Wznowienie szczepień obowiązkowych u dzieci. Przychodnie są gotowe?

23 kwietnia 2020, 8:00
Wioleta Stolarska
Najnowszy artukuł na ten temat

Koronawirus: jak długo trwa odporność po zakażeniu?

Szczepienia obowiązkowe były w Polsce odroczone ze względu na epidemię koronawirusa. Od kilku dni jednak znów mogą odbywać się wszystkie szczepienia obowiązkowe u dzieci. Przede wszystkim zalecane są szczepienia niemowląt po porodzie oraz dzieci do drugiego roku życia i osób zagrożonych chorobami zakaźnymi. Wizyty mogą odbywać się oczywiście z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Jak przygotowane są trójmiejskie placówki?Gdy odroczono szczepienia i bilanse zdrowia, pojawiało się wiele obaw, bo właśnie takie działania były zwykle rekomendowane jako najskuteczniejsza profilaktyka zapobiegania groźnym chorobom.

Po kilku tygodniach minister zdrowia oraz główny inspektor sanitarny podjęli jednak decyzję o wznowieniu wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci. Teraz pojawia się pytanie o to, czy placówki medyczne są do tego przygotowane, wiele osób bowiem unika wizyt w przychodni, obawiając się zarażenia koronawirusem.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w Trójmieście- W naszej przychodni jest możliwość zapisania dziecka na szczepienie obowiązkowe. W tej sprawie można kontaktować się z nami telefonicznie od czwartku, 23 kwietnia. Konieczne jest przeprowadzanie odpowiedniego wywiadu, wyjaśniamy naszym pacjentom, jak należy postępować w przypadku takiej wizyty - słyszymy w "Przychodni Świętokrzyska" w Gdańsku.
Również w Przychodni Lekarskiej Nowy Chełm w Gdańsku można zapisać na szczepienia obowiązkowe dziecko do 24 miesiąca życia - przychodnia zapisuje tylko dzieci, które były wcześniej ich pacjentami.

Na szczepienia obowiązkowe można się również zapisywać już w Przychodni Suchanino - tu jest możliwość zapisania dziecka, nawet jeśli wcześniej nie było się pacjentem przychodni(konieczny jest wybór lekarza rodzinnego).

Również w Sopocie dzieci, które są zapisane w Poradni Pediatrycznej Miejskiej Stacji Pogotowia z Przychodnią w Sopocie, mogą być już zapisywane na szczepienia - poradnia jest gotowa do przyjęć.

- W Gdyni zdecydowana większość przychodni już zapisuje dzieci na szczepienia, kilka jest w trakcie przygotowań i deklarują, że zaczną z początkiem lub końcem przyszłego tygodnia - mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.

Przychodnie i poradnie lekarskie w TrójmieścieJakie szczepienia będą realizowane?U dzieci zalecane są szczepienia m.in. na oddziałach noworodkowych, obowiązkowe, które zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych powinny być wykonane do 24 miesiąca życia, oraz tzw. poekspozycyjne: przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze. Ponadto mogą być wykonywane szczepienia przeciwko ospie wietrznej, WZW typu B, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku oraz u dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne do szczepień.

- Wspólnie z konsultantami epidemiologii, neonatologii, medycyny rodzinnej stwierdziliśmy, że należy już rozpocząć z powrotem proces bieżących szczepień ochronnych - informował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia. - Mówimy o zaleceniu powrotu do szczepień dzieci po porodzie, dzieci do 24 miesiąca życia i wszystkich osób, u których choroby wskazują na konieczność zaszczepienia. Dodatkowo zalecamy, żeby szczepić przeciwko pneumokokom i przeciwko grypie. To jest bardzo ważna rzecz, bo dużo chorób płuc to nie tylko choroby płuc związane z COVID-19, ale również po grypie. Jeżeli zaszczepimy się przeciwko grypie, może to nas uchronić przed powikłaniami w zakresie chorób płuc - podkreślił.

Lekarskie wizyty domowe w TrójmieścieBezpieczeństwo podczas szczepieńPrzygotowano specjalne zasady, jakich należy przestrzegać w czasie szczepienia w okresie pandemii koronawirusa, by zminimalizować ryzyko zachorowania na COVID-19. Przed szczepieniem konieczna jest teleporada w celu zebrania wywiadu epidemiologicznego (stan dziecka i pozostałych domowników) i wstępnej kwalifikacji do szczepienia.

Podczas szczepienia personel musi mieć m.in. zakryte usta i nos oraz nosić rękawiczki jednorazowe, musi zachować higienę rąk oraz nosić ochronną odzież, konieczna jest też dezynfekcja powierzchni po każdym pacjencie.

Szczepienia muszą być wykonywane w odseparowanej przestrzeni, w której nie były przyjmowane osoby chore z objawami ostrej infekcji. Dzieci z jednym zdrowym opiekunem należy umawiać indywidualnie, na określoną godzinę, aby w poczekalni przebywało w jednym czasie jak najmniej osób.

Czytaj też: Jakie mamy prawa w kwestii szczepień?

Kiedy nie można szczepić?Już podczas teleporady medycznej personel powinien poinformować opiekuna, że jeżeli w domu znajduje się osoba z infekcją dróg oddechowych o nieustalonej przyczynie, kwarantannowana, poddana izolacji w warunkach domowych, nie można ani dziecka, ani nikogo z osób dorosłych zaszczepić. Dziecko i pozostali domownicy nie mogą mieć objawów infekcji (gorączka, kaszel, duszność, biegunka), które mogłyby wskazywać na COVID-19.
Czy w czasie pandemii zdecydujesz się na szczepienie dziecka?
52%

tak

48%

nie

zakończona

łącznie głosów: 474