stat

Wcześniaki pod ochroną. Ruszył program profilaktyki przeciw wirusowi RS

2 października 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioleta Stolarska

Od października pierwsze dawki leków mogą przyjmować wcześniaki objęte programem bezpłatnej ochrony przeciw wirusowi RS. Co roku atakuje on niemal 90 proc. maluchów, narażając je na groźne powikłania. Do tej pory tylko wcześniaki urodzone przed 28. tygodniem ciąży mogły w Polsce bezpłatnie otrzymywać "szczepionkę" chroniącą przed wirusem RS, teraz będą ją dostawać wszystkie dzieci urodzone przed 32. tygodniem ciąży. Na Pomorzu w programie biorą udział dwa oddziały neonatologiczne.Wirus RS występuje w Polsce sezonowo od października do kwietnia. Atakuje głównie wcześniaki, dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną oraz maluchy z wadą serca i mukowiscydozą, a więc dzieci z obniżoną odpornością.

U dzieci starszych i u dorosłych powoduje jedynie zakażenia typu katar, kaszel. Natomiast u wcześniaków może być zabójcą, który powoduje zapalenia krtani i tchawicy, ucha środkowego, zatok, ciężkie zapalenie płuc i oskrzeli z towarzyszącym im bezdechem.

Czytaj też: Noworodki i wcześniaki pod najlepszą opieką. Skandynawski program zmienił neonatologię na Zaspie

Nie ma skutecznej szczepionkiNie opracowano jeszcze skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi RS. Najskuteczniejszą metodą ochrony dzieci z grupy najwyższego ryzyka jest podanie przeciwciał, które niszczą wirusy.

Profilaktyka polega na podaniu maksymalnie pięciu dawek leku w miesięcznych odstępach (minimalnie trzy). Immunizację najlepiej rozpocząć w październiku, aby dziecko było zabezpieczone od początku sezonu zwiększonej zachorowalności. Podawanie leku należy powtarzać, bo gotowe przeciwciała zanikają po ok. 20-30 dniach i tylko kolejna dawka leku zabezpiecza dziecko przed wirusem, gdy poprzednia przestaje działać.

Czytaj też: Rusza akcja szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci do 5. roku życia

Grupa dzieci kwalifikujących się wzrosła trzykrotnieProgram profilaktyki zakażeń wirusem RS jest prowadzony w Polsce od 10 lat. Obejmował dotychczas skrajnie niedojrzałe wcześniaki - urodzone do 28. tygodnia ciąży, czyli ważące po urodzeniu mniej niż 1 kg, oraz dzieci z tzw. dysplazją oskrzelowo-płucną.

Od lat środowisko neonatologów walczyło, aby zgodnie ze standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej i zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozszerzyć go również na nieco starsze wcześniaki, urodzone przed 33. tygodniem ciąży.

Od 1 marca tego roku bezpłatną ochroną zostały objęte wszystkie dzieci urodzone między 29 a 32 tygodniem ciąży, jeżeli nie ukończyły jeszcze pół roku. W ten sposób grupa dzieci kwalifikujących się do programu w całym kraju wzrosła trzykrotnie (z ok. 1200 do ok. 4000).

Czytaj też: Przed szczepieniem - czy lekarz wie o dziecku to, co powinien

Pomorskie placówki gotoweNa Pomorzu w programie biorą udział oddziały neonatologiczne w Szpitalu św. Wojciecha, Szpitalu im. M. Kopernika i UCK.

- Oddziały Neonatologiczne działające w strukturach Spółki Copernicus, czyli w Szpitalu św. Wojciecha i Szpitalu im. M. Kopernika są gotowe w ramach nowych programowych zasad szczepienia przeciwko wirusowi RS u wcześniaków. Zakwalifikowanych jest do immunizacji 47 dzieci. W chwili obecnej do programu są zaliczone wszystkie dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną oraz urodzone do 28 + 6 dnia tygodnia ciąży, które w momencie immunizacji nie ukończyły roku oraz te, urodzone między 29 a 32 + 6 dniem ciąży, które nie ukończyły 6. miesiąca życia. Każde dziecko otrzyma od trzech do pięciu dawek - informuje Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy spółki Copernicus PL.
Jak wyjaśnia, neonatologia w Szpitalu Kopernika zgłasza dzieci do szczepienia na oddział neonatologii na Zaspie, która koordynuje szczepienia.
Czy uważasz, że standard usług medycznych dla rodziców z noworodkami w Trójmieście jest wystarczający?
24%

tak, rodzice z noworodkiem mają się gdzie zwrócić o fachową pomoc

36%

tak, chociaż specjalistów oraz nowoczesnego sprzętu do badań mogłoby być więcej

14%

raczej nie, rodzice noworodków mogą liczyć na znikomą pomoc

26%

nie, opieka medyczna dla noworodków pozostawia wiele do życzenia

zakończona

łącznie głosów: 121