Zmarł prof. Piotr Lass

22 października 2021, 17:30
rb

W piątek 22 października zmarł prof. dr hab. Piotr Lass. Był pierwszym dziekanem i założycielem Wydziału Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Miał 63 lata.Piotr Lass był lekarzem, wybitnym specjalistą w zakresie medycyny nuklearnej, profesorem nauk medycznych i cenionym nauczycielem akademickim.

Urodził się 28 grudnia 1958 roku w Gdańsku. Był absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego, tzw. topolówki. W 1983 ukończył studia lekarskie na Akademii Medycznej w Gdańsku.

W roku 1990 uzyskał stopień doktora na podstawie pracy zatytułowanej Zmiany reaktywności beta-adrenergicznej przepływu mózgowego w cukrzycy streptozotocynowej u szczurów. Habilitował się w roku 1999 w oparciu o rozprawę Tomografia emisyjna pojedynczego fotonu jako metoda oceny zmian mózgowego przepływu krwi w wybranych układowych chorobach tkanki łącznej. W roku 2004 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.

Od roku 1983 nieprzerwanie związany zawodowo z macierzystą uczelnią. Pracował w Zakładzie Medycyny Nuklearnej, od roku 1995 był jego kierownikiem. W pracy naukowej specjalizował się w badaniach radioizotopowych ośrodkowego układu nerwowego. Staże naukowe i zawodowe odbywał m.in. w Danii, Katarze, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

W latach 2002-2006 był prodziekanem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku, w roku 2006 został pierwszym dziekanem i założycielem Wydziału Nauk o Zdrowiu tej uczelni.

Był członkiem licznych towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej (w latach 2002-2006 przewodniczący Zarządu PTMN), Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej, British Society of Nuclear Medicine, Society of Nuclear Medicine, Komisji Neuroradiologii Komitetu Nauk Neurologicznych PAN, Komitetu Fizyki Medycznej, Radiobiologii i Diagnostyki Obrazowej PAN.

W roku 2011 został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. Ponadto, został wyróżniony medalem Zasłużonemu AMG i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W roku 2019 został członkiem Rady Doskonałości Naukowej I kadencji.

rb

Opinie wybrane


wszystkie opinie (87)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.