Sprawdzone i bezpieczne. Wybrano najlepsze zabawki, gry i książki dla dzieci

3 marca 2020, 12:00
Magdalena Raczek

Od klasycznych klocków, gier planszowych po te wykorzystujące nowe technologie, książeczki czy akcesoria szkolne - wszystkie sprawdzone i bezpieczne. Już po raz 18. wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku", organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Od kilkunastu lat wybierane są w ten sposób rzeczy, które w znaczący i pozytywny sposób wpływają na rozwój i wrażliwość dziecka. W tym roku wśród zwycięzców znalazły się gry, zabawki i książki trójmiejskich firm.Komitet Ochrony Praw Dziecka, od 2002 roku organizując konkurs "Świat Przyjazny Dziecku", ma na celu promowanie najbezpieczniejszych i spełniających najwyższe standardy produktów dla dzieci - książek, zabawek, multimediów, akcesoriów szkolnych, miejsc, inicjatyw oraz portali.

Sprawdzone i bezpieczne dla dzieci- Jestem pozytywnie zaskoczona, jak wiele naszych rodzimych produktów zostało zaprojektowanych na bardzo wysokim poziomie. Ogromnie cieszy mnie duży wybór, zarówno gier planszowych, jak i puzzli zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu. Ta forma wspólnego spędzania czasu bardzo pozytywnie wpływa na rozwój psychomotoryczny dziecka, jak również uczy zdrowej rywalizacji i budowania prawdziwej relacji w komunikacji międzyludzkiej - mówi Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz, członek zarządu Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Sklepy z zabawkami w Trójmieście


W skład kapituły konkursu wchodzą psychologowie, pedagogowie i specjaliści ds. wzornictwa i nowoczesnego designu.

- Zgłoszone zabawki są bardzo różne: od klasycznych klocków, gier planszowych, po te wykorzystujące nowe technologie. Niektóre z nich stanowią stały element życia każdego pokolenia. W końcu nie sposób wyobrazić sobie dzieciństwa bez drewnianych klocków, puzzli czy zabawy w szpital. Jednak w dzisiejszych czasach nie unikniemy także gier opartych na technologii. Warto pamiętać, że mogą one zarówno pomóc w rozwoju dziecka, jak i zaszkodzić. Dlatego należy wybierać tylko te sprawdzone i bezpieczne dla dzieci - mówi dr Aleksandra Piotrowska, psycholog i członek kapituły konkursu.

Wartościowe książki dla dzieci od AdamadyWśród nagrodzonych znalazły się gry, zabawki i książki firm z Trójmiasta. Między nimi jest gdańskie wydawnictwo Adamada, które w tym roku otrzymało aż trzy nagrody. Przede wszystkim kapituła przyznała oficynie nagrodę specjalną za całość działań. Nagrody główne z kolei otrzymały książki wydane przez Adamadę: "Kotki idą spać" oraz "Osobliwa księga niepoważnych supermocy, czyli różni znaczy fajni".

- Bardzo cieszymy się, że tak znakomita kapituła nagrody "Świat Przyjazny Dziecku" doceniła nasze książki już piąty rok z rzędu. Utwierdza nas to w przekonaniu, że warto wydawać wartościowe książki dla dzieci. Bardzo miłą niespodzianką jest przyznanie nam nagrody specjalnej. To ogromny zaszczyt i duża motywacja do dalszej pracy. Osobiście bardzo się cieszę, że wyróżnione zostały te właśnie tytuły. Łączą w sobie to, co najlepsze w książkach dla dzieci - walor edukacyjny i piękne wykonanie. "Kotki idą spać" to książka o wielu zastosowaniach. Znakomicie sprawdza się jako książka do zasypiania, uczy kolorów i cyfr. Można też ją dotykać, ponieważ każde okienko domu, do którego kładą się kotki, jest wycięte. Z kolei "Osobliwa księga niepoważnych supermocy, czyli różni znaczy fajni" pokazuje, że każdy z nas ma jakąś supermoc, która wyróżnia nas od innych i dzięki temu świat jest tak interesujący. Książka ukazuje zwariowanych bohaterów, takich jak Chłopiec, który umie odnaleźć każdą zaginioną skarpetę i poprzez abstrakcyjny humor zmusza do myślenia - mówi Piotr Szwocha z wydawnictwa Adamada.
Wydawnictwo poza uczestnictwem w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" współpracuje z Komitetem Ochrony Praw Dziecka na wielu płaszczyznach. Razem przeprowadzili akcję "Wspólnie czytamy, dzieci wspieramy", a w maju tego roku nakładem Adamady ukaże się książka "Smaki dzieciństwa" Mirosławy Kątnej, założycielki i wieloletniej szefowej Komitetu.

Wyjątkowa gra planszowa od RebelaKolejnym trójmiejskim zwycięzcą jest firma Rebel, nagrodzona za planszową grę familijną Koncept Kids - Zwierzaki!.

- Co roku z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu "Świat Przyjazny Dziecku". To jedna z najważniejszych nagród branżowych, poparta wiedzą i doświadczeniem członków Kapituły, która wybiera produkty jak najbardziej korzystne dla rozwoju naszych pociech. Naszym zdaniem gry planszowe idealnie wpasowują się w ideę konkursu - zarówno ze względu na wartość edukacyjną, jak i społeczne korzyści płynące ze wspólnej zabawy. Tym bardziej cieszymy się, że w tym roku nagrodę dla najlepszej gry zdobył nasz tytuł, Koncept Kids - Zwierzaki! To wyjątkowa gra, która stanowi świetne wprowadzenie do kalamburów dla najmłodszych - dzieci od czwartego roku życia. Dzięki niej maluchy uczą się łączenia w zbiory i kategoryzowania, a także przekazywania informacji drugiej osobie. Dzięki temu, że rozgrywka opiera się na współpracy, łatwiej jest dziecku rozpocząć zabawę, a wraz ze wzrostem jego umiejętności poziom trudności może być odpowiednio modyfikowany - przekonuje Paweł Gorczyński z firmy Rebel.

Mądra zabawa od AlexandraRównież gry planszowe (nagroda specjalna), a także zabawki konstrukcyjne to nagrodzone produkty firmy Alexander z Chwaszczyna. Historia wyróżnień dla zabawek i gier planszowych Alexandra w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" jest długa. W zasadzie w każdej edycji nagrodzonych zostaje kilka tytułów tej firmy. Tym razem nagrodę główną w kategorii Zabawki otrzymał zestaw konstrukcyjny Montino. W poprzednich latach takimi nagrodami uhonorowana została seria Mały Konstruktor oraz Mały Konstruktor Junior.

- Jak zawsze ogromnie nas cieszy, że nasze produkty zostają docenione za jakość, przyjemność płynącą z zabawy oraz wartości edukacyjne i rozwojowe, jakie ze sobą niosą. Tym bardziej że naszą misją jest dostarczanie rodzinom mądrej zabawy, która sprzyja budowaniu więzi. Nagroda główna w kategorii zabawki dla Montino sprawiła nam ogromną radość, tym bardziej że po raz kolejny doceniony został nasz zestaw konstrukcyjny. Zarówno Montino, jak i inne nasze zabawki do konstruowania wyróżniają się jakością, świetnymi rozwiązaniami technologicznymi, kolorami, ale przede wszystkim są to zabawki, które pozwalają dzieciom rozwijać wyobraźnię, tworzyć własne projekty. Są one też na tyle ciekawe, że zawsze wciągają do zabawy całe rodziny. Nagroda specjalna ucieszyła nas ogromnie. Szczególnie miłe jest uzasadnienie brzmiące: "za unikanie przekombinowania i tworzenie gier łączących pokolenia". Nagroda ta przyznana została za pięć tytułów zgłoszonych w kategorii gry Ucieczka z Lochu, Mini Maxi, Język Ciała, Zgrana Para, Cztery do Wygranej - mówi Monika Mikulska, kierownik marketingu firmy Alexander.

Pozostali zwycięzcy z TrójmiastaNagrodzonymi z Trójmiasta są jeszcze ponadto firma Trefl - za zestaw kulko-klocków sensorycznych marki Lalaboom przeznaczonych dla maluchów od szóstego miesiąca, w kategorii miejsce przyjazne dzieciom Centrum EduFun z Gdyni. Gdański Learnetic otrzymał zaś nagrodę główną w kategorii edukacja.

- Jest nam niezmiernie miło, że seria kulko-klocków Lalaboom zdobyła nagrodę główną w XVIII edycji konkursu "Świat Przyjazny Dziecku" organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Celem Konkursu jest wyróżnienie i nagrodzenie produktów, które w znaczący sposób wpływają na rozwój dziecka. Kulko-klocki to innowacyjne połączenie kulek i klocków. Wiele unikalnych kształtów i faktur dostarcza maluchowi zróżnicowanych wrażeń dotykowych, rozwijając przy okazji m.in. chwyt pęsetkowy i precyzyjne ruchy rączki. Zabawki Lalaboom wspierają zdolności motoryczne dzieci między 10 a 36 miesiącem życia. Zostały zaprojektowane, by służyć dzieciom jak najdłużej - zapewnia Karolina Rus-Więckiewicz, Starszy Specjalista ds. Promocji i PR w firmie Trefl.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 70 firm - od tych bardziej znanych i powszechnie cieszących się dziecięcą sympatią, po te niewielkie, ale pełne pasji. Łączy je chęć kształcenia i sprawiania radości najmłodszym. Program został objęty honorowym patronatem pani prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej i rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. Więcej informacji na temat działalności KOPD można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.kopd.pl.