Zanim pójdą do szkoły, zostaną artystami

31 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 9 lat)
Anna Żukowska
Na warsztatach dzieci napiszą swoją historię Wyspy Spichrzów a potem nagrają ją i stworzą audycję radiową. Więcej zdjęć (2)

Na warsztatach dzieci napiszą swoją historię Wyspy Spichrzów a potem nagrają ją i stworzą audycję radiową.

fot. Ania Witkowska

Na warsztatach dzieci napiszą swoją historię Wyspy Spichrzów a potem nagrają ją i stworzą audycję radiową.

fot. Ania Witkowska

Przed nami jeszcze trzy tygodnie kalendarzowego lata. Wierzycie w to? Ja już przestałam. Sierpień żegna nas szarym niebem i deszczem. No cóż, dodatkowa motywacja, żeby wrócić do szkoły. Tymczasem, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, czeka nas ostatni wakacyjny weekend.Zbiórka na warsztaty to okolice adresu ul. Chmielna 113. Więcej zdjęć (2)

Zbiórka na warsztaty to okolice adresu ul. Chmielna 113.

mat. promocyjne

Zbiórka na warsztaty to okolice adresu ul. Chmielna 113.

mat. promocyjne

A może by tak - zanim zadzwoni pierwszy dzwonek - zostać artystą? Szansę na to mają uczestnicy warsztatów organizowanych w ramach projektu artMUse Gdańskiej Galerii Miejskiej. W sobotę odbędą się warsztaty, które mają obudzić w dzieciach wyobraźnię a przy okazji ożywić Wyspę Spichrzów. - To jest miejsce, które leży w centrum Gdańska, właściwie jest jego sercem. A jest uśpione, żeby nie powiedzieć: martwe - wyjaśnia Aleksandra Tatarczuk z Gdańskiej Galerii Miejskiej. - Chcemy skłonić dzieci, których wyobraźnia jest przecież nieograniczona, do stworzenia swojej historii-opowieści o wyspie.

Warsztaty będą podzielone na dwie części. Uczestnicy najpierw wysłuchają historii wyspy, dowiedzą się, jak w innych językach nazywają się spichlerze (np. po włosku - "granaio"). W drugiej części odbędą spacer po wyspie i ułożą swoje opowieści-zagadki związane z tym miejscem. Wieczorem zaś zacznie działać Radio Granaio. I od tego momentu do projektu może się dołączyć każdy, pod warunkiem, że będzie miał z sobą telefon komórkowy z wbudowanym radiem lub małe, przenośne radyjko. Wszyscy zainteresowani opowieścią stworzoną podczas warsztatów dostaną mapę z zaznaczonymi przekaźnikami radiowymi, które będą emitowały fragmenty historii-zagadki. Żeby poznać jej całość, trzeba będzie odnaleźć wszystkie nadajniki. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci od 6-go roku życia, sobota, godz. 15:00-16.45. Wstęp wolny, miejsce zbiórki ul. Chmielna 113 zobacz na mapie Gdańska. Na spacer z radiem w poszukiwaniu wszystkich fragmentów historii można przyjść od godz. 20:00.

Po sąsiedzku, ale następnego dnia, Miasto Aniołów (ul. Chmielna 26) zobacz na mapie Gdańska zaprasza na pokaz iluzjonisty. Dwóch elegancko ubranych panów, znanych światu jako Duo Schubert, wprowadzi maluchy w świat magii. Na występie pojawią się gołębie (które będą również znikać) i sympatyczny pan królik. Dzieci będą mogły podczas występu oczywiście pomóc iluzjonistom. Niedziela, godz. 12:30. Wstęp: 10 zł od osoby.
W Sopocie też będzie magicznie, ale tym razem za sprawą balonów. W Pick&Roll (ul. Zamkowa Góra 3-5) zobacz na mapie Sopotu odbędzie się "Balonowe show Mr Grega". Możecie liczyć na pokaz formowania balonowych figur, różne konkursy z balonami w roli głównej oraz dołączyć się do próby pobicia rekordu Guinnessa w... skręcaniu balonowego pieska. Nie zabraknie również magii z udziałem kolorowych baloników. Niedziela, godz. 13:00. Wstęp: 10 zł od osoby.
Z wrześniem powracają również teatrzyki dla dzieci. W sobotę, w Pick&Roll, zagości teatr "Vaśka" z Torunia z przedstawieniem "Przygody koziołka Matołka". Sobota, godz. 13:00, wstęp: 10 zł od osoby.

Teraz przenosimy się do Gdyni. W niedawno otwartej, trzeciej już w Gdyni, kawiarni dedykowanej rodzicom małych dzieci, odbędzie się wymiana i sprzedaż dziecięcych ciuszków. Tarabum Cafe (ul. Abrahama 8) zobacz na mapie Gdyni zaprasza na "Wrześniowe sprzątanie szafy". Rodzice, głównie mamy - w tym ja sama - bardzo lubią takie akcje. I słusznie. Bo to świetna okazja do skompletowania wyprawki dla niemowlaka lub doposażenia szafy starszego dziecka za niewielkie pieniądze. Ubranka są zazwyczaj w lepszym stanie niż te z lumpeksów, ceny są podobne a dodatkowo można je dotknąć i nie płacić za koszty przesyłki, które się ponosi kupując ubranka on-line. Wstęp jest płatny (10 zł), w tę cenę jest wliczona kawa lub herbata. Sobota, godz: 16:00-18:00.

Również w Gdyni, powrót popularnego cyklu z innymi krajami i ich mieszkańcami. Na najbliższym spotkaniu w ramach projektu "Palcem po mapie" przeniesiecie się do Ameryki Łacińskiej i poznacie kilku niezwykłych mieszkańców z tego rejonu. Dowiecie się wielu ciekawostek, m.in., kiedy nie denerwować kraba i dlaczego jest to niebezpieczne czy skąd się bierze najcenniejsza i najdroższa wełna na świecie. Spotkania są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-9 lat. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy pod adresem: obl@obl.com.pl. Caffe Anioł (ul. Kilińskiego 6), niedziela, godz. 12:30.

Opinie (4)

 • taaa

  • 1 0

 • fajne nowe miejsce

  Bardzo fajne nowe miejsce Tarabum Cafe. Smaczna kawka no i dzieci mają co ze sobą zrobić:)

  • 2 0

 • szkoda, że w Gdańsku takie kawiarnie się zamykają zamiast otwoerać :(

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.