~Brzoskwinia
(2 lata temu)
To ja też wtrącę.
Uzdatnianie wody do picia, to oczyszczenie jej z zanieczyszczeń stałych, biologicznych, chemicznych oraz radiacyjnych wpływających na zdrowie czlowieka.
Stałe to osad, wapienny albo rdza z rurociągów.
Biologiczne to np bakterie e-coli.
Chemiczne to np zwiazki amoniaku, chloru czy azotu.
Radiacyjne zanieczyszczenie jest osobną techniką oczyszczania a jego kompleksowość jest ponad moją wiedzę i tutejsze forum.
Uzdatnianie może być mechaniczne, chemiczne i/lub biologicznie.
Nie ma jednej techniki która pozwoli na uzyskanie wody zdatnej do picia niezależnie od źródła pochodzenia wody. Metodą mechaniczną pozbedziemy się osadów oraz zwiazkow chemicznych ale nie pozbedziemy sie wszystkuch zanieczyszczen biologicznych i radiacyjnych.
To jest kwestia A.
Kwestia B, często tu poruszana: filtrowanie wody metodą odwróconej osmozy, lub filtry solankowe (te drogie, może i dzisiaj nawet za 20k) to są demineralizatory. usuną zanieczyszczenia stałe oraz zwiazki odpowiadające za twardość wody jak związki wapnia (albo w zasadzie to znacząco jes zmniejszą) ale nie usuną wszystkich zanieczyszczen biologicznych. Woda będzie miękka, ale miekka woda nie nadaje sie do picia przez czlowieka. Czemu na wodzie do żelazka (woda demineralizowana) jest napisane że nie nadaje sie do spożycia? Bo pijąc tę wodę zmnieszamy zawartość minerałów potrzebnych do funkcjonowania. Dla czlowieka, dobrze jest jak woda jest twarda czyli mineralizowana. Dla naszych urzadzen jak pralka czy żelazko już nie. No i spróbujcie zmyć osad z mydła np z kabiny prysznicowej wodą demineralizowaną... Powodzenia życzę
Słusznie ktoś tu napisał, że zakład komunalny ma obowiazek dostarczyć nam wodę zdatną do spożycia po przegotowaniu. a gotowanie to... Forma biologicznego oczyszczania wody :) neutralizuje zywe formy życia ale nie usuwa z wody związków chemicznych czy radiacyjnych.
Ponieważ zakład komunalny zrobił za nas większość pracy i zakładamy że woda jest zdatna do picia po przegotowaniu to w zasadzie pozostaje nam jej lekkie uzdatnienie. Na dolocie do pralki czy zmywarki można zamontować małe filtry solankowe które zmiekczą wodę i sprawią że pranie czy zmywanie bedzie bardziej efektywne, a urządzenie będzie chronione przed kamieniem. Takie filrty trzeba wymieniać najczęściej co 3-6 miesięcy. Można zamontować na zasilaniu domu/mieszkania filtry przepływowe które można łączyć w grupy. I tak jako wstępny filtr, można zamontować filtr o przepuszczalności 10um (bakteria e-coli ma wielkość 0,2um), który zatrzyma zanieczyszczenia stałe, potem filtr węglowy z jonami srebra. Wiegiel aktywny zatrzyma zwiazki azotu czy chloru, a jony srebra zneutralizują biologiczną aktywność bakterii. Najdokladniejszy filrt przepływowy jaki widziałem miał przepuszczalność 1um. Takie filrty również należy wymieniać co 3-6miesiecy.
Taką wodę najpewniejsze będzie można pić prosto z kranu o ile zakład komunalny nie upadnie, lub nie nastąpi awaria rurociągu.
1
0