Uczniowie nagrodzeni za twórcze myślenie w "Wyspie Zagadek"

18 października 2019, 8:00
Magdalena Raczek

Jakie codzienne czynności jesteś w stanie zrobić, mając zamknięte oczy? Co by się stało, gdyby wszyscy ludzie przez jeden dzień mieli zamknięte oczy? - to tylko część zagadnień, które miały zachęcić dzieci do kreatywnego myślenia i postrzegania świata. W Gdyni odbył się 19. finał Ogólnopolskiego Konkursu Twórczego Używania Umysłu Wyspa Zagadek 2019. Brało w nim udział 65 uczniów z całej Polski, w tym 29 z gdyńskich szkół. Zwycięzcy, w tym sześcioro laureatów z Trójmiasta, popłynęło promem do szwedzkiego Ośrodka Doświadczeń i Kształcenia Twórczego Kreativum w Karlshamn.Konkurs Twórczego Używania Umysłu Wyspa Zagadek organizowany jest od 19 lat. Bierze w nim udział wiele szkół z całej Polski. W tym roku wśród 11 laureatów znalazło się sześcioro młodych ludzi z Trójmiasta. To zabawa, która równocześnie propaguje rozwijanie kreatywności u młodych ludzi.

- Konkurs ma na celu rozwinięcie myślenia twórczego i jest kierowany do uczniów klas 4, 5, 6 i 7 szkoły podstawowej. Każdy z uczestników startuje indywidualnie, po wcześniejszym zgłoszeniu jego udziału przez szkolnego opiekuna. Konkurs jest wpisany przez Kuratorium Oświaty w Gdańsku do kalendarza imprez (olimpiady i konkursy wiedzy) na rok szkolny 2018/2019 - czytamy na stronie organizatora.
Konkursem od początku zajmuje się Marian Chwastniewski - jego autor i pomysłodawca, prezes Stowarzyszenia Twórczego i Edukacyjnego Wyspa.

- Dużą część życia zawodowego poświęciłem na to, by wspomóc ciekawość dzieci, która jest gubiona w szkole. Zarażamy dzieci bakcylem poszukiwania w oparciu o to, co jest w zasięgu wzroku, co często umyka przy pierwszym spojrzeniu - opowiada Chwastniewski.
- Bardzo się cieszę, że istnieje konkurs, który promuje i nagradza kreatywność dzieci. To cecha, która niestety jest coraz mniej widoczna w dobie wszechobecnej elektroniki. Mój syn po zaledwie miesiącu w nowej szkole został zauważony przez panią od języka polskiego, która zgłosiła go do konkursu. Wcześniej o Wyspie Zagadek nie słyszałam, jednak po poznaniu zasad konkursu wiedziałam, że to coś dla niego - chłopaka, który ma sto pomysłów na minutę i ciągle coś tworzy - jeśli nie rysuje komiksów czy nie pisze "książek", to rzeźbi z modeliny, robi modele z papieru i kartonu, buduje konstrukcje z lego. I udało się, przeszedł do finału i został laureatem. To bardzo budujące dla tak młodego człowieka, zwłaszcza gdy dotychczas doceniany był przede wszystkim przez najbliższą rodzinę. Mam nadzieję, że Stowarzyszenie Wyspa będzie nadal organizować konkurs i doceniać samodzielne twórcze myślenie, ciekawe pomysły i niebanalną wyobraźnię dziecięcą - mówi Katarzyna Przyborowicz, mama Filipa, jednego z laureatów.

Zadania konkursoweZgłoszenia przyjmowane były do końca maja. Nauczyciele przesyłali wybrane prace uczniów wykonane w domach i na zajęciach. Należało udzielić odpowiedzi na pytania oraz dodatkowo zilustrować je:

Kim jesteś? Spróbuj opisać siebie, podając kilka zdarzeń ze swojego życia, które będą Twoją odpowiedzią na to pytanie. Co jesteś w stanie zrobić z codziennych czynności, mając zamknięte oczy? Podaj do kilkunastu zróżnicowanych przykładów. Przepisz swój ulubiony wiersz lub krótki fragment prozy i naucz się go na pamięć. Następnie powiedz go kilka razy głośno, mając zamknięte oczy. Co zauważasz? Napisz, co by się stało, gdyby wszyscy ludzie przez jeden dzień mieli zamknięte oczy. Jesteś jak Robinson Crusoe - już ponad miesiąc na bezludnej wyspie. Co zrobiłeś w tym czasie? Napisz, jak przebiegała twoja praca nad zadaniami i jak doszło do napisania odpowiedzi. Jakie myśli i uczucia temu towarzyszyły?

- Zadania zaskoczyły mnie, a odpowiadając na nie, w ogóle nie miałam poczucia czasu. Mogę powiedzieć, że się zrelaksowałam. Mój umysł był pobudzony, chociaż przez pewien czas miałam blokadę. Konkurs przejął i zawładnął moją wyobraźnią, a odpowiadało mi się przyjemnie. Dzięki zadaniom w konkursie czuję, że podniosłam moją wyobraźnię o kolejny stopień. Konkurs zmienił moje podejście do życia, gdyż będę się bardziej skupiać na tym, co widzę - przyznaje jedna z laureatek, Marcelina Daft.

Finał konkursuW ciągu pięciu tygodni w czerwcu i lipcu 2019 r. pięcioosobowe jury pracowało nad wyborem najlepszych prac spełniających wymogi konkursowe. Do finałów krajowych zakwalifikowano łącznie w dwóch grupach wiekowych 65 uczniów: 29 z młodszej grupy z 19 szkół podstawowych oraz 36 z grupy starszej z 16 szkół z całego kraju, w tym 26 z Gdyni.

Finały krajowe odbyły się 21 września 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 43 Gdyni. Brało w nich udział 65 uczniów z całej Polski. Wśród laureatów było też wielu uczniów z województwa pomorskiego: z Gdyni, Gdańska, Łubiany, Kwidzyna, Malborka, Wejherowa, Starogardu Gdańskiego czy Rumi. Gdynię na finałach krajowych reprezentowali uczniowie ze szkół podstawowych nr 10, 12, 16, 26, 28, 29, 39, 40, 46 oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej.

- Dla mnie bycie na finałach konkursu i pisanie odpowiedzi jest ogromnym osiągnięciem. Pisanie odpowiedzi to naprawdę niezwykłe uczucie. To wyrażanie własnych opinii i naprawdę poznawanie samego siebie. Spróbowanie czegoś nowego. Po raz kolejny otrzymałam szanse w konkursie i starałam się wykorzystać to na 101 procent. Zaimponowało mi zadanie, w którym słuchaliśmy ścieżki dźwiękowej w zupełnej ciemności. Opisanie tej historii było cudowne. Zaskoczyło mnie to, co się stało po napisaniu odpowiedzi do pierwszego etapu, bo w sierpniu pojawiły się ciekawe i ważne dla mnie refleksje związane z tym, czym jest moje życie i co takiego zmieniła w nim Wyspa Zagadek - przyznaje Hanna Kulin, inna laureatka.
Nagrodą dla laureatów finałów krajowych jest wyjazd do szwedzkiego Ośrodka Doświadczeń i Kształcenia Twórczego Kreativum w Karlshamn. Konkurs jest współfinansowany przez Urząd Miasta Gdyni oraz Zakład Foliowania Papieru w Gdyni.

Lista laureatów 19. Ogólnopolskiego Konkursu Twórczego Używania Umysłu Wyspa Zagadek 2019.
GRUPA MŁODSZA:
Marcelina Daft - Szkoła Podstawowa w Łubianie
Dobrawa Nowicka - Szkoła Podstawowa nr 17 w Gdyni
Filip Przyborowicz - Szkoła Podstawowa nr 29 w Gdyni
GRUPA STARSZA:
Antonina Cudnowska - Szkoła Podstawowa nr 8 w Gdańsku
Maja Grabowska - Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdańsku
Michał Kalinowski - Szkoła Podstawowa nr 5 w Kwidzynie
Hanna Kulin - Szkoła Podstawowa nr 3 w Malborku
Marta Kwiatkowska - Szkoła Podstawowa nr 8 w Wejherowie
Milena Połucha - Szkoła Podstawowa nr 34 w Olsztynie
Maja Rokita - Szkoła Podstawowa nr 26 w Gdyni
Nina Zastawny - Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdańsku