku i sprawdzicie, jak działają ekosystemy, obejrzycie ciekawe rośliny w powiększeniu pod lupą, binokularem oraz mikroskopem, sprawdzicie, w jaki sposób zakwaszenie oceanów wpływa na zwierzęta morskie, dowiecie się, jak bardzo roślinność pomaga obniżyć temperaturę w miastach.

Sobota i niedziela - godz. 12:00 oraz 15:00, czas ok. 1 godz. warsztaty dla dzieci 8+, bilety: 30 zł - os./ warsztaty + zwiedzanie wystaw, ulgowy 15 zł - os./ same warsztaty.

Tak wyglądała Europejska Noc Naukowców w ubiegłym roku. Więcej zdjęć (2)

Tak wyglądała Europejska Noc Naukowców w ubiegłym roku.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Tak wyglądała Europejska Noc Naukowców w ubiegłym roku.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Opera na startOpera na start to zajęcia muzyczno-ruchowe dla najmłodszych. Dzieci wraz z rodzicami uczestniczą w zabawach, podczas których kreatywnie spędzają czas i mogą czerpać inspirację do dalszych muzycznych przygód. Zajęcia prowadzą artyści chóru, orkiestry, baletu oraz soliści współpracujący z Operą Bałtycką.

Dlaczego warto? Bo słuchanie i wykonywanie muzyki uspokaja nerwy i napięte mięśnie oraz dodaje energii, a muzyka stymuluje rozwój ośrodkowego układu nerwowego oraz oddziałuje na mózg, czyli wspiera etapy szczególnie ważne w pierwszych latach życia. Dodatkowo dźwięki i rytmy są naturalnym środowiskiem do zabawy, co sprzyja rozwojowi koordynacji ruchowej i gwarantuje radosną atmosferę. Co ważne, słuchanie muzyki pobudza i rozwija słuch, pomaga w ćwiczeniu koncentracji i pamięci. Wrażliwe ucho więcej usłyszy i lepiej odnajdzie się w przestrzeni. Pamiętajcie też, że muzyka uruchamia wyobraźnię, kreatywność, spontaniczność u młodszych i starszych, a wspólne zabawy z dziećmi to okazja do zaprzyjaźnienia ich z muzyką już od wczesnych lat, by później samodzielnie i chętnie po nią sięgały.

Zajęcia trwają 40 minut i prowadzone są na dużej sali baletowej (wejście od strony ul. Towarowej). Zajęcia prowadzone są w małej grupie. Grupa liczy maksymalnie 15 dzieci wraz z rodzicami.

Niedziela, godz. 11:00, 12:30 - Opera Bałtycka. Bilety 30 zł.

Teatrzyk na Kolorowym PodwórkuTeatr KLAPA, czyli Koperek i Kminek, zapraszają wszystkie dzieciaki na spotkanie z niepowtarzalnym Byczkiem Fernando. Wspólnie wybierzecie się w podróż do gorącej Hiszpanii.
Spektakl odbędzie się pod dachem klubu Ucho.

Kulturalne spotkanie wspiera Akcja Anima - to nieformalna grupa osób, którym bliska jest idea pomagania i zmieniania świata na lepszy. Od początku istnienia wspiera słabszych, potrzebujących. Organizuje liczne wydarzenia kulturalne i akcje charytatywne.

Niedziela, godz. 12:00 - Gdynia, ul. Świętego Piotra 2, Podwórko.art. Bilety: 15 zł, ulgowy: 5 zł.

Festiwal Baniek MydlanychNa koniec mamy dla was propozycję z zupełnie innej bajki, a może nawet bańki - chodzi o Festiwal Baniek Mydlanych na stadionie żużlowym. W programie m.in. płyn do samodzielnej zabawy, zabawy z bajkowymi animatorami, pokazy profesjonalistów - w tym zamykanie chętnych w wielkiej bańce mydlanej. Na miejscu będą też dmuchane place zabaw, więc dzieci na pewno nie będą się nudzić.

Sobota, godz. 15 - 17:30 - Stadion żużlowy, ul. Zawodników 1, wstęp wolny.

ws

Opinie (8)

 • Jakby muzyka była w szkołach (3)

  i była prowadzona przez osoby, które potrafią choćby czytać nuty, nie przez pasjonatów, amatorów po studiach dyplomowych, to ludzie mieliby chociaż słuch, a tak to takie zajęcia dla dzieci w niczym nie pomogą, bo są nastawione na zabawę, nie na rozwój.

  • 3 0

  • Szkołach?

   Dawniej dzieci w 4 klasie znały nuty i potrafiły grać na flecie lub dzwonkach. Teraz nauczyciel muzyki plastyki czy nawet angielskiego to ktoś z łapanki? Dzieci są w szkole ale niestety uczą się w domu nawet przedmiotów

   Dawniej dzieci w 4 klasie znały nuty i potrafiły grać na flecie lub dzwonkach. Teraz nauczyciel muzyki plastyki czy nawet angielskiego to ktoś z łapanki? Dzieci są w szkole ale niestety uczą się w domu nawet przedmiotów ścisłych. W szkołach są takie kurioza jak głuchy pan od matematyki czy anglista mówiący tylko po ukraińsku bo jego ukrenglish jest niezrozumiały nawet dla dziecka z anglii.

   • 1 0

  • Dzieci rozwijają sie przez zabawę, wiesz? (1)

   • 0 2

   • Tak, najbardziej przez darcie się i bieganie jak małpki :)

    To dopiero jest rozwój :D Jeszcze nikt nigdy w życiu się przez bezsensowną rozrywkę nie rozwinął.

    • 1 0

 • Szczerze to słabo to wygląda.

  Lepsze atrakcje są w małych miejscowościach.
  Obiekty które mogą przyciągać w miastach nie są już atrakcyjne nawet dla dzieci z prowincji. Chyba potrzebny jest dopływ młodej krwi? Imprezy za duże pieniądze są albo

  Lepsze atrakcje są w małych miejscowościach.
  Obiekty które mogą przyciągać w miastach nie są już atrakcyjne nawet dla dzieci z prowincji. Chyba potrzebny jest dopływ młodej krwi? Imprezy za duże pieniądze są albo dla nielicznych albo zwyczajnie nie przystają do 2021 r. Dzieci przewyższają wiedzą organizatorów często. I ten brak uśmiechu na twarzach. Robicie to dla dzieci!?

  • 3 0

 • Bedziemy nadrabiać material szkolny (2)

  Bo nauczycielom nie chce się już uczyć w szkole.

  • 2 1

  • ZNP - zwiazek nierobów polskich

   Będziemy nadrabiać material szkolny za leniwych nauczycieli. Brak mi słów jaki teraz szkoła ma poziom...

   • 1 0

  • Im głupsi ludzie tym łatwiej rządzić

   Wmówią im głupoty i dalej będzie wojenka pisowska.

   • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.