Zajęcia dodatkowe dla dzieci w trójmiejskich domach kultury

31 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
Anna Żukowska

Nauka gry na instrumencie, klub szachowy, taniec? Myślicie o tym, na jakie zajęcia dodatkowe zapisać od września swoje dziecko? Warto sprawdzić ofertę lokalnych domów kultury a przy tym się pospieszyć - niedługo kończy się rekrutacja.To niemal ostatni moment, żeby od września zapisać dzieci na zajęcia dodatkowe w domach kultury.

Kto pierwszy, ten lepszy

Co roku listy osób chętnych na dodatkowe zajęcia są długie - chodzi nie tylko o atrakcyjną ofertę, ale też stosunkowo niskie ceny. Warto więc trzymać rękę na pulsie i jak najszybciej zapisać swoje dziecko.

W Gdyni trwa już drugi etap rekrutacji - pierwszy odbył się w czerwcu i w dużej mierze dotyczył dzieci, które kontynuowały naukę na zajęciach prowadzonych przez Młodzieżowy Dom Kultury. W Gdańsku niedawno się one zaczęły i pomimo tego, że teoretycznie rekrutacja trwa do końca września, warto zapisać się już teraz. W sytuacji, gdy nie zbierze się odpowiednio duża grupa osób (choć zazwyczaj miejsc brakuje dla wszystkich chętnych) zajęcia nie ruszą.

- W zeszłym roku zapisałam dziecko na angielski i płaciłam 100 zł miesięcznie - mówi Dorota, mama pięcioletniej Agatki. - Najpierw mała nie chciała chodzić, a kiedy się przełamała, to zaczęły się choroby jesienne i więcej jej nie było, niż była. W tym roku nie zapisuję jej do prywatnej placówki, bo szkoda mi pieniędzy na taki eksperyment. Poszukam dla niej zajęć w osiedlowym domu kultury, które często są też tańsze.
Jeśli szukasz odpowiednich zajęć dodatkowych dla swojego dziecka, możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki

Najwięcej zajęć w Gdańsku

W Gdańsku, Gdyni i Sopocie działają domy kultury, które prowadzą zajęcia dodatkowe dla dzieci.

Największą sieć ma Gdańsk, który prowadzi centra w kilku dzielnicach pod szyldem Gdańskiego Archipelagu Kultury. Rekrutacja na zajęcia trwa i zakończy się dopiero z końcem września, a większość zajęć ruszy w październiku. Warto jednak zapisać dziecko wcześniej, nawet na początku września. Rekrutacja polega na telefonicznym zapisaniu dziecka bezpośrednio w placówce, która nas interesuje.

W oddziałach GAK-u odbywają się m.in. lekcje muzyki, tańca, plastyczne, manualne oraz nauka języków obcych, wszystkie w różnych grupach wiekowych. Koszt zajęć mieści się w przedziale od 60 do 140 zł miesięcznie.

Niektórzy rezygnują z zajęć dodatkowych ze względu na problem z dojazdem. Warto więc znaleźć najbliższą placówkę, do której dojazd nie będzie zbyt uciążliwy i tam zapisać dziecko. W Domu Sztuki GAK, który znajduje się na Stogach, można zapisać dziecko na naukę gry na gitarze, pianinie czy naukę śpiewu, na zajęcia taneczne, teatralne i plastyczne. W Brzeźnie działa Projektornia GAK, gdzie można zapisać się na zajęcia gimnastyczne czy teatralne. W Plamie GAK, na Zaspie, możecie wybierać spośród ceramiki, rysunku artystycznego dla dzieci czy warsztatów plastycznych.

We Wrzeszczu, w Windzie GAK, również można nauczyć się grać na pianinie, brać udział w warsztatach rzeźbiarskich i ceramicznych czy zajęciach tanecznych. Na Wyspie Sobieszewskiej działa Wyspa Skarbów GAK, która oferuje m.in. naukę gry na skrzypcach, warsztaty komiksowe, balet oraz zajęcia plastyczne. Z kolei Stacja Orunia oferuje zajęcia taneczne, sportowe, ceramiczne i plastyczne. W Letnicy, w Gamie GAK, można się zapisać na zajęcia teatralne, kreatywne oraz naukę gry na gitarze.

Co w Gdyni i Sopocie?

W Gdyni, w Młodzieżowym Domu Kultury, rekrutacja na wolne miejsca trwa tylko do 31 sierpnia i polega na złożeniu w sekretariacie wypełnionego formularza zgłoszeniowego, który można pobrać ze strony MDK. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na zajęciach z języka angielskiego, malarstwie, w grupie teatralnej czy nauce gry na gitarze. W dziale sportu i rekreacji można się zapisać na dziennikarstwo, kółko szachowe, modelarstwo czy hokej. Dużą zaletą tych zajęć są symboliczne wręcz opłaty: to 30 zł miesięcznie płacone jako cegiełka na materiały na zajęcia.

W Młodzieżowym Domu Kultury w Sopocie rekrutacja trwa do 16 września i polega na wypełnieniu wniosku i złożeniu go z ewentualnymi dodatkowymi dokumentami (np. orzeczenie o niepełnosprawności czy karta dużej rodziny) do sekretariatu. Jeśli jednak chcemy zapisać dziecko do pracowni, w której są badane uzdolnienia kierunkowe (zajęcia na basenie, gra na pianinie czy zajęcia wokalne), warto dokumenty złożyć do 2 września, bo od tego czasu będą wyznaczane dni, w których nauczyciele będą badać uzdolnienia dzieci i swoją ocenę przekażą dalej do komisji rekrutacyjnej. Opłaty są bardzo niskie - w granicach 25-45 zł miesięcznie, w zależności od zajęć. Droższe są tylko zajęcia na basenie - karnet kosztuje 75 zł miesięcznie. MDK Sopot oferuje m.in. zajęcia językowe, plastyczne, kreatywne (również dla najmłodszych dzieci, od trzeciego roku życia), teatralne, taneczne, a nawet brydżowe.
Zapiszesz dziecko na zajęcia dodatkowe w tym roku szkolnym?
15%

nie, nie mam na to pieniędzy

9%

nie, wystarczą mu zajęcia w szkole

16%

pod warunkiem, że znajdę coś niedrogiego

35%

raczej tak - moje dziecko samo mnie o to prosi

25%

tak, ale jak co roku do prywatnej placówki

zakończona

łącznie głosów: 122