Re: ISOSTAR – czy to działa??
Joseph - pierwszy swój maraton przebiegłem w zwykłych tenisówkach, ale minęło kilka lat i wyrosłem z głupoty/niewiedzy (chociaż trochę). Kanapki? Na pewno nie miał żadnych "konkretów", tzn. czegoś mięsnego, kiełbasy, itp., ponieważ w przypadku tego typu produktów trawienie jest niełatwe (kiedyś wyczytałem, że przypomina gotowanie, ale nie wiem, co to miało znaczyć; może po prostu tyle, że wymaga wysokiej temperatury, czytaj: sporej ilości energii). Obecnie doszedłem do wniosku, że muszę posiąść ogromną wiedzę na temat metod treningowych i suplementacji diety, abym mógł poprawiać wyniki. Bez tego granice naszej wytrzymałości nie będą bardzo odległe, czytaj: same ćwiczenia mogą przynieść efekt, ale nie zawsze pozytywny.
Jacenty - Twój napój jeszcze nie jest izotonikiem. Oto, co znalazłem w pewnym opracowaniu naukowym:
"Proponowano dawniej także przyjmowanie soków owocowych, jednak okazało się że zawartość węglowodanów i osmolalność ich jest zbyt duża i dlatego może powodować zwolnienie tempa opróżniania żołądka i absorbcji w jelitach (Kovacs i Brouns 1997). Stwierdzono w badaniach, że roztwór 50% wody i 50% soku jabłkowego, w którym zawartość CHO wynosiła 55 g/l przy osmolalności 350 mOsm/kg spowodowała zatrzymywanie wody w jelitach zamiast jej absorbcję. (Kovacs i Brouns 1997 za Leiper i wsp. 1996, Maughan i wsp. 1995) Z tego wynika, że spożywanie soków owocowych nawet zmiksowanych z wodą w stosunku 1/1 jest nieefektywne. W związku z tym Brouns i Kovacs (1997) zalecają by spożywać nie słodkie drinki z zawartością 40-80 g CHO/l i z 400 -1100 mg sodu/l. Napój nie powinien być hipertoniczny."
meissner - coś także o napojach zimnych:
"Przy przyjmowaniu napojów należy właśnie zwrócić uwagę na jednorazową ilość przyjmowanych płynów, temperaturę, smak a także stężenie w nich elektrolitów. Napój którego objętość ma 400-500 ml opuszcza żołądek znacznie szybciej niż niewielka porcja płynu. Podobnie zimniejsze płyny także szybciej opuszczają żołądek niż ciepłe. Napoje ze znaczną ilością cukrów mogą utrudniać opróżnianie żołądka (Kovacs i Brouns 1997 za Costill i Saltin 1984), a podczas długotrwałej pracy na poziomie 70% VO2max mogą to wchłanianie nawet blokować."
Grzegorz R. König - osobiście uwielbiam po porządnym wysiłku mocną, przesłodzoną, czarną herbatę (w dodatku fajnie jak jeszcze lekko poparzy gardło ;)), ale nie powinno jej się chyba stosować, jeśli chciałoby się uzupełniać w międzyczasie żelazo we krwi. Z tego co pamiętam, jakiś jej składnik przeszkadza przy wchłanianiu tego pierwiastka, ale z drugiej strony na coś herbata dobrze wpływa, ale nie pamiętam, o co chodziło ... kurka, w trakcie normalnego dnia wypijam jej kilka kubków, a nie wiem, na co ma dobroczynny wpływ :O.
Twoja "woda z minerałami musującymi" na upalne dni - hehe, może to po prostu magnez, o którym się mówi, że trochę pomaga przy zapobieganiu objawom (podkreślam: tylko objawom) odwodnienia, tzn. skurcze tak szybko nie łapią?
Trochę jeszcze jestem zakręcony, bo w znalezionym przeze mnie opracowaniu wspominają, że niski poziom cukru we krwi powoduje, że poziom insuliny się nie podnosi i taka sytuacja jest porządana, ale w innym miejscu (dotyczącym przyswajania białek) zwiększenie poziomu insuliny, wywołane podaniem pewnego białka z węglowodanami, jest ... także dobre, bo chroni przed spalaniem mięśni (katabolizmem białek). Hmm, to teraz chyba wiem, że nic nie wiem ;-)).
Pozdrawiam,
Łukasz
PS. Wchłanianie (absorbcja) płynów następuje w jelitach - o to jestem mądrzejszy :)).
0
0