Za nami Bike Festiwal 2019

8 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Sebastian Małyszczyk

6 i 7 kwietnia w Gdańsku to daty, które trzeba było zarezerwować, by odwiedzić jeden z najważniejszych rowerowych festiwali w Polsce - Bike Festiwal w gdańskim Amberexpo. Organizatorzy zadbali, aby piąta edycja tego wydarzenia była pełna atrakcji, a każdy z odwiedzających znalazł tu coś dla siebie i w pełni przygotował się do otwarcia sezonu rowerowego.
W ramach Bike Festiwalu wystawiło się ponad 100 marek rowerowych oraz szeroki wachlarz firm powiązanych z branżą rowerową. Można było spotkać przedstawicieli salonów, producentów, organizatorów zawodów i rowerowych podróżników.

Rowery na zamówienieJeśli znudziły wam się powszechnie znane trendy rowerowe, to powinniście sprawdzić ofertę firmy Cartinia Goody Cycles. Bydgoska firma na swoim stoisku prezentowała kilkanaście oryginalnych rowerów, a każdy z nich był inny.

- Moda na spersonalizowane rowery cruiserowe przyszła do nas ze Stanów, a dokładniej z Kalifornii. Nasza oferta dedykowana jest dla zapaleńców, dla których rower to nie tylko środek do przemieszczenia się z punktu A do B, ale też styl bycia. W tym roku stworzyliśmy nasz pierwszy elektryczny custom bike - powiedziała przedstawicielka firmy Cartian Goody Cycles.
Inną firmą, która zrobiła duże zamieszanie na festiwalu była RekiBiker, która specjalizuje się w produkcji rowerów poziomych. Entuzjastyczny Jorge tak opowiadał o projekcie:

- Rowery poziome, choć dla wielu mogą wydawać się mniej stabilne, w rzeczywistości są bardzo zwrotne i wygodne w prowadzeniu. Ich główną zaletą jest ergonomia jazdy, którą cechuje brak jakichkolwiek przeciążeń podczas pokonywania dłuższych i krótszych tras.
Jorge przekonuje, iż po tygodniu używania roweru poziomego nie przesiądziemy się z powrotem na tradycyjną formę dwóch kółek. Firma RekiBiker produkuje również rowery typu cargo, a każdy ze swoich modeli może wyposażyć w napęd elektryczny.

ElektrykiRowery elektryczne były widoczne na każdym kroku. Dużym asortymentem jednośladów wspomaganych silnikami elektrycznymi chwaliły się stoiska Gianta i Rometa, ale kilka egzemplarzy można było znaleźć także... w boksie BMW.

Jeśli nie jesteśmy do końca przekonani do elektrycznej rewolucji, pośrednim rozwiązaniem może być skorzystanie z rozwiązań, jakie proponuje ZibiBike. Firma specjalizuje się w przerabianiu naszych własnych jednośladów w rowery z napędem elektrycznym. Jak zaznacza przedstawiciel firmy, każdy rower można wyposażyć w elektryczny napęd wspomagający. Koszt takiej operacji zaczyna się już od 2450 zł.

Sprzęt rowerowy do wypożyczeniaNa festiwalu można było też spotkać kilka firm zajmujących się wypożyczaniem sprzętu rowerowego. Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko Rowerowego Systemu Metropolitalnego Mevo, na którym pracownicy firmy udzielali wszelkich informacji związanych z działaniem systemu oraz samych rowerów.

Jednym z ciekawszych odkryć festiwalu, które może zainteresować miłośników szybkiej jazdy, była usługa salonu Giant Wrzeszcz, który wprowadził do swego asortymentu ponad 20 rowerów szosowych na wynajem. Oferta dotyczy zarówno indywidualnych odbiorców, jak i grup zorganizowanych. Ceny za wynajem szosy na cały dzień zaczynają się już od 150 zł.


Ciekawą opcję zaprezentowali razem Poland By Locals i serwis rowerowy House Of Bikes, którzy promowali codzienne wycieczki rowerowe po Gdańsku. Program startuje od 18 kwietnia, a wycieczki prowadzone są w języku polskim i angielskim.

Festiwal obfitował nie tylko w same jednoślady. Stoiska były przeróżne i każdy z uczestników mógł odnaleźć swoje miejsce na hali. Oryginalne rozwiązania do przewozu rowerów prezentowała firma Inter Pack z siedzibą w Gdańsku Wrzeszczu.

Nie tylko rowerySkoro można wynająć rowery, to czemu nie przyczepki rowerowe oraz inny asortyment związany z turystyką rodzinną? Na festiwalu odnalazłem dwie firmy, które umożliwią nam skompletowanie sprzętu na eskapady rowerowe z dziećmi. Itinere znana jest jako wypożyczalnia przyczepek rowerowych oraz sprzętu do rodzinnej turystyki rowerowej. Jeśli zaś potrzebujemy firmy, która dodatkowo umożliwi nam wypożyczenie roweru, to powinniśmy odszukać firmę Veloking, która w swojej ofercie posiada dziesiątki rowerów na wynajem w całym Trójmieście.

Pokazy i zabawy dla dzieciOrganizatorzy Bike Festiwalu 2019 zadbali, by i w tym roku nie zabrakło atrakcji dla młodszych i starszych gości imprezy. Co krok odbywały się konkursy i pokazy, a jednym z nich były wyścigi na rowerach balansowych w strefie przygód Stridera. Oprócz rywalizowania, każdy z najmniejszych odwiedzających mógł spróbować jazdy i przetestować Stridery na specjalnie przygotowanym torze wyścigowym.

Starszych uczestników przyciągała strefa Calypso, gdzie odbywały się spinningowe treningi z instruktorem. Znalazł się tam również tor do testowania rowerowych wynalazków udostępnianych przez wystawców.

Sportowa rywalizacjaW ramach Gdańskiego Festiwalu Rowerowego odbywał się również prolog wyścigów Milko Mazury MTB. Podczas sobotnich zawodów na parkingu przy Stadionie Energa Gdańsk zawodnicy zbierali punkty, które będą doliczane do generalnej punktacji na zakończenie sezonu. Wyścigi koordynowało stoisko Rowerowe Mazury, które jest inicjatywą gmin mazurskich, chcących promować i rozwijać turystykę rowerową w swoim regionie. Stoisko dysponowało dużą ilością materiałów promocyjnych oraz opisami szlaków i możliwości spędzania czasu wolnego na dwóch kółkach.

- Obecnie jesteśmy w trakcie ciągłego rozwijania turystyki rowerowej na Mazurach. Powoli wdrażany jest projekt Mazurskiej Pętli Rowerowej, która docelowo liczyć ma 300 km. W naszych celach stawiamy na rozwój infrastruktury rowerowej, ale także na promocję regionu jako idealnego miejsca na wakacje na dwóch kółkach. Szereg imprez, jak i odbywający się dzisiaj prolog do Mazury MTB, promuje naszą inicjatywę Rowerowe Mazury, którą tworzą gminy Mrągowo, Giżycko, Piecki, Mikołajki oraz Grupa LUZ - opowiada Małgorzata Kulas-Szmer z giżyckiego Ratusza.
Czy byłe(a)ś na tegorocznym Bike Festiwalu?
24%

tak, bardzo mi się podobało

24%

tak, ale nie urzekł mnie

25%

nie, ale w przyszłym roku na pewno pójdę

27%

nie, nie interesuje mnie to

zakończona

łącznie głosów: 128