Depresja w ciąży

Temat dostępny też na forum: Rodzina i dziecko bez ogłoszeń
Do kogo się udać na NFZ? Teoretycznie psychiatra powinien chyba przyjąć poza kolejką? Polecicie coś? Może któraś z Was przechodziła przez diagnostykę i podpowie jak to wygląda?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Depresja w ciąży

Polozna ma obowiązek przeprowadzić wstępna diagnostyki (test). Później kieruje bez kolejki do psychiatry. Depresję w ciąży się leczy. Można brać leki sertlaline. Bardzo skuteczne i bezpieczne.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

dzialaj szybko, nie wiem jak w przypadku ciezarnych-ale normalnie, na poczatek nawet internista jest w stanie pomoc i wstepnie rozpoznac, wiec nie zaszkodzi porozmawiac z internista, powodzenia :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Depresja w ciąży

Jeszcze nie zadeklarowałam położnej ale w zeszłym roku jak rodziłam to żadnego testu nie miałam...Położna była ze szkoły rodzenia i ogólnie byłam z niej zadowolona ale przychodziła do nas dopiero po porodzie. Ginekolog o żadnym teście również nie wspominał. Wiem, że powinien zostać wykonany w ramach nowych standardów ale nikt o nim nie wspomina ani słowem. Ogólnie rzecz biorąc to już się kiedyś leczyłam z tym, że na coś innego, jestem też po rocznej terapii. Jednak teraz nie mam środków na prywatne leczenie i zastanawiam się jak to wygląda na nfz
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Depresja w ciąży

Masz rację, że zgodnie ze standardami powinnaś mieć w ciąży wykonany dwukrotnie test w kierunku depresji. Dziwne, że lekarz tego nie pilnuje :/
Jeśli chodzi o położną środowiskowa, to jej wizyty należą Ci się również przed porodem (bezpłatnie, na NFZ).

Ja leczę się u psychiatry na NFZ, z tym że nie zaczynałam leczenia w czasie ciąży, tylko po stracie ciąży. A teraz tylko kontynuuję. Wiem, że ciężko się gdzieś zapisać, bo też miałam z tym problem.
Udało mi się dostać z przypadku na Wałowej - Przemysłowy Zakład Opieki Zdrowotnej. Tam jest kilku psychiatrów, ja akurat chodzę do dr Murat. Jestem z niej zadowolona.
Może spróbuj tam. W tej chwili część wizyt jest zdalna, przez telefon.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Depresja w ciąży

Dziękuję Ci bardzo
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jestem świeżo po ciąży. Testów żadnych nie ma, a z tego co pamiętam z jakichś przepisów, to można taki zrobić jeśli się samej zasygnalizuje problem. (I słusznie, inne rozwiązanie to zbyt duża ingerencja w sprawy osobiste.)
Natomiast zastanawia mnie czy nie można zgłosić się z objawami depresji na SOR położniczy. W co najmniej jednym szpitalu zachęcają wręcz pacjentki oddziału położniczego do konsultacji z psychologiem (niestety, z kolei ten szpital nie ma psychiatry od poważnych przypadków, chorobowych). Może więc taka pomoc jest możliwa dla każdej ciężarnej.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jest obowiązek przeprowadzenia testów dwukrotnie.....
Ma uck na Izbie przyjęć mają możliwość konsultacji psychiatrycznej, nie wiem jednak czy depresja jest przypadkiem na ip......
Zgodnie z zasadami w ciąży obowiązuje maksymalnie 7 dniowy czas oczekiwania na specjalistę. Więc śmiało zapisuj się ja NFZ i przypomnij że muszą Co wcisnąć w ciągu 7 dni.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Depresja w ciąży

Ona, Boombox: czy bierzecie właśnie sertralinę? Czy wg Waszych lekarzy można brać ten lek również w pierwszym trymestrze? Czy macie też psychoterapię (jeśli tak, u kogo - jeśli dobra).
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Depresja w ciąży

Podnoszę.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Depresja w ciąży

Może osoby, które wcześniej wypowiadały się w wątku, zauważą nowe pytania. Bardzo zależy mi na odpowiedziach.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Depresja w ciąży

Podnoszę
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Moja żona przechodziła przez psychoterapię, ale jeździła bezpośrednio do przychodni w Rumii na Jana Sobieskiego. Nie było lekko, ale lekarz jej pomógł ostatecznie sobie poradzić ze wszystkim. Co to sertraliny, ja nie wiem skąd wy bierzecie informacje o tych lekach, zupełnie jakbym moją żonę widział... Wtedy nie wiedziałem co to jest, ale teraz już jestem przygotowany, zacytuję:
"Sertralina w ciąży nie jest zalecana, choć dotychczasowe obserwacje nie wykazały zwiększenia wad wrodzonych u dzieci, których matki przyjmowały tę substancję w ciąży. Ze względu na brak stosowanych badań, wciąż nie można jednak wykluczyć jej negatywnego wpływu na płód" zobacz tutaj masz wszystko ładnie opisane https://mniejnerwow.pl/antydepresanty/

Kobietki nie ryzykujcie z czymś takim, tylko szukajcie oparcia w partnerach albo bliskich, szkoda waszego zdrowia...
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

Inne tematy z forum

dr Włodzimierz Sieg-opinie prowadzenie ciąży (20 odpowiedzi)

Jak w temacie proszę o opinie o tym lekarzu, zmieniam ginekologa w połowie ciąży i jestem...

Co na parapetówkę ... (57 odpowiedzi)

gdy ludzie mają już wyposażenie z poprzedniego mieszkania :( do 150zł bubububbb

Nocleg z dzieckiem w Krakowie lub okolicach (4 odpowiedzi)

Dziewczyny macie jakieś sprawdzone miejsca? Potrzebujemy 2/3 noclegi: dwoje dorosłych i jedno...