Zaczytane Trójmiasto. Polecamy książki dla dzieci i młodzieży

1 czerwca 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
Magdalena Raczek
Książka to najlepszy prezent na każdą okazję. Dziś w naszym cyklu polecamy wartościowe tytuły z Trójmiasta dla dzieci i młodzieży. Więcej zdjęć (32)

Książka to najlepszy prezent na każdą okazję. Dziś w naszym cyklu polecamy wartościowe tytuły z Trójmiasta dla dzieci i młodzieży.

fot. Tatsiana Yatsevich /123 rf

Książka to najlepszy prezent na każdą okazję. Dziś w naszym cyklu polecamy wartościowe tytuły z Trójmiasta dla dzieci i młodzieży.

fot. Tatsiana Yatsevich /123 rf

Zaczytane Trójmiasto to cykl, w którym polecamy trójmiejskie nowości książkowe. W dzisiejszym odcinku naszego cyklu mamy coś dla najmłodszych czytelników - tych małych i tych trochę większych, a także propozycje dla nastolatków. Polecamy wartościową literaturę trójmiejską dla dzieci i młodzieży. Przypominamy, że dziś Dzień Dziecka, a książka to również najlepszy pomysł na prezent.Wydawnictwa z Trójmiasta


Lokalny rynek wydawniczy jest całkiem spory i regularnie ukazują się tutaj kolejne tytuły. W naszych propozycjach w cyklu Zaczytane Trójmiasto uwzględniamy zarówno pisarzy z Trójmiasta wydających w oficynach w Polsce, jak i autorów spoza regionu, którzy obrali w swoich książkach za miejsce akcji Gdynię, Gdańsk lub Sopot albo podjęli lokalny temat lub wątek. W każdej części cyklu Zaczytane Trójmiasto skupiamy się na konkretnym gatunku.

Do tej pory polecaliśmy:

Nasze rekomendacje tworzymy we współpracy z lokalnymi wydawcami, a także w oparciu o kwartalnik "Nowości Regionalne" (nr 2) wydawany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Jeśli zatem nie wiecie, co warto przeczytać, po jaką książkę sięgnąć, to nasze zestawienie na pewno będzie pomocne. Dziś bierzemy na tapet książki dla dzieci i młodzieży.

Recenzje książek z TrójmiastaPrzygody Kini i Kajtka"Kinia, Kajtek i psie figle" Hanny Pawilonis to zbiór humorystycznych opowiadań, idealny dla początkujących czytelników. Kinia i Kajtek mieszkają w dużym mieście, w wielkim domu na ogromnym osiedlu. Ale w małym mieszkaniu i w maleńkim pokoju. Jak to się dzieje, że codziennie spotykają ich przygody? To żadna tajemnica. Mają niespożytą energię i wyobraźnię. A do tego psa i piętrowe łóżko. Ilustracje do książki stworzyła trójmiejska ilustratorka Grażyna Rigall, a wydało ją sopockie wydawnictwo Łajka. Książka do kupienia w księgarni Ambelucja.

Fascynacja Bałtykiem"Skok przez Bałtyk" wyd. Widnokrąg. Więcej zdjęć (32)

"Skok przez Bałtyk" wyd. Widnokrąg.

mat. promocyjne wydawnictwa

"Skok przez Bałtyk" wyd. Widnokrąg.

mat. promocyjne wydawnictwa

"Skok przez Bałtyk" (wyd. Widnokrąg) Moniki Milewskiej z ilustracjami Natalii Uryniuk to idealny tytuł na wakacje, ale nie tylko. To niesamowita opowieść o Bałtyku i jego mieszkańcach. Mnóstwo w niej ciekawostek, dziwnych stworzeń, żartobliwych dialogów, a do tego piękne ilustracje. Bohaterką i przewodniczką w tej podróży jest dmuchana piłka, którą porwał wiatr. Na fascynującą wyprawę nad polskie morze, a nawet dalej, hen w głębiny, zapraszają od lat zakochane w nim dwie wspaniałe autorki, gdańszczanki - Monika Milewska i Natalia Uryniuk. Lekka, pełna morskich ciekawostek, małych i dużych stworzeń oraz słownych gagów opowieść odkrywa przed młodym czytelnikiem tajemnice flory i fauny Bałtyku. Książka rozbudza dziecięcą ciekawość oraz uwrażliwia na konieczność ochrony środowiska Morza Bałtyckiego.

Cztery nowości od AdamadyOsobno warto tu powiedzieć o bogatej ofercie nowości książkowych gdańskiego wydawnictwa Adamada. Autorzy lub/i ilustratorzy tych tytułów pochodzą z Gdańska. Są to: "Bliźnięta" - wyjątkowa książka o bliźniętach napisana przez bliźniaków: Pawła i Piotra Sitkiewiczów; "Przewodnik dla audiokulturalnych" autorstwa Marcina Dymitera - książka o świecie otaczających nas dźwięków. Dowiemy się z niej, co to jest pejzaż dźwiękowy i jak się w nim poruszać, a także wspólnie zastanowimy się, jak zostać osobą audiokulturalną; "Jak koala zjadł rogala" autorstwa gdańskiej autorki Ewy Kuczkowskiej to z kolei rymowana opowieść, a także różne aktywności: plastyczne, językowe i matematyczne, oraz "Co zrobić z tą chmurą smogu?", której autorzy to Artur Rogoś i Małgorzata Ogonowska, współwłaściciele gdańskiego wydawnictwa Części Proste. To książka dla mniejszych i większych dzieci, choć powinni ją przeczytać także dorośli. Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, by zastanowić się, dlaczego powietrze, którym oddychamy, jest tak zanieczyszczone. I czy możemy z tym coś zrobić? W książce znajdziesz na to kilka sposobów.

Zgub się z dziećmi na KaszubachNa przełomie maja i czerwca ukazał się również inny ciekawy przewodnik - przewodnik po Pomorzu skierowany do rodzin z dziećmi, którego autorkami są trójmiejskie dziennikarki: Magdalena Świerczyńska-Dolot i Tatiana Slowi. "Zgubnik pomorski. Część I. Kaszuby. Wycieczki dla dzieci i rodziców" (gdyńskie wydawnictwo Region). To propozycje 31 całodziennych wycieczek po centralnej i zachodniej części województwa pomorskiego, opracowanych pod kątem atrakcyjności przede wszystkim dzieci i wygody rodziców. W kolorowym, 160-stronicowym przewodniku znajdują się nie tylko opisy atrakcji i informacje użytkowe, ale także zadania do wykonania przez młodszych czytelników (rysunki, labirynty, krzyżówki). Książka ukazała się w oprawie miękkiej i formacie 165 × 235, z blokiem szytym nićmi, co znacząco zwiększy jej trwałość i wygodę użytkowania. Dzisiaj, 1 czerwca, odbędzie się premiera tej książki w Nadbałtyckim Centrum Kultury - Dzień dziecka w NCK: prapremiera "Zgubnika pomorskiego". Start imprezy: godzina 17.

Dla dzieci i dorosłychRównież dla dzieci i rodziców jest książka pt. "Przetrwać burzę. Jak pomóc dziecku, gdy jego rodzina przechodzi kryzys?" (Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne) autorstwa dr Elżbiety Zubrzyckiej - autorki sześciu książek dla dorosłych i ponad 30 dla dzieci, sopocianki, całe życie związanej z Trójmiastem, założycielki GWP oraz GWP dla dzieci, które wydaje tytuły pomagające rodzicom i nauczycielom w wychowaniu, a dzieciom w rozwoju i pokonywaniu trudności. Książka "Przetrwać burzę" to opowiadanie dla dzieci i poradnik dla rodziny. To pozycja popularnonaukowa, napisana przez psychologa z wieloletnim doświadczeniem. Ma pomóc dzieciom oswoić się z trudną dla nich sytuacją oraz pokazać rodzicom, jak rozmawiać z dzieckiem w sytuacji rozpadu rodziny i rozwodu.

Z kolei "Znikodem i zagadka lęku" to książka również wydana przez GWP autorstwa Artura Gębki - psychologa, certyfikowanego psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego od urodzenia mieszkającego w Gdyni, absolwenta Uniwersytetu Gdańskiego i SWPS w Sopocie. "Znikodem i zagadka lęku" to pierwsze w Polsce opowiadanie dla dzieci oparte na modelu terapeutycznym terapii akceptacji i zaangażowania. Ma pomóc dzieciom zbudować przyjazną relację z własnym lękiem, która jest niezwykle ważna dla satysfakcjonującego życia.

Coś dla nastolatków"Siedem kolorów wspomnień" wyd. Region. Więcej zdjęć (32)

"Siedem kolorów wspomnień" wyd. Region.

mat. promocyjne wydawnictwa

"Siedem kolorów wspomnień" wyd. Region.

mat. promocyjne wydawnictwa

Trójmiejska autorka powieści dla młodzieży i dzieci Emilia Becker przygotowała piękną opowieść o odkrywaniu korzeni własnej rodziny. Można zadać sobie pytanie, czy dwunastolatki w ogóle interesują się historią własnej rodziny? Zapewne nie. Chyba że dostaną w szkole takie zadanie domowe. Tłem powieści "Siedem kolorów wspomnień" (wyd. Region) są środkowe Kaszuby, skąd pochodzi rodzina bohaterki. Siedem kolorów to nawiązanie do barw kaszubskiego haftu - tych ciepłych i przyjemnych oraz tych chłodnych, złych, o których czasami nie chce się pamiętać. Nastoletnia bohaterka odkrywa dobre i złe doświadczenia mieszkańców dawnego polsko-niemieckiego pogranicza i ciemne czasy, gdy przyszło im wybierać między ratunkiem dla bliskich a własnym życiem, dokonując często tragicznych wyborów między mniejszym a większym złem.

Książki czytane - opowieści biograficzne dla dzieciAnna Czerwińska-Rydel to urodzona w Gdańsku autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Autorka opowieści biograficznych o słynnych gdańszczanach, wybitnych gdańszczankach oraz o wielkich gdańskich artystach. Pomysłodawczyni i autorka niezwykłych biograficznych opowieści o wielkich osobowościach, naukowcach, geniuszach, o ich dzieciństwie, odkrywaniu swoich pasji i kształtowaniu talentu. Historie te zostały nie tylko wydane w formie papierowej, ale i zebrane przez Wydawnictwo BUKA w serii Mistrzowie wyobraźni. Należą do nich m.in. "W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie" (opowieść fenomenalnie czytana przez Annę Dymną) czy "Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie" (w interpretacji Jana Englerta).

Najnowsza z nich to "Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu" - książka znakomicie czytana przez Małgorzatę Kożuchowską. Pokazuje, jak z chłopca, który miał niezwykle trudne dzieciństwo, wyrasta wybitny matematyk. Z zamkniętego w sobie młodzieńca zmienia się w zdolnego studenta, potem niezwykle cenionego profesora. Może być inspiracją dla dzieci, które nie wierzą w siebie, są przytłoczone problemami, z którymi młodzi ludzie nie powinni się mierzyć. Ale pasja, którą w sobie noszą, pozwoli im osiągnąć coś wielkiego. Ta opowieść zawiera także zabawne anegdoty o życiu Banacha, choćby tę, w której komisja egzaminacyjna nie może nadać mu tytułu naukowego, ponieważ wielki matematyk nie znosi egzaminów.


Na koniec jak zwykle przedstawiamy rekomendacje wydawców i bibliotekarzy.

Wydawca polecaTytuł: "Rymowanki z dreszczykiem, chochlikiem i morałem"
Autor/ilustrator: Katarzyna Iga Gawęcka, Hania Kmieć i Kasia Cichosz
Wydawnictwo: Słowa na Wybiegu

- Propozycje, które do nas napływają, i własne pomysły na książki nie zawsze mieszczą się w profilu Części Prostych, postanowiliśmy więc uruchomić imprint, czyli nową markę wydawniczą - Słowa na Wybiegu. Pierwszą książką opublikowaną pod nowym szyldem są "Rymowanki z dreszczykiem, chochlikiem i morałem". Ich twórczynią jest gdańszczanka Katarzyna Iga Gawęcka - pisarka i dokumentalistka. Autorka między innymi znanej i lubianej animowanej serii dla dzieci "Przytulaki", wielokrotnie wznawianych książek "Kaszëbsczé abecadło" i "Twój pierwszi słoworz", a także biografii "Halina Mickiewiczówna. Ciepło głosu i serca" oraz "Tyrmand i Ameryka" (z Maciejem Gawęckim). Wierszyki doskonale uzupełniają ilustracje młodych trójmiejskich graficzek Hani Kmieć i Kasi Cichosz, czyli Studia Kmicic. "Rymowanki..." to wierszowane opowieści, które bawią, a czasami przyprawiają o dreszczyk emocji. Łączą tradycję z nowoczesnością. Są przekorne i dowcipne, żonglują konwencjami, a ich przesłanie zawiera się nie tylko w tytułowych morałach, lecz także między wierszami. Młodzi czytelnicy znajdą w "Rymowankach" literacką zabawę, usłyszą dźwięczność języka, poznają radość lektury - poleca Artur Rogoś z Części Prostych.

Bibliotekarz polecaTytuł: "Opowieści Wielkiej Alei", seria: Aleje, parki i ogrody Gdańska, t. 1
Autor/ilustrator: Anna Czerwińska-Rydel, Joanna Czaplewska
Wydawnictwo: Muzeum Gdańska

"Opowieści Wielkiej Alei" wyd. Muzeum Gdańska. Więcej zdjęć (32)

"Opowieści Wielkiej Alei" wyd. Muzeum Gdańska.

mat. promocyjne wydawnictwa

"Opowieści Wielkiej Alei" wyd. Muzeum Gdańska.

mat. promocyjne wydawnictwa

- "Opowieści Wielkiej Alei" napisane zostały przez przez Annę Czerwińską-Rydel, a zilustrowane przez Joannę Czaplewską. Są one pierwszą z przygotowywanej serii książek dla dzieci o ogrodach i parkach gdańskich, których wydawcą jest Muzeum Gdańska. Jej pomysłodawczynią jest Barbara Frydrych, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku, a opiekę merytoryczną sprawuje dr hab. Katarzyna Rozmarynowska. Zamysłem serii jest przywrócenie pamięci i troski o miejsca zielone w Gdańsku, z których miasto słynęło w XVIII i XIX wieku. W pierwszym tomie autorka przedstawiła Wielką Aleję lipową, powstałą w drugiej połowie XVIII wieku z inspiracji ówczesnego burmistrza miasta Daniela Gralatha Starszego, ale dzięki wsparciu finansowemu gdańskich mieszczan. Bohaterami 80-stronicowej opowiastki autorka uczyniła zwierzęta żyjące w tym miejscu dawniej i współcześnie - mówi Iwona Joć-Adamkowicz, kierownik Działu Regionalnego, starszy kustosz z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Opinie (11) 7 zablokowanych

 • "poczytajki i czytadełka"

  cudownie rozwijają nasze dzieci i wnuki. mam swoje lata , nie zasnę jak nie poczytam kilkunastu stron dobrej książki .

  • 10 0

 • Moje rekomendacje:

  Polecam "Gen i już" o Stefanie Banachu. Książka inspirująca, prawdziwa życiowo (nie zataja szczegółów trudnego dzieciństwa przyszłego matematyka) i mądra. Fajna jest też książka Grzegorza Ksandepke o związkach

  Polecam "Gen i już" o Stefanie Banachu. Książka inspirująca, prawdziwa życiowo (nie zataja szczegółów trudnego dzieciństwa przyszłego matematyka) i mądra. Fajna jest też książka Grzegorza Ksandepke o związkach frazeologicznych, czy o mitologii - bawiąc uczy. Niedawno ukazała się kontynuacja Tomków - pt. "Tomek na Alasce". Niezmiennie polecam do słuchania Bajki - Grajki i inne płyty CD jak Bajki Natalki. A tak to do Młodych: "Jesteście pokoleniem milenijnym, przełomowym, które żyje na grani dwóch tysiącleci. Wiecie, jak trudno jest utrzymać się na grani. Wieją tam potężne wichry i szaleją burze... Trzeba mocno trzymać się pazurami rodzimej skały, aby nie spaść na dno przepaści. Trzeba nie lada wysiłku i bohaterskiego męstwa, aby się ostać... Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze, nie dając się spętać żadną niewolą. Pamiętajcie orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko" - Stefan kard. Wyszyński.

  • 4 2

 • Moje rekomendacje: "Mein Kampf" i "Cichy Don"

  Bawią, uczą, wychowują już kolejne pokolenie.

  • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać