Zęby ciężarnej pod specjalnym nadzorem

4 lutego 2019 (artykuł sprzed 3 lat)
Magdalena Raczek
Dbanie o zęby w trakcie ciąży to przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej.
Więcej zdjęć (5)

Dbanie o zęby w trakcie ciąży to przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej.

fot. Antonio Diaz/ 123rf.com

Dbanie o zęby w trakcie ciąży to przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej.

fot. Antonio Diaz/ 123rf.com

Kobiety ciężarne powinny być pod specjalnym nadzorem nie tylko ginekologów, ale i... stomatologów. Przesądy, że w ciąży zębów się nie powinno leczyć, mogą być groźne nie tylko dla matki, ale i jej dziecka. Niska masa urodzeniowa czy przedwczesny poród to tylko niektóre z konsekwencji unikania dentysty.Wiele kobiet, planując ciążę, zmienia nawyki żywieniowe, zaczyna bardziej dbać o siebie, uprawiać sport, rezygnuje z używek, sprawdza stan swojego zdrowia, wykonując szereg badań. Jednak poza kwestiami zdrowotnymi oraz tymi bezpośrednio związanymi z zajściem w ciążę i jej prowadzeniem, warto również więcej uwagi poświęcić stanowi swojego uzębienia.

Planując ciążę, przyszła mama powinna udać się do stomatologa, by sprawdzić, jak wygląda sytuacja jej zębów, a także by dowiedzieć się, jak dbać o zęby w trakcie odmiennego stanu.

- Przed planowaną ciążą warto skorzystać z wizyty w gabinecie stomatologicznym, obejmującej badanie jamy ustnej, a także diagnostykę fotograficzną i rentgenowską. Pozwoli to dokonać oceny stanu zdrowia jamy ustnej i pomoże w zaplanowaniu ewentualnego leczenia. Zalecana jest również wizyta u profesjonalnej higienistki, gdzie nie tylko pozbędziemy się kamienia i osadu, ale dodatkowo dowiemy się, jak prawidłowo wykonywać codziennie zabiegi higieniczne w domu, a także otrzymamy zalecenia dietetyczne. Wczesne podjęcie leczenia stomatologicznego, obejmującego zmiany próchnicowe lub choroby dziąseł i przyzębia, zaoszczędzi nam stresujących sytuacji w przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych czy krwawiących dziąseł. Ciąża jest jednym z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety, po co więc w tym czasie się stresować z powodu bólu zęba? Dlatego "lepiej zapobiegać, niż leczyć" - zachęca lekarz dentysta Milena Szkiler z Perfect Smile Clinic.
Podstawą profilaktyki jest zatem prawidłowa higiena oraz zadbanie o uzębienie przed zajściem w ciążę.

- Bardzo ważne jest, by planując ciążę odpowiednio wcześniej zadbać o zdrowie zębów oraz jamy ustnej. Nie można w tym czasie pomijać wizyt u dentysty. Przed planowaną ciążą zaleca się wyleczenie wszystkich zębów oraz wykonanie profesjonalnego zabiegu higienizacji polegającego na usunięciu kamienia i osadu. Ważne jest, by zęby zostały również dokładnie wypolerowane w trakcie zabiegu higienizacji, co sprawi, że kamień będzie odkładał się na nich wolniej. Prawidłowa higiena jest czynnikiem prewencyjnym i pomaga zapobiec powstawaniu stanów zapalnych w jamie ustnej - przekonuje dr Marta Siniło z Sielskiej Kliniki w Gdyni.
Będąca w odmiennym stanie kobieta powinna zaplanować regularne, kontrolne wizyty u dentysty przynajmniej raz na 3 miesiące (raz na trymestr). Więcej zdjęć (5)

Będąca w odmiennym stanie kobieta powinna zaplanować regularne, kontrolne wizyty u dentysty przynajmniej raz na 3 miesiące (raz na trymestr).

fot. kzenon/ 123rf.com

Będąca w odmiennym stanie kobieta powinna zaplanować regularne, kontrolne wizyty u dentysty przynajmniej raz na 3 miesiące (raz na trymestr).

fot. kzenon/ 123rf.com

Jak stan zębów wpływa na rozwój ciąży i dziecko?Profilaktyka jest niezwykle istotna, ponieważ kiedy bakterie, które mogą mnożyć się pod starymi plombami czy w chorych zębach i dziąsłach przedostaną się w głąb organizmu, osłabiając nasz układ odpornościowy, doprowadzają do infekcji, a także mogą być zagrożeniem dla prawidłowo rozwijającej się ciąży. Pamiętać należy, że stan naszych zębów ma wpływ na przebieg ciąży i porodu, a także, co odkryli niedawno naukowcy, również na samo zapłodnienie. Próchnica, kamień nazębny, krwawiące dziąsła - wszystkie te problemy mogą stanowić zagrożenie dla nienarodzonego dziecka.

- Należy pamiętać, że zmiany zapalne oraz infekcje w jamie ustnej rozprzestrzeniają się drogą krwionośną po całym organizmie, co w przypadku kobiety ciężarnej jest potencjalnie niebezpieczne również dla dziecka. Choroby przyzębia są jedną z przyczyn niskiej wagi urodzeniowej oraz przedwczesnych porodów, co zostało udowodnione naukowo - mówi Marta Siniło.
Przeczytaj także: Zadbaj o zęby dziecka

Choroby zębów przyczyną wcześniejszych porodów?Statystyki w Polsce mówią, że co piąta ciężarna, która ma próchnicę, choroby przyzębia i stany zapalne jamy ustnej rodzi dziecko kilka tygodni przed terminem. Pamiętajmy, że przedwczesny poród oznacza niską wagę urodzeniową noworodka i możliwe późniejsze kłopoty ze zdrowiem, typowe dla wcześniaków. Niestety wiele mam przed planowanym macierzyństwem nie udaje się do stomatologa.

- Choroby zębów i dziąseł zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu, natomiast bakterie odpowiadające za próchnicę i choroby dziąseł są łatwo przekazywane przez młodą mamę jej dziecku, dlatego warto pomyśleć o uporządkowaniu stanu uzębienia już planując zajście w ciążę. W ciąży nie wykonujemy zdjęć rentgenowskich, co czasami utrudnia diagnostykę, lepiej, ażeby przyszła mama nie narażała się na stres, dlatego też powinna o uzębieniu pomyśleć dużo wcześniej - przekonuje lekarz stomatolog Honorata Sroczyńska z kliniki Dental Spa Medical.
Pamiętajmy, że próchnica u mamy może wpłynąć na stan jamy ustnej dziecka także już po porodzie.

- Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że próchnica jest chorobą bakteryjną - czyli zakaźną. Te często określane przez pacjentów "dziedziczenie próchnicy" bierze się przede wszystkim z tego, jaki stan zdrowia jamy ustnej miała mama w chwili pierwszego bliskiego kontaktu z dzieckiem. Wystarczy jeden pocałunek, oblizanie smoczka lub łyżeczki, aby bakterie próchnicowe z jamy ustnej mamy dostały się do jamy ustnej dziecka - zapewnia Milena Szkiler.
Podjadanie w trakcie dnia i nocą, po którym nie umyjemy zębów, to kolejne zagrożenie dla naszych zębów. Więcej zdjęć (5)

Podjadanie w trakcie dnia i nocą, po którym nie umyjemy zębów, to kolejne zagrożenie dla naszych zębów.

fot. 123rf.com

Podjadanie w trakcie dnia i nocą, po którym nie umyjemy zębów, to kolejne zagrożenie dla naszych zębów.

fot. 123rf.com

Skąd problemy z zębami u ciężarnych?Dawniej mawiało się, że jedna ciąża to jeden stracony ząb. Skąd takie przekonanie? Ciąża nie jest dla naszych zębów okresem najłatwiejszym z wielu powodów. Przede wszystkim pod wpływem zmian hormonalnych rozpulchnieniu ulegają dziąsła (dochodzi często do ich krwawienia), a także stają się one podatne na urazy, odsłaniają się szyjki zębowe, co prowadzi z kolei do stanów zapalnych i rozwoju próchnicy.

- Krwawienie powoduje, że unikamy obolałych miejsc podczas mycia zębów i stan się pogarsza - płytka bakteryjna się odkłada, co sprzyja jeszcze większemu krwawieniu i przerostom. Lepiej zadbać o stan swoich zębów już wcześniej, a jeśli już pojawi się rozpulchnienie i krwawienie z dziąseł - nie omijajmy tych miejsc, wręcz przeciwnie: użyjmy nitki dentystycznej i odpowiedniej płukanki i czyśćmy te miejsca z większą starannością - mówi Sroczyńska.
Również częste wymioty powodują, że zęby są narażone na kontakt ze szkodliwymi dla nich kwasami żołądkowymi. Jeśli dodamy do tego wzmożony apetyt i podjadanie w trakcie dnia i nocą, po którym nie umyjemy zębów, to kolejne zagrożenie dla naszych zębów gotowe.

- Problemy ciężarnych pacjentek biorą się przede wszystkim ze zmian hormonalnych, dochodzi wtedy do wahań nastrojów, podjadania, zaniedbywania higieny jamy ustnej czy braku motywacji do przyjścia na wizytę stomatologiczną. Hormony mają również wpływ na dziąsła - może dochodzić do ich krwawienia i przerostu. Zwiększa się ryzyko zapalenia przyzębia. U części kobiet może pojawić się nadziąślak ciążowy, który ma postać guzka. Choć niegroźny, może świadczyć o obecności nagromadzonej płytki bakteryjnej lub kamienia nazębnego. Zawsze wymaga diagnostyki, ale nie zawsze leczenia - często znika samoistnie po rozwiązaniu ciąży. Kolejne problemy ciężarnych, takie jak zmniejszenie pH śliny może zwiększać ryzyko próchnicy. Mdłości, wymioty, zgaga czy refluks mogą prowadzić do powstania tzw. erozji szkliwa - ubytku szkliwa pochodzenia niepróchnicowego. Należy pamiętać, żeby po ustąpieniu wymiotów najpierw przepłukać jamę ustną wodą, a następnie po upływie 30 minut przystąpić do szczotkowania zębów. W trakcie ciąży nie dochodzi do demineralizacji szkliwa z jonów wapnia, mimo że zwiększa się na nie zapotrzebowanie - zapewnia Milena Szkiler.
W utrzymaniu zdrowia - nie tylko jamy ustnej - pomaga przestrzeganie prawidłowej diety oraz regularne spożywanie posiłków. Więcej zdjęć (5)

W utrzymaniu zdrowia - nie tylko jamy ustnej - pomaga przestrzeganie prawidłowej diety oraz regularne spożywanie posiłków.

fot. victor69/ 123rf.com

W utrzymaniu zdrowia - nie tylko jamy ustnej - pomaga przestrzeganie prawidłowej diety oraz regularne spożywanie posiłków.

fot. victor69/ 123rf.com

Jak dbać o zęby, będąc w ciąży?Dbanie o zęby w trakcie ciąży to przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej: szczotkowanie zębów pastą po każdym posiłku, czyszczenie języka i wewnętrznej strony policzków, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, stosowanie irygatora oraz płynu do płukania jamy ustnej (takiego bez alkoholu). Ponadto zaleca się profesjonalny zabieg higienizacji w gabinecie stomatologicznym przed oraz w trakcie ciąży. Będąca w odmiennym stanie kobieta powinna również zaplanować regularne, kontrolne wizyty u dentysty przynajmniej raz na 3 miesiące (raz na trymestr).

W utrzymaniu zdrowia - nie tylko jamy ustnej - pomaga również przestrzeganie prawidłowej diety oraz regularne spożywanie posiłków.

- Przede wszystkim zadbanie o regularność spożywania posiłków - lepiej zjeść jeden syty posiłek i po nim wyszczotkować zęby, niż w ciągu dnia co chwila podjadać. Ważne jest stosowanie zbilansowanej, zróżnicowanej diety bogatej w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, jaja, nabiał, ryby i mięso. Ciężarna powinna unikać słodyczy i gazowanych, słodzonych napojów - ma to też znaczenie w przypadku ryzyka wystąpienia cukrzycy ciężarnych. Pamiętajmy - zdrowa mama to zdrowe dziecko - przekonuje Milena Szkiler.
Na początku wizyty w gabinecie stomatologicznym należy poinformować lekarza o tym, że jest się ciąży. Na każdym etapie ciąży można wykonywać leczenie próchnicy. Można to robić ze znieczuleniem. Więcej zdjęć (5)

Na początku wizyty w gabinecie stomatologicznym należy poinformować lekarza o tym, że jest się ciąży. Na każdym etapie ciąży można wykonywać leczenie próchnicy. Można to robić ze znieczuleniem.

fot. oksix/ 123rf.com

Na początku wizyty w gabinecie stomatologicznym należy poinformować lekarza o tym, że jest się ciąży. Na każdym etapie ciąży można wykonywać leczenie próchnicy. Można to robić ze znieczuleniem.

fot. oksix/ 123rf.com

Ciężarna w gabinecie stomatologicznymW Polsce wciąż pokutuje przesąd, że nie można leczyć zębów w ciąży. Kobiety nie wiedzą, że w ciąży zęby można - a nawet trzeba - leczyć, można także stosować odpowiednie dla ciężarnych znieczulenie. Badanie stomatologiczne powinno się wykonywać na początku każdego trymestru. Najlepszym okresem na podjęcie leczenia jest II trymestr.

- Ja jestem klasycznym przykładem tego starego powiedzenia, że jedna ciąża to jeden ząb stracony, bo niestety podczas ciąży miałam bardzo duże problemy z zębami - najpierw krwawienie dziąseł, potem bóle zębów, w końcu ukruszenie się jednego zęba. Zaczęłam leczyć zęby w drugim trymestrze, bez problemu dostawałam znieczulenie bezpieczne dla kobiet ciężarnych. Ale przyznaję, że nie zadbałam o uzębienie przed zajściem w ciążę, po prostu o tym nie pomyślałam - mówi Ania, mama 3-letniej Hani.
Przeczytaj także: Znieczulenie i zabiegi w ciąży - można czy nie?

- Nie jest prawdą, że ciąża wpływa na osłabienie struktury zęba, powodując jego odwapnienie. W trakcie ciąży można całkowicie bezpiecznie wykonywać większość zabiegów stomatologicznych. Nie ma również przeciwwskazań do leczenia zębów w znieczuleniu miejscowym. Warto jednak zadbać o zdrowie zębów i prawidłową higienę jamy ustnej jak najwcześniej - przekonuje dr Marta Siniło.
Które zabiegi stomatologiczne są bezpieczne w ciąży, a które nie? Przede wszystkim na początku wizyty w gabinecie stomatologicznym należy poinformować lekarza o tym, że jesteśmy ciąży. Na każdym etapie ciąży można wykonywać leczenie próchnicy. Zaleca się również usuwanie kamienia nazębnego. A co z leczeniem kanałowym lub usuwaniem zęba? To również jest możliwe.

- Wykonywanie diagnostyki rentgenowskiej uzależnione jest od decyzji lekarza. Należy jednak zaznaczyć, że obecne, niskie dawki promieniowania, w połączeniu z odpowiednim fartuchem chroniącym brzuch, nie stanowią zagrożenia. W przypadku konieczności usuwania zębów lub innego leczenia chirurgicznego, najlepiej je wykonać w II trymestrze. Gdy jednak dojdzie do sytuacji ostrego stanu zapalnego, który ma niekorzystny wpływ na rozwijające się dziecko, należy bezzwłocznie podjąć leczenie - mówi Milena Szkiler.
Z kolei wybielanie zębów zostawmy sobie na później.

- Obecnie nie zaleca się wybielania zębów w trakcie ciąży, a także rozpoczynania leczenia ortodontycznego, gdyż może nasilać zapalenie i obrzęk dziąseł. Rozpoczęte przed ciążą leczenie ortodontyczne można bezpiecznie kontynuować. Należy pamiętać, że wszystkie istniejące stany zapalne w jamie ustnej są wskazaniem do podjęcia leczenia. Leki, które można stosować w trakcie ciąży to działający przeciwbólowo paracetamol, a także antybiotyki, np. amoksycylina czy klindamycyna. W codziennej higienie w dalszym ciągu można korzystać z pasty zawierającej fluor. W przypadku zapalenia dziąseł nieszkodliwe również są preparaty zawierające chlorheksydynę, np. Eludril - informuje dr Szkiler.

Opinie (50) 5 zablokowanych

 • Proszę zmienić tytuł artykułu bo aż w oczy razi (3)

  • 27 0

  • W ciąży- zęby pod specjalnym nadzorem, i już składnia poprawna

   • 1 0

  • A może-opieka stomatologiczna w ciąży?

   • 4 0

  • Zęby, w ciąży, pod specjalnym nadzorem.

   • 0 0

 • (2)

  Kontrole obowiązkowe dla wszystkich!

  • 8 1

  • A czego kontrole i jakie?

   • 0 0

  • obowiązkowe?

   uwielbiam zamordyzm

   • 0 0

 • A ile to kosztuje? (1)

  Czy to aby nie jest luksus w tym kraju?

  • 26 5

  • Tylko niech te zęby nie jadą rodzić na Kliniczną, bo tam już zamknięte.

   • 24 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.