Weekend w domu. Jak nie dać się nudzie?

23 października 2020, 8:00
ws

Przed nami weekend, który wiele osób pewnie postanowi spędzić w domu. Pamiętajmy jednak, by ten czas spędzić przyjemnie i kreatywnie. Jeśli nie macie ochoty na jesienny spacer po plaży czy parku, proponujemy kilka zabaw, które możecie zorganizować w domu razem z dziećmi.Często nie mamy ani siły, ani pomysłów na zabawę z dzieckiem. Tymczasem ono wcale nie wymaga, żebyście byli mistrzami w animowaniu zabaw. Dzieci są spontaniczne. Ich zachowania i chęć do zabawy w dużej mierze zależą od ich nastroju.

Imprezy dla dzieci w naszym Kalendarzu


15 pomysłów na aktywne zabawy z dzieckiem w domuW tym tygodniu przygotowaliśmy dla was kilka propozycji, jak zapewnić dzieciom odpowiednią dawkę ruchu również w domu. Do dobrej zabawy nie będą potrzebne drogie czy wymyślne gadżety, najlepsze są te najprostsze zabawy, które sami znamy z naszego dzieciństwa.

Zrób to sam, kulinarne warsztatyA może urządzicie domowe przyjęcie. Wcześniej oczywiście przygotujcie menu, a szefem kuchni mianujcie swoje pociechy. Nie musi to być nic wymyślnego - wspólne pieczenie ciasta czy babeczek, szaszłyki z owoców, kolorowe koktajle, a może domowa pizzeria.

Oprócz bałaganu wspólne gotowanie to oczywiście wielkie korzyści - poza spędzaniem czasu razem to również domowa lekcja matematyki, rozwój kreatywności czy oswajanie nowych smaków, co jest często sposobem na niejadków.

Dla małych artystów polecamy zajęcia "DIY" - zrób to sam. Możecie lepić z masy solnej, plasteliny, malować farbami, kredkami, rękami, robić wycinanki z papieru kolorowego i wiele innych. Najlepsze, że do takich zabaw możecie wykorzystać mnóstwo rzeczy, które macie w domu. Np. makaron będzie idealny na biżuterię, a papierowe talerzyki czy opakowania po jajkach mogą zamienić się w stworki, kartonowe pudełka w domki, autka, robota i co jeszcze tylko wyobraźnia wam podpowie.

Kina w Trójmieście


Zabawa z naukąJuż od jakiegoś czasu wielu rodziców coraz częściej wciela się w rolę nauczycieli. Nauka nie musi być nudna i nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić do niej elementy zabawy. To idealny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Eksperymentów fizyczno-chemicznych jest całkiem sporo. Podpowiadamy kilka z nich:

1. Slime wykonany w domu

 • 50 ml kleju płynnego
 • 2-4 łyżki wody
 • 30 ml żelu do prania
 • dodatki w postaci brokatu, barwnika
 • miska, łyżka, słoik

Klej wlewamy do miski. Następnie dodajemy porcjami wodę, aby rozcieńczyć klej. Klej powinien płynnie przelewać się na łyżeczce, ale nie być zbyt wodnisty. Do takiej mieszaniny wody z klejem możemy dodać dodatki, np. brokat. Ostatnim krokiem jest dodawanie porcjami żelu do prania. Niestety nie z każdym żelem do prania uda się przygotować slime, więc czasem doświadczenie wymaga prób z różnymi produktami. Żel dodajemy do mieszaniny kleju i wody, mieszając do czasu uzyskania porządnego efektu, czyli konsystencji rozciągającej się masy (glutka). W czasie mieszania kleju i żelu substancja może zacząć się pienić. Slime można przechowywać w zamkniętym słoiku.

2. Piankolina

 • 0,5 kg skrobi ziemniaczanej
 • 200 ml pianki do golenia
 • łyżka płynu do naczyń białego lub przezroczystego
 • barwniki
 • miska, łyżka, foremki do zabawy

W misce umieszczamy skrobię ziemniaczaną. Następnie dodajemy płyn do naczyń i piankę do golenia (dobrze, aby dodawać porcjami, nie wszystko naraz). Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, aby uzyskać przyjemną masę, którą można formować, lepić. Masę można zabarwić na różne kolory z wykorzystaniem barwników. Masa powinna dać się lepić. Piankolina nie wysycha szybko.

Podpowiadamy: w czasie zabawy z dzieckiem można wykorzystać np. różnego kształtu foremki. Zabawa masami plastycznymi rozwija wyobraźnię, pobudza kreatywność i stymuluje zmysły.

3. Ciecz nienewtonowska

 • 0,5 kg skrobi ziemniaczanej
 • szklanka wody
 • barwniki
 • miska, łyżeczka

W misce umieszczamy skrobię ziemniaczaną, a następnie dodajemy porcjami wodę, którą wlewamy do czasu powstania jednolitej masy. To ważne, aby wodę dodawać stopniowo, żeby nie rozcieńczyć za bardzo powstałej mieszaniny. W przypadku rozcieńczenia masy zawsze można ją uratować, dosypując skrobi.

Masa powinna dać się formować - gdy szybko ją chwycimy i mocno zgnieciemy, utworzy się kulka, zaś po zwolnieniu nacisku powinna przelewać się przez nasze palce. W przeciwieństwie do cieczy newtonowskiej lepkość cieczy nienewtonowskiej nie jest wartością stałą, lecz zmienia się w czasie. Kiedy działamy siłą, płyn nienewtonowski zachowuje się jak ciało stałe. Gdy przestajemy wywierać nacisk, zachowuje się jak ciecz. Aby nadać barwę cieczy, można dodać barwników.

ws