Zamienili szare korytarze w bajkowy las

25 marca 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
mak

Wystarczy trochę kolorowej farby i odrobina chęci by szarobure korytarze przemienić w bajkowy las. A to wszystko dla chorych dzieci.38 wolontariuszy z Fundacji Orange przemieniło w niecały weekend dwie poczekalnie Specjalistycznego Ośrodka Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Gdańsku przy ul. Głogowskiej 11 zobacz na mapie Gdańska w kolorowe w kolorowe miejsca dla małych pacjentów - Bajkowe Kąciki.

W ośrodku leczy się z wady słuchu ok 200 pacjentów, z czego 80 proc. z nich to dzieci poniżej 6 roku życia. Część ma ledwie pół roku. Dla nich zamienienie szarego korytarza, w którym czekają na swoje zajęcia rehabilitacyjne, bajkowy las jest diametralną zmianą.

- Dzieci są zachwycone. Dla nich oczekiwanie na zajęcia w kolorowym korytarzu to nie tylko przyjemność, ale też dodatkowa stymulacja. Część z nich poza wadą słuchu cierpi na dodatkowe zaburzenia - mówi Dorota Substarska, logopeda i kierownik ośrodka.

Poczekalnie zostały też wyposażone w specjalne meble, zabawki i książeczki dla dzieci, witrynę na sprzęt słuchowy oraz przewijak. Wszystko to za darmo w ramach akcji "Bajkowych Kącików" prowadzonej przez Fundację Orange dla małych pacjentów w Gdańsku.

- Idea "Bajkowych Kącików" zrodziła się cztery lata temu, gdy Fundacja Orange uruchomiła projekt wolontariatu pracowniczego, dzięki któremu smutne, szare, świetlice szpitalne i poczekalnie na oddziałach dziecięcych zamieniają się w kolorowe i radosne miejsca zabaw i nauki - mówi Liliana Ciechanowicz-Kulesza z Fundacji Orange.

W polskich szpitalach, dzięki wolontariuszom Fundacji Orange i ich przyjaciołom powstały już 63 Bajkowe Kąciki. Pomorscy wolontariusze dotychczas zamienili w kolorowe miejsca pomieszczenia w szpitalu dziecięcym przy ul. Polanki w Gdańsku, w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie i w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku.

Początkiem akcji "Bajkowe Kąciki" był konkurs dla studentów Akademii Sztuk Pięknych na projekt plastyczny miejsca zabaw w dziecięcych szpitalach. Podstawową ideą dla projektantów było stworzenie przestrzeni, w której najmłodsi pacjenci będą mogli się uczyć i bawić, zapominając choć trochę o chorobie.

Fundacja prowadzi też w Specjalistycznym Ośrodku Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Gdańsku projekt "Dźwięki marzeń", którego celem jest wyposażenie najmłodszych dzieci z wadą słuchu w aparaty słuchowe, zapewnienie dzieciom wczesnej i systematycznej rehabilitacji oraz podniesienie świadomości społecznej dot. potrzeb rozwojowych i znaczenia wczesnej terapii u małych dzieci z wadą słuchu. Dotychczas tym projektem objętych zostało blisko sto dzieci z wadą słuchu z Pomorza.
Czy kolorowe malunki na ścianch w placówkach służby zdrowia leczących małych pacjentów powinny być obowiązkowym wystrojem?
90%

tak, bo pozwalają odciągnąć uwagę dziecka od choroby

8%

tak, ale pod warunkiem, że będą to robić wolontariusze

2%

nie, szpital czy przychodnia to nie przedszkole, powinno być przede wszystkim czysto, a nie kolorowo

zakończona

łącznie głosów: 158

mak