Czy slub cywilny to wogole slub???

Przeciez tam nikt nic nikomu nie slubuje!
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 5

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

\"Kan. 1059 - Małżeństwo katolików, chociażby tylko jedna strona była katolicka, podlega nie tylko prawu Bożemu, lecz także kanonicznemu, z zachowaniem kompetencji władzy państwowej odnośnie do czysto cywilnych skutków tegoż małżeństwa.\"

Musiała brać ślub przed 1993 rokiem, zanim podpisano konkordat...
Księdzu za udzielenie ślubu bez skutków prawnym grozi odpowiedzialność karna...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

wie, bo moja znajoma pare lat temu (jakies 15) brala tlyko koscielny.
Wiec na pewno mozna.Tylko ze z punktu prawa jestescie dla siebie obcymi ludzmi.
To by Beatko chyba przeczylo chyba doktrynie kosciola, jakby bez cywilnego nei mozna bylo wziac koscielnego. Przeciez slub koscielny to zwiazek dwojga ludzi ktorzy przysiegaja przed Bogiem, a prawo cywilne chyba tu nic do tego...to by bylo smieszne, ze koscioł ktory potępia ludzi zyjących tylko w zwiazkach cwylinych, ten sam który nei chce chrzcic dziec ze zwiazkow cywilnych(tu sie zgadzam-w koncu jak nie ma slubu koscielnego, czyli sakrament to po co koeljny sakrament skoro ludzie sa niewierzacy) miałby uzalezniac slub koscielny od slubu cywilnego??
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Emenems, według prawa polskiego i kanonicznego, nie jest możliwe w Polsce zawarcie ślubu niekonkordatowego w Kościele Katolickim...

Nie wiem jak z innymi wyznaniami...

Może u was w Norwegii jest taka możliwość ale w Polsce nie ma;)

A prawa małżonków gwarantowane przez małżeństwo cywilne to nie tylko alimenty itd ale również wspólne rozliczanie podatków, wspólnota majątkowa, spadki itd...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

z tego co wiem to w naszym kraju nie mozna mieć tylko koscielny...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

oczyiwscie ze mozna wziąc sam slub koscielny...bez cywilnego wczesniejszego oraz jednoczesnego. To ze sa popularne konkordaty to nei znaczy ze są obowiązkowe.
Skoro ktoś uwaza, ze miłosc po grób jest obowiązkowa jak się bierze slub koscielny, i tylko raz w zyciu to nei musi się "zabezpieczac" cywilnym, bo rozwodu nie bedzie, nei bedzie dzielenia, opieki nad dziecmi, alimentami....skoro nie rozstaną się nigdy
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

bo inaczej się nie da Emenems:)

Przepisy łączą ślub kościelny z cywilnym:) Nie można wziąść samego kościelnego, nawet jeśli ktoś by chciał:)

a skoro już ktoś takowa rejestrację wymyslił, trzeba z niej skorzystać żeby móc korzystać z wszystkich praw które małżonkom przysługują

Ślub cywilny jest po prostu do kogo innego skierowany, można się kłócić, czy jest gorszy czy lepszy a każdy bedzie miał inne zdanie na ten temat w zależności od poglądów...
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

a skoro slub cywilny jest tak duzo gorszy od koscielnego to dlaczego wiekszosc katolikow i tak bierze cywilny jako konkordatowy??skoro to takie nie wazne, i to tylko rejestracja to do czego wam to potrzebne?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

millani-zgadza się, i na odwrót (chodziło mi o inny post olesi na inym wątku dodany dzis rano w "wczoraj zaslyszane"), dla ludzi niewierzących obrządek koscielny nie ma zadnej wartosci, oprocz teatralnej.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Mimo wszystko nie dopatrzyłam się jadu w poście Olesi :)

Jeżeli ktoś nie jest wierzący to chwała mu za to ze nie pcha się po ślub kościelny. Aczkolwiek to nie zmieni faktu że dla osób wierzących ślub cywwilny nie jest ślubem tylko umową.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

slub koscielny to jest to samo jakby skladac przysiege,"o wielkie jasniejace słonce bede wiera i dobra".powiedz mi, jakie sa konsekwencje jak wezme tylko slub koscielny i sie rozstane??zadne. zero. po prostu nei rozumiem, dlaczego tak ignorujesz i dyskwalifikujesz ludzi niewierzących, albo ludzi z innych religii. uwazasz ze tlyko przysiega w kosciele katolickim nadaje waznosc związkowi?? tak to niesety wyglada, że sama zobacz, ludzie biorący kościelny slub bardziej atakują tych co biorą tylko cywilny niz na odwrót. I to ma byc tolerancyjny, tryskający miłoscia do wszystich polak-katolik,az smiac mi sie chce ile jadu z Ciebie do mnie wycieka, nie o tym traktuje twoja religia prwada??
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

też nie mozna zaraz, że taki slub jest nic nie wart. Moi rodzice mają tylko cywilny i jakoś sie nie rozwiedli. Ślubuje sie sobie nawzajem, ksiądz jest tylko świadkiem, tylko tu jest w obliczu Boga a cywilny nie. W każdej kulturze są śluby. Myślę,że nie ważna forma, ale podejście dla tych co go biorą. A jak ktoś z jakiś powodów nie może wziać kościelnego? A rozwody, no w naszym kościele są problemem. Muzeumanie np. mogą sią rozwodzić, wystarczy,że on powie 3x nie chę cię;)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

i dodam jedną rzecz, już piotrusiek o tym pisał...
skoro państwo udziela rozwodów to czyli przysiega nie miala zadnego znaczenia. Ślub w kościele Katolickim jest na całe życie. I tu przysiega ma sens i swoją głębię.
Swoją drogą to śmieszy mnie, że umowa (bo przeciez ślub cywilny to umowa) zawierana w USC i rzekoma "przysięga" jest mniej ważna od umowy z bankiem. W banku są bardziej konsekwentni, podpisałeś, wziąłeś kredyt, to spłacasz, choćby do usranej śmierci, wiele osób którym kredyt okazuje się po latach niewygodny, nie mogą się go po prostu pozbyć. Dlaczego zatem tak samo nie jest w umową w USC? dlaczego dają rozwody? to absurd... i oszustwo, ze codziennie pozwalaja przysiegac ludziom ze beda ze soba cale zycia jak potem tak łatwoj jest zerwać ich umowę...
także ślub cywilny to tylko obrządek. Jednego dnia podobasz się facetowi, przystepuje z tobą do obrządku, a jak zjesz za dużo m&m'sów to sytuacja może się zmienić...
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Piotrusiek, ależ sobie wroga wyhodowałeś:)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Emenems wyszukujesz stare tematy żeby tylko mieć możliwość się z kimś spierać... współczuję twojemu przyszłemu, bo jak już będziecie po OBRZĄDKU to może się chłopak rozczarować...
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

a czy ktos kiedys wpadł na to ze dla niektórych przysieganie przed kims kogo dla nich nie ma jest troche smieszne??bo wtedy taka przysiega nic nie jest wazna, obojetnie co sie podczas obrzadku robi, mzoan stacn a głowie a i tak to nie zmieni tego, ze skoro Boga nie ma to nie ma i sakramentu.
Jezlei ktos wierzy w Boga jest to dla niego wazniejszy slyb, jezeli nei wierzy-to jest to tylko jakis tam obrzadek, jeden z wielu obrzadków slubnych w jednej z wielu kultur....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Ja po prostu nie wierzę w Boga i nie wyobrażam sobie czegoś przysięgać przed nim. Od zawsze wiedziałam, że nigdy nie wezmę ślubu kościelnego. Jestem po cywilnym i dla mnie to był prawdziwy i jedyny slub. Nie można wypisywać, że cywilny jest nie ważny. Dla niektórych ludzi kościelny jest bzdurą.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Pewnie że nie...... napisałeś i tyle, sam ludzi osądzasz

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

nie ... nie jestem sędzią ...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Fajna sprawa, też się cieszyłam z takich rzeczy w młodości.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Napisałeś...a fe! nie ładnie tak osądzać i kategoryzować ludzi ....Właśnie kogoś osądziłeś......

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

Łazienka (44 odpowiedzi)

Dziewczyny jestem na etapie kupna kafli do lazienki ale nie wiem na jakie sie zdecydowac. Prosze...

Piling do ciała który zdziała cuda-jaki polecacie? (25 odpowiedzi)

Chciałabym wygłacic skóte na rekach mam lekko zrogowaciały naskórek zawsze pomagało słonce lub...

Zaproszenia ślubne - gdzie najlepiej kupić? (135 odpowiedzi)

Gdzie najlepiej kupić zaproszenia w okolicy Trójmiasta?