Odpowiadasz na:

Re: rowerek treningowy stacjonarny - gdzie kupię?

Ograniczenie cenowe to niestety podstawowe kryterium. Mało kto kupuje sobie rower za 30 tys. Można wyjść od ceny i kupić najlepsze co się da w danej cenie, albo od warunków brzegowych na sprzęt i... Ograniczenie cenowe to niestety podstawowe kryterium. Mało kto kupuje sobie rower za 30 tys. Można wyjść od ceny i kupić najlepsze co się da w danej cenie, albo od warunków brzegowych na sprzęt i szukać tego w najniższej cenie. Ponieważ jednak nasze oczekiwania co do sprzętu dramatycznie wymijają się z oczekiwaniami co do ceny, jedni obniżają wymagania, drudzy wysupłują dodatkowe fundusze.
W optymalizacji (a takim procesem jest zakup sprzętu) łatwiej jest określić warunki brzegowe i funkcje celu zdefiniować jako cenę (tak się robi w przetargach, gdzie jedynym kryterium jest cena), niż definiować cenę jako warunek brzegowy i miotać się w nieokreślonej funkcji celu (osprzęt/marka/waga/estetyka).
funkcja celu powinna mieć przeciwdziedzinę w zbiorze na którym jest określona relacja porządkująca. Inaczej nie można wyznaczyć ekstremum, tzn powiedzieć, że ten rower jest lepszy od tamtego. Cena jest dobrą funkcją, bo jej wynik łatwo da się porównywać.
Sztuką pozostaje określenie warunków brzegowych.
rozwiń

9 lat temu ~Rysiek 55+
  • Polityka prywatności