~naciagacz, corka dewelopera hahahaha
(7 lat temu)
Ceny w 3miescie sa adekwatne do ludzkich mozliwosci. Nie jest ani drogo ani tanio. Najwyzej ktos za malo zarabia ale to nie problem dewelopera. Przynajmniej na razie. tutaj kilka zdan nt cen jezeli komus wydaje sie, ze obecnie jest drogo.
Ceny ofertowe mieszkań
Warszawa na rynku wtórnym jest jeszcze droższa. Właściciele używanych lokali oczekiwali tam średnio 9346 zł/mkw. Ponownie najbliższej Warszawy znalazł się Kraków, ale w towarzystwie Gdańska. W obu miastach stawki wyniosły nieco ponad 7800 zł/mkw.
O ponad 1000 zł/mkw. taniej było także we Wrocławiu (6438 zł/mkw.) oraz Poznaniu (6178 zł/mkw.). Do najtańszych miast ponownie należą Łódź i Szczecin, w których stawki nie przekroczyły 5000 zł/mkw. – do tego grona należą także Katowice.
Deweloperzy straszą wyższymi cenami
Rosnące koszty wykonawstwa, coraz droższe i trudniej dostępne grunty pod budowę i coraz większe wymogi energooszczędności – tym deweloperzy już straszą w kontekście przyszłych podwyżek cen mieszkań.
Rynek zdaje sobie również sprawę z sytuacji ekonomicznej w kraju – wszyscy spodziewają się podwyżki stóp procentowych – teraz to już tylko kwestia tego, czy prezes Adam Glapiński wytrzyma w swoim postanowieniu i podniesie stopy za rok, czy stanie się to jednak wcześniej.
Na cenach odbije się także niedostatek rąk do pracy, który coraz liczniej uzupełniają osiedlający się w Polsce obywatele Ukrainy - tłumaczył podczas dyskusji zamykającej Dni Dewelopera Edward Laufer, członek zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich. – I bardzo dobrze, że przyjeżdżają, bo gdyby nie oni, nie mielibyśmy kim budować tych 10-11 tys. mieszkań we Wrocławiu " – dodawał Laufer. Zaznaczał jednak: – Oni też nie przyjeżdżają tutaj pracować za najniższą pensję, cena ich pracy rośnie. – Już te dwa czynniki powodują, że cena musi urosnąć – podsumowywał członek zarządu PZFD
3
6