Gdansk -Gdzie warto kupic ?

Temat dostępny też na forum: Dom i mieszkanie Studio Morena
Witam !
Jestesmy w trakcie szukania mieszkania 2-3 pok.
Chciałem się poradzić gdzie wg. Was warto kupić mieszkanie? Chciałbym aby była to inwestycja na przyszłość i mieszkanie kiedyś służyło do wynajmu.
Jaka czesc Gdanska?
Jaki deweloper ? A moze znacie kogos kto sprzedaje dom lub mieszkanie w dobrej dzielnicy... ?
Dzieki Andrzej
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: Gdansk -Gdzie warto kupic ?

Masz zespol Zgrany?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

co masz na mysli ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ja kupiłem mieszkanie od http://pro-mac.pl/rozne-mieszkania-na-sprzedaz/ znakomita oferta.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Chcesz być przed innymi, pomogę Ci podpowiedziami ale nie dam odpowiedzi jednoznacznej, żeby nie zepsuć sobie samemu rynku ;)

Po pierwsze nie kupuj 2-pokojowego. Rynek się nasyca, będzie kosmiczna konkurencja, brakuje mieszkań rodzinnych 3-pokojowych i 4-pokojowych.

Po drugie nie kupuj tam gdzie jest drogo, Kupuj tam gdzie jest tanio a jednocześnie dużo się buduje, bo jak dużo się buduje, to siłą rzeczy powstanie infrastruktura. Takie są prawa rynku. Przykładowo niedoceniany jest wciąż Maćkowy.

Po trzecie, jak nie znasz rynku deweloperskiego a chcesz od dewelopera, to kupuj od dewelopera, który buduje już od wielu lat. Najpierw pójdź na osiedla, które kiedyś budował, sprawdź po ilu lat co się sypie.

Po czwarte (wyższy poziom jazdy) przejrzyj historie spółek deweloperskich, powiązania, udziały, jak się uda to również nazwiska kierowników projektów oraz ich wcześniejsze dokonania. Przykładowo rozejrzyj się, gdzie buduje podwykonawca, który kiedyś robił osiedle AlfaPark1 - bardzo chwalone przez właścicieli, co się rzadko zdarza, żeby ktoś "swojego" dewelopera chwalił (w rozumieniu, że za deweloperem stoi projektant i podwykonawca).

Powodzenia!
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 11

>pierwsze nie kupuj 2-pokojowego<
- kup dwupokojowe albo trzypokojowe mieszkanie. Najważniejsze, nie traktuj mieszkania jak małżonka tzn. na całe życie. Mieszkanie można, a nawet należy zmieniać w zależności od potrzeb. To polska mentalność podpowiada inaczej, bo z pozyskaniem mieszkania od niepamiętnych czasów w Polsce był problem. To się na szczęście już zmienia. Dwupokojowe mieszkania są i będą poszukiwane, bo zawsze będą samotne pary zarówno młode jak i emerytów.

>Po drugie nie kupuj tam gdzie jest drogo, Kupuj tam gdzie jest tanio a jednocześnie dużo się buduje<
- Jeżeli cię stać, to kupuj w dobrej lokalizacji, a nie czekaj aż wybudują Ci infrastrukturę na zad…piu. Żyjesz tu i teraz, a za 20 lat być może będziesz potrzebować mieszkania w innym mieście.

>Po trzecie, jak nie znasz rynku deweloperskiego, a chcesz od dewelopera, to kupuj od dewelopera, który buduje już od wielu lat.<
- Z tym się zgodzę

>(wyższy poziom jazdy)<
- szkoda czasu
popieram tę opinię 18 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dobra lokalizacja https://prakticer.pl/jak-wybrac-oswietlenie-wnetrz/ polecam.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jak kupowac to tylko w Starogardzie Gdanskim. Fajna lokalizacja i swieze powietrze !
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 17

starogard ma chyba najwiecej smogu ze wszystkich miasteczek na pomorzu, to nie prawda ze jest czyste powietrze
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 2

Bzdury opowiadzasz o tym powietrzu, ze jest najgorsze. Jakies potwierdzone badania ? Czy na targowisku baba mowila ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

w internecie sa takie dane poczytaj
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Naprawdę dobra decyzja http://pixelghetto.com.pl/2023/04/12/kupno-domu-na-osiedlu/ polecam.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

W ostatnich latach najwiekszy wzrost wartosci byl na dzielnicach polaczonych z PKM jak np Morena Jasien Kielpinek Osowa, widac to po cenach obecnych - nie oszukujmy sie miejsa te zyskaly duzo lepszy dojazd.
W tej chwili na co bedzie boom ? trzeba przewidziec jakie inwestycje beda w miescie. Na pewno warto wziac pod uwage Nowa Bulonska ktora odkorkuje trase W-Z, warto pomyslec o Ujescisku
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 3

Jak w przyszłości ma być na wynajem to chyba najlepiej w okolicy dużych centrów biurowych jak Olivia Bussines Center i Alchemia. Tam pracuje dużo przyjezdnych, którzy najchętniej wynajmują mieszkania blisko miejsca pracy. Ja bym się decydował na Przymorze, Oliwę, Zaspę, Strzyże albo Wrzeszcz. Na przykład tutaj dobrze widać, co się buduje w tych okolicach: https://mieszkania-gdansk.pl/mapa-gdansk-gdynia-sopot.html
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dzień dobry,
zapraszam do współpracy, chętnie doradze gdzie warto kupić mieszkanie oraz zaproponuje ciekawe inwestycje specjalnie dla Państwa.
Dodam, że spotkanie jest bezpłatne.
Zapraszam do biura Komnaty Nieruchomości w Sopocie, ul. Dworcowa 7 (Dworzec PKP Sopot)
Kontakt w celu umówienia spotkania: 505 571 590
Zapraszam serdecznie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 5

Zadowolony jestem http://inwestokracja.pl/nowoczesne-mieszkanie-przykladowe-wyposazenie/ kupiłem mieszkanie w bardzo dobrej cenie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inwestycje nad morzem są super sprawą, akurat Gdańsk do mnie nie przemawia ze względu na natłok ludzi w tym mieście oraz na ceny. Zainwestowałem w innym miejscu na pomorzu dokładnie w Apartamenty Lubicz w miejscowości Rowy. Śliczne, spokojne miejsce na prawdę się mi podoba ;)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 5

Kupiłem kawalerkę w Pruszczu Gdańskim ( Activia Developer ) super wykończenie i co ważne dobra lokalizacja .... polecam
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 12

Gdańsk wcale nie jest taki zły. Ja osobiście polecam przyjrzeć się na mieszkaniom w Gdańsku Morena https://studiomorena.polnord.pl/osiedle/ Pełna infrastruktura, duży teren z pięknymi, zielonymi widokami to wcale nie musi być zły pomysł na inwestycję.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 7

poludnie Gdanska - mega korki , przy obwodnicy - troszke mniejsze ale tez korki - jak masz PKM to jest niezle, w "miescie" czyli pasie centralnym tez korki :D tylko troszke mniejsze i masz tramwaj i skm. ale tez drogo. Dzielnice w okolicach rafinerii i portu to patolka i tam w ogole nie warto sie zapuszczac, tak to po krotce wyglada
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 0

myślę, że raczej nowe, świeże w dobrej lokalizacji. Jeszcze jak uda się kupić za w miarę przystępną cenę to sukces jest "murowany". Ja kupiłam nowe mieszkanie od robyga na nowym i po prostu ładnym osiedlu. Od chwili odebrania kluczy najemcy sprawdzili się po 2 dniach....o czymś to świadczy, a czynsz najmu mnie zadowala;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 7

Na jakiej inwestycji kupiłaś mieszkanie ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Niepoważny wpis, ale może tylko trolling.
Masz pół miliona i zastanawiasz się co z tym zrobić pytając na niespecjalistycznym forum?
Trzeba dobrze poznać miasto, trzeba określić budżet, trzeba zastanowić się komu chce się wynajmować, czy najem krótkoterminowy czy tylko długo plus sto innych rzeczy i - ewentualnie - wtedy można o coś dopytać, upewnić się, zweryfikować. Twoje pytanie natomiast jest żenująco infantylne ale liczę że to zwykły trolling z nudów.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Zadowolona jestem z mieszkania które kupowaliśmy z mężem w inwestycji Semeko w Redzie. Nie mam się do czego przyczepić jeśli chodzi o takie rzeczy jak izolacja termiczna, akustyka, nasłonecznienie, jakość ścian, infrastruktura w pobliżu budynku, dojazd...zdecydowanie polecam dewelopera!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

Widac masz bardzo niskie wymagania w stosunku np do mnie. NIe zadowala mnie lokalizacja, infreastruktura, naslonecznienie, izolacja termiczna, akustyka, odwodnienie, tynki zewnetrzne, stolarka okienna i drzwi wejsciowe
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

No cóż, ... takie osoby jedni nazywają wymagającymi, a drudzy upierdliwymi
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

A co myślicie o Aqua Tower i Light Tower, budowane przez Seneko, pod względem inwestycji .. 60% bedzie pewnie pod wynajem
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

Myślisz,się 100 % idzie na wynajem.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

Bo jesteś typem człowieka który się przypierdala do wszystkiego . I to tyle panie kolego
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Hmm... ja nie widzę w tym inwestycji. Nawet jeśli wyciągniesz 2 razy więcej niż na lokacie, to przecież użytkowane mieszkanie jest w coraz gorszym stanie. XTB ma kilka tematów, w które warto wejść. Nie mówię, że macie wyłożyć na forexa wszystkie swoje oszczędności, ale np. 10-20 proc. zakładając, że macie o tym pojęcie. Jest demo systemu, można się sprawdzić, bez wykładania jakiejkolwiek gotówki.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Jestem na rynku Forex od 2013 r., Nie polecam nikomu wchodzić tam z pieniędzmi. Lepiej kupić udziały w McDonald. Przyjaciele, naprawdę potrzebuję twojej rady: od dzieciństwa marzę o przeprowadzce do Gdańska, mam żonę i dwójkę dzieci, doradzam głównym programistom z zakresu Triple-Low i Medium-Price, jakie udane projekty budżetowe są już dostępne? Dziękuję bardzo za wszystkie rady z góry. Max
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

nie polecam kupować mieszkania w Gdańsku.. bardziej kierowałabym się w stronę Ustki np ;) w Rowach jest fajna inwestycja Apartamenty Lubicz http://www.apartamentyrowy.pl/ i sama zastanawiam się nad kupnem tam mieszkania, bo okolica wydaje się być spokojna i cicha a przede wszystkim bezpieczna i idealna dla rodzin z dziećmi.. a że ja właśnie nie dawno założyłam rodzinkę to czas na nowy dom :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 9

co za tępa reklama
Napisz co w tych Rowach ciekawego się dzieje jesienią, zimą, wiosną?
Ile jest kin, teatrów, jakie filharmonie, jakie koncerty, wydarzenia? Jakie muzea i wystawy polecasz w Rowach?
Gdzie tam można dostać dobrą, ciekawą pracę?
Czy jest dobra komunikacja, czy łatwo dostać się na lotnisko żeby sobie polecieć gdzieś na weekend?
Czy jest dobra a przynajmniej w miarę dostępna służba zdrowia, ile jest szpitali, czy jest całe spektrum prywatnych specjalistów gdzie płatnie bo płatnie ale otrzymasz poradę?
Ile jest szkół, czy są dobre szkoły prywatne, na jakie studia można iść w Rowach?
Czy są traficary, rowery do wynajęcia za dychę na miesiąc (w Gdańsku niedługo), hulajnogi?
Czy jest Ikea czy MediaMarkt w których może niekoniecznie kupisz ale obejrzysz towar na żywo?
Wreszcie czy są w zasięgu przejażdżki rowerem lub komunikacją miejską różnorodne plaże i klimaty, od półdzikiej Wyspy Sobieszewskiej przez stonkowe Brzeźno, Jelitkowo po szpanerskie molo w Sopocie?
Jakie są najciekawsze zabytki w Rowach, podaj 20-30 najfajniejszych.
Czy nie ma problemu z dostępem do usług: dobry fryzjer, dobry mechanik?
Ile jest basenów, parków rozrywki, domów kultury, jakie w Rowach oferują zajęcia dodatkowe dla dzieciaków?

Czy teraz już wiesz czym się różni miasto od wsi i dlaczego, dlaczego naprawdę warto w Gdańsku mieszkać?
Reklamuj swoje apartamenty jako tani(sz)e i blisko morza, (wiele) więcej zalet nie mają.
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dziękuję za opinie, myślę, że nie można być kategorycznym, ludzie mają różne priorytety, jeśli wiarygodność budowniczego jest dla mnie ważna (zakończenie w latach 2020-2021), niskie i średnie ceny, jakie projekty mogę teraz rozważyć według Pana opinii?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Można spojrzeć na ranking inwestycji w Gdańsku - https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/gdansk/ - z tego co widzę jest kilka inwestycji oddawanych w tym terminie, co do cen - co masz na myśli mówiąc niskie i średnie?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ciekawe jak stamtąd dojedziesz do pracy do Gdyni czy Gdańska? Pobudowałeś za zad*piu to teraz sprzedawaj dziadkom którzy szukają spokoju w otoczeniu natury. Znasz takich? Ja nie.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0

Siemka! Wiesz co, że Polnord buduje na Morenie i mają spory wybór 3 pokojowych mieszkań. I tak ogólnie wygląda to całkiem w porządku.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jak pod wynajem to może warto gdzieś na Morenie? Na razie to plac budowy, ale kiedyś chyba w końcu skończą ;D
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Trudno dzisiaj kupić mieszkanie pod wynajem, bo ceny są zbyt wysokie. Na Morenie ceny są zawyżone szczególnie , bo ta lokalizacja mimo swoich niewątpliwych zalet, nie jest warta tak wygórowanych cen mieszkań.
Większość najemców, mając do wyboru Morenę lub dzielnice dolnego tarasu (Wrzeszcz, Oliwa, Przymorze, Zaspa), gdzie ceny najmu praktycznie nie wiele się różnią, chętniej zamieszkają w tych drugich.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

To jeszcze zależy co uznasz za dobrą dzielnicę, nam się wygodnie mieszka na Jasieni
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 5

Na jakim osiedlu mieszkasz?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Fotoplastykon. To dobra opcja głównie dla ludzi, którzy szukają komfortowego mieszkania w spokojnej okolicy
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 8

Pamiętajcie aby przed podpisaniem umowy z deweloperem sprawdzić całe mieszkanie.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Warto sprawdzić dewelopera i mieszkanie. Tak jak ktoś wcześniej wspomniał liczy się główny wykonawca jak się sprawdził na innych inwestycjach. Co do dzielnic przychylam się do opinii, że najciekawsze dla korpo-pracowników z Oliwy i studentów UG, PG będą Wrzeszcz, Strzyża, Zaspa, Oliwa, Przymorze może nawet Brzeźno i Letnica.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Zapomniałeś dodać najlepszej lokalizacji jaką jest żabianka
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

No warto też spojrzeć kto i jak buduje, żeby nie wtopić funduszy w firmę, która upadnie po roku. Myśmy zaufali Polnordowi na Morenie i na razie budują zgodnie z planem. Ale też do momentu odbioru kluczy zupełnie spokojni nie będziemy.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Studio Morena ma potencjał (i nie mówię tego tylko dlatego, że w okolicy mamy lokal usługowy ;D )
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 7

ma potencjal bo juz zostalo druga betonowa zaspa
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 5

a co masz do Zaspy?
Trudno znaleźć w trójmieście lepsze miejsce do mieszkania niż Zaspa. Spójrz na mapę Zaspy i porównaj powierzchnię terenów zielonych z innymi dzielnicami centralnymi.
popieram tę opinię 15 nie zgadzam się z tą opinią 2

Ej no rzut beretem do trójmiejskiego parku krajobrazowego a z drugiej strony do jaśkowej doliny
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

To się dopiero buduje i wygląda na to, że współczesne sposoby na planowanie przestrzenne uwzględniają też i zieleń, nie? Dajmy szansę tej dzielnicy
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

No i na samej morenie jest jeszcze trochę zielonych nieużytków, może będą całkiem mądrze zagospodarowane
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

Trzeba walczyć z betonozą w mieście! Nie popełniajmy błędów stolicy
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1

Bez paniki, na razie wszystko idzie zgodnie z planem, po co się martwić na zapas
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jak inwestycja w przyszłość w Gdańsku to najlepiej Jasień - najpiękniejsze osiedle i kameralna zabudowa. Teraz budują się nowe budynki na Fotoplastykonie ale już jest sporo gotowych do odbioru. Mieszkam w okolicy i znajomy się orientował w cenach i warunkach etc. Udać się można z tym do dewelopera Polnord. Ogólnie dobry dojazd do śródmieścia i pętla blisko + połączenie z obwodnicą
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 10

Polecam dzielnice dolnego tarasu, bo umożliwiają bezpośredni dostęp do turystycznych terenów nadmorskich i doskonale rozwiniętej infrastruktury wielkomiejskiej.
Po prostu jest wszędzie blisko.
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 0

Przy okazji zakupu mieszkania - szczególnie na rynku wtórnym - warto znaleźć sobie od razu odpowiednią firmą remontowo - budowlaną, która pomoże nam z ewentualnymi koniecznymi do przeprowadzenia pracami remontowymi.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Polecam firme pana Marka Felskiego 663 657 929
Kupiłem nowe mieszkanie Pod wynajem w Pruszczu Gdańskim 2 lata temu ... Sklepy, szkoła, przedszkole i tp.
Pozdrawiam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

W Pruszczu Gdańskim pod wynajem?... hmm
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

No hmm mam tam już 3 mieszkania i każde się wynajmuje hmm
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Może Jasień?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

My znaleźliśmy mieszkanie na http://villare.pl/ . Serdecznie polecam strona z mnóstwem ofert mieszkaniami i domami z rynku pierwotnego od deweloperów.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Ostatnio przeglądałem http://szawal.com.pl/w-jaki-dom-zainwestowac-na-poczatek/ oferty są bardzo ciekawe.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Jak szukasz nowego mieszkania w Gdyni to polecam Semeko, realizują obecnie Morska Park, faktycznie ciekawa inwestycja, ale mają sporo zrealizowanych w Rumi czy Redzie wiec ciekawych ofert nie brakuje, doświadczenia również.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

W Gdańsku powstaje nowa inwestycja - Park Gutenberga. Inwestor stworzył jedno z bardziej prestiżowych miejsc w okolicy. Przestronne i prestiżowe apartamenty położone w zalesionym i cichym miejscu, a co najważniejsze centrum miasta oddalone tylko o ok 7-8km.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Cześć, ja szczerze polecam w Gdańsku osiedle Matarnia - jest obok obwodnicy, blisko centrum miasta a okolica jest cicha i spokojna. Ostatnio moi przyjaciele zainteresowali się osiedlem domów bliźniaczych budowanych przez dewelopera TEXO, może Tobie też się spodobają :) texo.pl/
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Świetna oferta http://www.goodcorp.pl/czym-jest-rynek-pierwotny-nieruchomosci/ bardzo blisko centrum.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

W Przechlewie zdecydowanie
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jeżeli chodzi o zakup domu w Gdańsku to polecam dewelopera Texo. Właśnie kupiliśmy z żoną od niego dom na osiedlu Venti Park i nie możemy się już doczekać aż w nim zamieszkamy! :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Na stroine semeko.pl masz namiar do dewelopera - zobacz sobie inwestycję Alvarium.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem w Gdańsku to świetny pomysł. Popularne dzielnice to Przymorze, Wrzeszcz, czy też Stare Miasto. Co do deweloperów, warto przejrzeć oferty kilku i porównać je pod kątem jakości i lokalizacji. Nie zapomnij też o bezpieczeństwie systemy monitoringu wizyjnego od https://www.security.gd.pl/ mogą być cennym dodatkiem.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

Wzgórze Hoplity (4 odpowiedzi)

Inwestycja powstaje u zbiegu ulic Kartuskiej i Myśliwskiej - w dobrze skomunikowanym miejscu, w...

Bieganie zimą (15 odpowiedzi)

Witam szukam chętnych na wspólne bieganie raczej amatorów :-). Najlepiej z okolic Nałkowskiej,...

Centralpark - opinie i oceny (44 odpowiedzi)

Centralpark to strzeliste, 16-piętrowe budynki mieszkalne, które powstaną w centrum os. Morena....