Odpowiadasz na:

Re: ILE BIERZE POSREDNIK I ZA CO? JAKIE DAJE GWARANCJE?

Kilka uwag odnośnie kosztów ponoszonych przez pośrednika....
W działalności niemalże każdego z biur nieruchomości będącego miejscem pracy pośrednika koszty ponoszone przez biuro obejmują: Kilka uwag odnośnie kosztów ponoszonych przez pośrednika....
W działalności niemalże każdego z biur nieruchomości będącego miejscem pracy pośrednika koszty ponoszone przez biuro obejmują:
1. składki ZUS
2. podatki VAT i dochodowy
3. czynsz za najem lokalu gdyż bardzo niewielu pośredników jest właścicielem lokalu który nadawałby się na prowadzenie biura
4. opłaty z tytułu zużywanych mediów
5. raty kredytów i raty leasingowe - z reguły dotyczą samochodu ale nie tylko
6. koszty szkoleń obowiązkowych jakie zgodnie z ustawą pośrednik jest odbyć /do końca br./
7. koszty umów na usługi telekomunikacyjne
8. koszty paliwa
9. opłaty za korzystanie z portali internetowych lub baz danych

Pewnie kilka drobiazgów jeszcze bym znalazł np. koszt polisy OC, ale nie chodzi o dokładne wyliczenie tylko o przedstawienie co jest wliczone w usługę.
Nie jest moim celem wykrzykiwanie na krzywdę tylko podaję realne czynniki kosztotwórcze jakie występują w tzw. "prowizji" a która powinna nazywać się wynagrodzeniem.

Proszę zwrócić uwagę, że pośrednik działający w pojedynkę /jak moja skromna osoba/ nie jest w stanie przeprowadzić transakcji w ilościach hurtowych, wymagałoby to zatrudnienia agentów działających pod moim nadzorem, a tego unikam jak ognia, gdyż zamiast zajmować się prowadzeniem spraw i pilnowaniem interesu strony reprezentowanej musiałbym zająć się kontrolowaniem pracowników i pilnowaniem ich rzetelności.

Kilku powyższych kosztów można uniknąć, jak np. rat za samochód bo przecież można kupić za dosłownie kilka złotych auto, tylko czy pośrednik w "grzechotniku" będzie wyglądał poważnie przy zakupie domu lub rezydencji :) ???

Kwestia wysokości wynagrodzenia jest oczywiście kwestią dyskusyjną ale można jej wysokość negocjować z pośrednikiem i ja nigdy się nie obrażam jeśli ktoś mówi że chciałby ze mną negocjować stawkę wynagrodzenia :)
rozwiń

6 lat temu ~pośrednik
  • Polityka prywatności