Zagadka starego emigranta i inne atrakcje tego weekendu

7 lipca 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
Anna Żukowska

Mam nadzieję, że się nie nudzicie. To dopiero drugi weekend wakacji, więc pewnie nie zdążyliście jeszcze odwiedzić wszystkich swoich ulubionych, wakacyjnych miejsc. Zwłaszcza, że pogoda jest bardzo niepewna i do końca nie wiadomo, na co się nastawiać.Stwierdzenie, że wizyta w muzeum nie musi być nudna, brzmi może i nieco banalnie, ale jednak coraz częściej przekonujemy się, że jest prawdziwe. Muzea wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zwiedzających, wśród których jesteśmy my - rodzice. I dobrze, że tak się dzieje, bo może nasze dzieci będę rosły w przekonaniu, że wyjście do muzeum to świetna zabawa. A nawet, jak w przypadku pomysłu Muzeum Emigracji w Gdyni, prawdziwa detektywistyczna przygoda.

I wcale nie musicie w niej brać udziału w najbliższy weekend. Albo w weekend w ogóle. Przez cały lipiec i sierpień będziecie mogli wcielić się w rolę detektywa i odwiedzić siedem muzeów (lub ich oddziałów) w Gdyni. Waszym zadaniem będzie odnalezienie m.in. w Muzeum Miasta Gdyni, Domku Abrahama czy w Gdyńskim Muzeum Motoryzacji eksponatów związanych z tematyką podróżniczą. Na ich podstawie rozwiążecie zagadkę starego emigranta, który stracił pamięć w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach. Tuż po wakacjach dla najwytrwalszych uczestników zostaną rozlosowane nagrody. Wystarczy pobrać zgłoszenie ze strony internetowej Muzeum Emigracji w Gdyni i rozpocząć historyczne śledztwo. Możecie stworzyć drużynę z samych dzieci lub rozwiązywać zagadki rodzinnie. Do muzeów obowiązują bilety. Po okazaniu karty zgłoszenia, najczęściej są to bilety ulgowe lub wejście bezpłatne.

Dla miłośników gier miejskich z Gdańska mam również dobrą wiadomość - w sobotę Gdańska Galeria Miejska organizuje grę edukacyjną pt. "Sztuka za oknem". Będzie to spacer z wydaną właśnie książeczką pod tym samym tytułem, co gra. Książeczka to przewodnik po tym, co można zobaczyć we wszystkich oddziałach GGM, ale również po okolicy. Są w niej opisane najciekawsze budynki czy rzeźby Głównego Miasta. Podczas wspólnego spaceru zaplanowanych jest wiele ciekawych działań, dyskusji i gier słownych. Sobota, godz. 12:00-15:00, wstęp 20 zł (w cenie książeczka "Sztuka za oknem"). W niedzielę, w tym samym miejscu odbędą się z kolei Eko-Transformacje. Makulatura, puste butelki i inne śmieci zmienią się w abażury, krzesła i uchwyty na parasole. Jednym zdaniem: będziecie z nich mogli zrobić coś użytecznego. Na oba wydarzenia mogą przyjść dzieci od czwartego roku życia. Młodszym pomogą rodzice, a starsze będą mogły samodzielnie się bawić. Warsztaty odbędą się w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (ul. Szeroka 34/35, 36, 37) zobacz na mapie Gdańska
Niedziela, godz. 12:00-15:00, wstęp 15 zł.

Wracamy do Gdyni. Zaczynają się Gdynia Design Days i jak zwykle, towarzyszą im warsztaty i wydarzenia skierowane przede wszystkim do rodzin z dziećmi. W niedzielę nasze pociechy mają szansę zostać "archidzieciakami" i wziąć udział w warsztacie pt. "Urządzamy Gdynię". Warsztaty są skierowane dla dzieci w wieku 4-10 lat. Mali uczestnicy będą mogli zdecydować, jakie elementy powinny się znaleźć w mieście, żebyśmy się w nim wszyscy lepiej czuli. Poczują się jak mali architekci i będą mogli stworzyć elementy, których - ich zdaniem - brakuje w przestrzeni publicznej. Ciekawa jestem rezultatów tego warsztatu, bo przecież wyobraźnia dzieci jest nieograniczona. Przy pomocy prostych materiałów wykonają elementy miejskiego krajobrazu, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy Gdyni. Skwer Kościuszki, niedziela, godz. 12:00-14:00, wstęp bezpłatny, ale obowiązują zapisy.

Nie zabraknie też atrakcji w Orłowie. W sobotę odbędzie się tam Piknik Rodzinny. Na takich imprezach zawsze jest wiele atrakcji dla najmłodszych a zwłaszcza, kiedy odbywają się w tak malowniczej scenerii. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w razie czego, na miejscu jest również plac zabaw. Przy przystani rybackiej odbędą się eliminacje Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. a na plaży będziecie mogli spróbować swoich sił i stanąć w konkursie budowania zamków z piasku. Będą również bańki mydlane, malowanie buziek, a nawet budowa miniaturowego molo. Sobota, godz. 12:00-18:00, wstęp wolny.

Kolejną orłowską atrakcją tego weekendu jest niedzielne czytanie bajek na Scenie Letniej Teatru Miejskiego. Bajki, baśnie i opowiadania dla dzieci będą czytać w każdą wakacyjną niedzielę nie tylko zawodowi aktorzy, ale też sportowcy i trójmiejscy artyści. W tym roku będziecie mogli posłuchać, jak specjalni goście czytają literaturę skandynawską. Niedziela, godz. 12:00, wstęp wolny.