Czy opłaca sie postawić dom na płycie fundamentowej ?

Dzien dobry
Na wiosnę zamierzamy podjąć sie budowy domu tradycyjny murowany w okolicach pruszcza gdańskiego zastanawia mnie jakie rozwiazanie wybrać tradycyjne fundamenty czy płyta fundamentowa ? Jakie różnice w kosztach mogą wyniknąć miedzy tymi rozwiązaniami .
Troszke mnie zastanawia fakt skoro w Europie jest standardem budowanie na płycie i to nie zależnie od gruntu(czy dobry czy zły)to u nas jest to rzadko wybierana technologia a wręcz nie polecana i to przez fachowców ...ciekawe czy to dlatego ze przy takim posadowieniu domu mozna mniej przyciąć przez ekipę budowlaną ? :)
Wiadomo materiału na wykonanie płyty potrzeba więcej tak ze koszta za materiał sa wyższe ale wykonanie chyba nie az tak pracochłonne jak tradycyjnych fundamentów .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy opłaca sie postawić dom na płycie fundamentowej ?

Nie mam pojecia - ja mam tradycyjnie.
I liczac koszty fundamentow do calosci, to jak dla mnie kompletnie nie ma znaczenia. Jesli juz, to jakis ulamek procenta pewnie co najwyzej mozesz zaoszczedzic.
Do tego zawsze - jak to przy nowosciach - 'fachowcy' spieprza sprawe.

Podobnie - ostatnio modny jest brak deskowania dachu .... znam kilku takich co przedemna tak zrobili i teraz zaluja. Wiec wyciagnalem wnioski od nich i zrobilem deskowanie. Oszczednosc na takim czyms to smieszne pieniadze.

Mozna sie klucic ze to dla mnie smieszne, ale jak porownam do kosztow wykanczania domu to stan surowy jest naprawde tani.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Czy opłaca sie postawić dom na płycie fundamentowej ?

Tak zdaje sobie sprawę ze na takich rzeczach nie powinno sie oszczędzać tylko tak zastanawia mnie to czy u nas to po prostu sie tego nie praktykuje ze względu na to ze ńie opłaca sie to wykonawcom .
Bo jak by nie patrzeć to mozna duzo więcej pracy wykonać w krótszym czasie za jednym zamachem... posadowienie domu ,instalacje ,posadzki do tego ściany wyciągnąć bez bloczków
Co do nie pełnego deskowania to troskę sie dziwiłem ze tak robią no ale cóż nie podważam kompetencji choc dla mnie dach to taki dach pełny
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Czy opłaca sie postawić dom na płycie fundamentowej ?

piwnica to podstawa w domu
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3

Re: Czy opłaca sie postawić dom na płycie fundamentowej ?

Piwnica to marnotrawstwo pieniędzy i dodatkowe problemy.

W tym roku rozpocząłem budowę domu jednorodzinnego na płycie fundamentowej. Teren nie był podmokły, i wybór ten był podyktowany względami praktycznymi, a nie kosztowymi, choć nie ukrywam że jakieś wstępne kalkulacje różnych metod zostały przeprowadzone.

Po pierwsze, stabilna konstrukcja. Dom jednorodnie obciąża powierzchnie podłoże co niweluje przekrzywianie, opadanie itp.

Po drugie, mamy od razu ocieplenie od podłoża.

Po trzecie, beton kumuluje ciepło. Budowa jest jeszcze nieogrzewana i pomimo ujemnych temperatur w budynku jest ponad +5 Celcjusza (nie mierzyłem cały czas).

Trzeba też uważać przy konstrukcji na poprowadzenie przepustów w odpowiednich miejscach dla różnorakich instalacji, żeby potem nie było problemów i potrzeby "przechodzenia" przez ściany.

Jeśli masz jakieś pytanie to pisz.

P.S. Mam dach bez deskowania bo w przypadku ocieplenia na krokwiowego pod blachę na rąbek, jest po prostu bez sensu. Także nie ma takich złotych metod dla każdego typu elementów w budynku i każdy przypadek najlepiej rozpatrywać jednostkowo.

Pozdrawiam.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: Czy opłaca sie postawić dom na płycie fundamentowej ?

Dzięki Paweł za info
Choc co do tej piwnicy to tak do konca sie nie zgodzę ze to marnotrastwo kasy gdyby koszt wykonania i ewentualne problemy które mogą sie pojawić przy piwnicy to na pewno bym chciał ja miec ;-)
Ale znam takie przypadki gdzie mimo robienia badania gruntu przed rozpoczęciem inwestycji pózniej okazywało sie ze jednak gdzieś ta woda sie znajduje i koszta robiły sie z 60tys do 100tys .a na to mnie nie stać wiec dom nie podpiwniczony .
Co do płyty to zdaje sobie sprawę ze więcej przemawia za tak niz na nie tylko to zastanowienie dlaczego u nas tylu fachowców zniechęca do zastosowania takiej metody na posadowienie domu....
A orientujesz sie jaka wyszła różnica u Ciebie miedzy płyta a ława ?
I łatwo było znalezc ekipę do wykonania tego ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy opłaca sie postawić dom na płycie fundamentowej ?

Praktytuje się... sam 2 dom na płycie sobie postawiłem.
Nie MOŻNA tego zlecić firmie, która takich rzeczy nie robiła. Po prostu. To jest jak pakowanie się w problemy. Fundamenty można stawiać 'ze szwagrem', ale płyty - absolutnie nie. (chociaż takie fundamenty potem... no mniejsza z tym).

Oczywiście o piwnicy można zapomnieć, ale jak to już ktoś zauważył, piwnica mocno podnosi koszty, a być może taniej jest trochę przeprojektować dom, przewidując spiżarnię, składzik... wyjdzie o wiele taniej.

Płyta jest izolowana od gruntu - jest w rodzaju wanny ze specjalnego styropianu, może być jednocześnie grzewcza (odezwał się już tutaj Legallet) albo zwykła. Dobrze wykonana nie dopuści do zamakania..
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy opłaca sie postawić dom na płycie fundamentowej ?

Witam..Jest mało firm potrafiących dobrze wykonać płytę fundamentową i to jest problem..solidne płyty fundamentowe wykonuje firma legallet z Bojana..Oferują same płyty lub z ogrzewaniem powietrznym podłogi w połączeniu z kominkiem..Zainteresowanych zapraszam do obejrzenia takiej płyty na mojej budowie.. tel 503318397
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Czy opłaca sie postawić dom na płycie fundamentowej ?

to jest jedna z najprostszych czynnosci - tak jak cala budowa, nie zatrudnia sie rolnika do budowy domu i tyle.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy opłaca sie postawić dom na płycie fundamentowej ?

Witam
Opłaca się stawianie domu na płycie fundamentowe.
1. Koszt takiego rozwiązania o 35%
2. Nie porównujemy fundamentów (tylko i wyłącznie) a również ściany fund. izolacje, posadzka itd.
3. Wykonać badanie gruntu (2 otwory wystarczy)
4. Z obliczeń jeżeli nie jest jakaś maskara taka płyta fundamentowa powinna wynieść ok. 15 -20 cm (bez ocieplenia podsypki itd.).
5. Polecam ogrzewanie podłogowe rozprowadzone w płycie.
6. Projekt zmiany konstrukcji (domyślnie projektu gotowego) - powinien wykonać inżynier.
7. Wykonawca (zakładamy że umie czytać rysunek techniczny) powinien wykonać taką płytę bez problemu.
8. Dlaczego na zachodzie takie rozwiązanie jest standardem, a u nas nie?? - Dlatego między innymi że bogatsi Norwegowie/Finowie/Szwedzi wolą mieszkać w energooszczędnym szkieletowym budownictwie a u nas - to nawet nie jest tradycja, a brak (nawet nie wykształcenia) a przygotowania zawodowego. W krajach skandynawskich żeby być murarzem/tynkarzem/zbrojarzem trzeba mieć ukończony kurs. U nas w 75% wykonawca/fachowiec jest granatem oderwany od pługa lub ma dwie lewe do pracy a dwie prawe do chlania i idzie na budowę na czarno. Temat rzeka dlaczego u nas tak się dzieję.
9. Widziałem Legalett w postach - polecam jest to świetne rozwiązanie, lecz można to zrobić taniej.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy opłaca sie postawić dom na płycie fundamentowej ?

po 1 nie ty decydujesz ;) a projektant na podstawie - badan geologicznych ,po 2 znowu zaleznie od badan - podloze moze wymusic płytę.........

płyta jest płyta- jest drozsza ale i bezpieczniejsza dla budynku.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Trzeba się nad tym zastanowić - policz rzetelnie tzn tez piasek zasypowy, prawdziwa hydroizolacje (nie dysperbit), ocieplenie itd a nie wyjdzie ci duza roznica muedzy tymi rozwiazaniami.
niestety widze, ze przy fundamentach jakis latwo umyka czesc kosztow typu praca koparki, masa hydroizolacyjna a nawet wywrotki piasku do zasypu https://www.norwit.pl/shop/category/listwy-wibracyjne-303 Przy takich pracach dobrze jest też wziąc pod uwagę zastosowanie listwy wibracyjnej.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Przy budowie domu, warto już od samego początku dobrać solidne systemy okienne i drzwiowe.
My zleciliśmy projekt indywidualny, bo zależało nam na tym, by był jednocześnie funkcjonalny, jak i designerski. Wybraliśmy wielkoformatowe systemy przesuwne oraz drzwi wejściowe Schuco z oferty firmy Awilux z Leszna. Efekt jest niesamowity! Polecam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

remont w bloku niedziele, święta i 1 stycznia - czy to już chamstwo czy life style? (108 odpowiedzi)

Może tylko nam się to nie podoba? Rozmowa nic nie dała, reszta sąsiadów woli cierpieć w milczeniu...

budowa domu - koszt (54 odpowiedzi)

Witam, Zamierzam wraz z mężem budować dom w okolicy ok. 50 km od Gdańska. Dom ok. 130 m2 pow....

drewniana podłoga w łazience (17 odpowiedzi)

ma ktoś z was drewnianą podłogę w łazience? będę niedługo urządzać swoją i zastanawiam się jak...