Ig noble - kompilacja

Tradycyjnie już nie pamiętam czy wrzucałam to tutaj, ale znalazłam plik z kompilacją, którą zrobiłam sobie jakiś czas temu i popłakałam się ze śmiechu po raz kolejny :)

Laureaci Nagrody Ig Nobla

2008

DIETETYKA - Massimiliano Zampini i Charles Spence za zademonstrowanie, że jedzenie lepiej smakuje, jeśli ... lepiej brzmi (przedmiotem badań były chipsy).
POKÓJ - Szwajcarska Federalna Komisja Etyki ds. Biotechnologii Nieczłowieczej i obywatele Szwajcarii za przyjęcie zasady prawnej, która głosi, że rośliny mają godność.
ARCHEOLOGIA - Astolfo Gomes de Mello Araujo i Jose Carlos Marcelino za wykazanie, że pancerniki mogą wypaczyć historię, mieszając zawartość archeologicznego wykopaliska.
BIOLOGIA - Marie-Christine Cadiergues, Christel Joubert i Michel Franc za odkrycie, że pchły żyjące na psie potrafią skakać wyżej niż pchły żyjące na kocie.
MEDYCYNA - Dan Ariely za zademonstrowanie, że kosztowne placebo jest skuteczniejsze od taniego.
EKONOMIA - Geoffrey Miller, Joshua Tyber i Brent Jordan za odkrycie, że tancerki egzotyczne zarabiają więcej, gdy są w szczytowym okresie płodności.
FIZYKA - Dorian Raymer i Douglas Smith za udowodnienie, że sterty sznurków lub włosów muszą się kiedyś poplątać.
CHEMIA - Sheree Umpierre, Joseph Hill i Deborah Anderson za odkrycie plemnikobójczych właściwości coca-coli oraz C.Y. Hong, C.C. Shieh, P. Wu i B.N. Chiang za udowodnienie, że to nieprawda.

2007
Lotnictwo: Patricia V. Agostino, Santiago A. Plano i Diego A. Golombek za odkrycie, że chomiki szybciej dochodzą do siebie po zespole nagłej zmiany strefy czasowej, gdy poda im się viagrę.
Biologia: Johanna E.M.H. van Bronswijk za obliczenie liczby roztoczy i innych organizmów przebywających w łóżku człowieka.
Chemia: Mayu Yamamoto za wyekstrahowanie aromatu wanilii (waniliny) z krowich odchodów.
Ekonomia: Kuo Cheng Hsieh za wynalazek (opatentowany) w postaci urządzenia łapiącego w sieć osoby usiłujące dokonać napadu na bank.
Lingwistyka: Juan Manuel Toro, Josep B. Trobalon i Nuria Sebastian-Galles za wykazanie, że szczury niekiedy nie odróżniają języka japońskiego, odtwarzanego od tyłu, od języka holenderskiego (również odtwarzanego od tyłu).
Literatura: Glenda Browne za badania nad słowem "the" i jego wpływem na pozycję tytułów książek w ich indeksach.
Medycyna: Dan Meyer i Brian Witcombe za badania nad skutkami ubocznymi połykania mieczy.
Żywienie: Brian Wansink za badania nad apetytem człowieka prowadzone poprzez karmienie ludzi z miski ciągle uzupełniającej (bez ich wiedzy) zjedzoną zupę.
Nagroda pokojowa: Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych w Bazie Sił Powietrznych im. braci Wright i Franka Pattersona w Dayton (stan Ohio) za badania nad stworzeniem "bomby homoseksualnej", która miałaby wywoływać u żołnierzy wroga homoseksualny popęd do swoich towarzyszy broni.
Fizyka: L. Mahadevan i Enrique Cerda Villablanca za teoretyczne badania nad mięciem się prześcieradeł.


2006
Ornitologia: Ivan R. Schwab z University of California w Davis, Philip R. A. May z University of California w Los Angeles za próbę wyjaśnienia, dlaczego dzięcioły nie mają bólów głowy.
Biologia: Wasmia Al-Houty oraz Faten Al-Mussalam z Kuwejtu - za badania nad tym, jakiego rodzaju odchody najbardziej smakują miejscowym żukom.
Nagroda pokojowa: Howard Stapleton z Merthyr Tydfil w Walii - za wynalazek elektromechanicznego odstraszacza nastolatków, wytwarzającego denerwujący dźwięk niesłyszalny dla dorosłych. Następnie za zastosowanie tej samej technologii do skomponowania dzwonków do telefonów komórkowych, które są słyszalne tylko dla nastolatków, a nie np. dla nauczycieli.
Akustyka: Randolph Blake z Vanderbilt University, James Hillenbrand z Western Michigan University i D. Lynn Halpern z Harvardu - za eksperymentalne badania, dlaczego dźwięk towarzyszący drapaniu paznokciami w tablicę jest nieprzyjemny.
Matematyka: Nic Svernson oraz Piers Barnes za obliczenie ile zdjęć grupowych trzeba, aby (niemal) nikt nie miał zamkniętych oczu.
Literatura: Daniel Oppenheimer z Princeton University - za raport o nadużywaniu długich słów.
Medycyna: Francis M. Fesmire z University of Tennessee za artykuł "Zakończenie uporczywej czkawki dzięki masażowi odbytu przy pomocy palca".
Fizyka: Basile Audoly i Sebastien Neukirch z Universytetu im. Pierre'a i Marie Curie w Paryżu za wyjaśnienie, dlaczego suche spaghetti łamie się na kilka kawałków, zamiast pękać w połowie.
Chemia: Antonio Mulet, Jose Javier Benedito i Jose Bon z uniwersytetu w Walencji oraz Carmen Rossello z uniwersytetu w Palma de Mallorca za badania opisujące "wpływ temperatury na prędkość rozchodzenia się ultradźwięków w serze cheddar"
Biologia: Bart Knols, Ruurd de Jong z uniwersytetu w Wageningen (Holandia) za eksperyment wykazujący, że samice komarów roznoszących malarię są wabione równie silnie przez zapach sera limburskiego oraz zapach ludzkich stóp.
2005
historia rolnictwa: James Watson z Uniwersytetu w Massey (Nowa Zelandia), za badania "Eksplodujące spodnie pana Richarda Buckleya i dlaczego jest to ważne". Problem polegał na stosowaniu chloranu sodu używanego do walki z chwastami, który w połączeniu z dżinsem eksplodował
fizyka: John Mainstone i (nieżyjący) Thomas Parnell z Universytetu w Queensland (Australia) za systematyczne badania, zaczęte w 1927 r., w których kawałek bitumenu (smoły ziemnej) kapie z lejka z szybkością jednej kropli na 9-12 lat (w 2000 r. spadła ósma kropla).
Medycyna: Gregg A. Miller z Oak Grove w Missouri (USA), za wynalezienie neuticles - protez jąder dla psów w trzech różnych rozmiarach i o trzech stopniach twardości (psy są często kastrowane lub cierpią na wnętrostwo)
Literatura: Zbiorowo dla przedsiębiorczych pisarzy nigeryjskich za stworzenie i użycie e-maila do przekazu "wspaniałych krótkich opowiadań z postaciami takimi jak generał Sani Abacha, pani Mariam Sanni Abacha, mecenas Jon A Mbeki i inni, z których każdy potrzebuje tylko trochę pieniędzy żeby odzyskać olbrzymią fortunę, z którą następnie podzieli się z przyjemnością z czytelnikami"
nagroda pokojowa: Claire Rind oraz Peter Simmons z Uniwersytetu w Newcastle (Wielka Brytania) za elektroniczny monitoring układu nerwowego szarańczy w czasie oglądania filmu "Gwiezdne Wojny" (chodziło z zbadanie percepcji wzrokowej u szarańczy)
ekonomia: Gauri Nanda z Massachusetts Institute of Technology (USA) za odkrycie budzika, który ucieka i ukrywa się w czasie dzwonienia, dzięki czemu budzenie jest bardziej skuteczne i daje w efekcie statystycznie dłuższy dzień pracy.
Chemia: Edward Cussler z Uniwersytetu w Minnesocie oraz Brian Gettelfinger z Uniwersytetu w Minesocie oraz Uniwersytetu w Wisconsin (USA), za przeprowadzenie eksperymentu dotyczącego pływania w syropie
Biologia: Benjamin Smith z Uniwersytetu W Adelajdzie (Australia) za wąchanie i skatalogowanie zapachu zestresowanych żab
Dieta: Dr Yoshiro Nakamats z Tokio (Japonia) za robienie zdjęć i analizę retrospektywną każdego posiłku zjedzonego przez niego przez ostatnie 34 lata.
2004
Pokojową nagrodę Ig Nobla otrzymał Japończyk Daisuke Inoue, wynalazca karaoke, za "stworzenie całkowicie nowego sposobu wzajemnego krzewienia tolerancji".
Medycznego Ig Nobla dostali bezkonkurencyjni w tej dziedzinie Amerykanie. Steven Stack z Wayne State University w Detroit i James Gundlach (Auburn University, Alabama) już w roku 1992 opublikowali pionierski raport "Wpływ muzyki country na samobójstwa". W miastach, gdzie radio nadaje szczególnie dużo tego rodzaju muzyki, niepokojąco zwiększa się liczba samobójstw wśród białej ludności (czarni Amerykanie nie słuchają country). Prawdopodobnie ma to związek z depresyjną tematyką utworów - alkoholizmem, utratą pracy i rozpadem więzi międzyludzkich. Autorzy publikacji proponują puszczanie piosenek country od tyłu.
Wśród fizyków podziw wywołała tegoroczna praca Ramesha Balasubramaniama (University of Ottawa) i Michaela Turveya (University of Connecticut i Yale University). Badali oni dynamikę zabawy hula-hoop.
W dziedzinie zdrowia publicznego nagrodzono Jillian Clarke (obecnie jest studentką Howard University w Waszyngtonie). Zbadała naukowo słuszność reguły, według której żywność podniesioną z podłogi można spożywać bezpiecznie, jeśli nie leżała tam dłużej niż pięć sekund. Gdy żelki i ciągutki upadały na specjalnie zabrudzoną bakteriami Escherichia coli podłogę, ulegały skażeniu w czasie krótszym niż pięć sekund (dlatego nie należy podnosić jedzenia w publicznych toaletach). Natomiast próby polowe na podłodze University of Illinois nie wykazały śladów bakterii - najwyraźniej tamtejsze budynki są tak czyste.
Za warte nagrodzenia dokonanie w dziedzinie biologii uznano międzynarodowe badania Kanadyjczyków Bena Wilsona (University of British Columbia) i Lawrence’a Dilla (Simon Fraser University), Szkota Roberta Batty’ego (Scottish Association for Marine Science), Duńczyka Magnusa Whalberga (Uniwersytet w Aarhus i Szweda Hakana Westerberga (Sweden’s National Board of Fisheries) nad tajemnym językiem śledzi (Clupea harengus). Te smaczne ryby porozumiewają się za pomocą dźwięków, towarzyszących wypuszczaniu pęcherzyków gazu z odbytu. Jak powiedział podczas uroczystości Larry Dill, także młodzi chłopcy znają ten sposób komunikacji od tysiącleci.
Kto uważa, że wielkie korporacje niewiele wnoszą do skarbca ludzkiej wiedzy, powinien zwrócić uwagę na wysiłek brytyjskiej filii Coca-Cola Company. Dzięki trudnemu i kosztownemu procesowi technologicznemu udało się przekształcić wodę z kranu w butelkowaną wodę o egzotycznej nazwie Dasani. "Nie potrafię bez niej żyć" - głosiło hasło reklamowe. To jedno z najbardziej imponujących dokonań w dziedzinie chemii od wesela w Kanie Galilejskiej. Niestety, wodę wycofano z rynku z powodu jakichś rakotwórczych zanieczyszczeń. Niemniej przyznano nagrodę w dziedzinie chemii.
W dziedzinie inżynierii wiele osiągnął Donald J. Smith i jego nieżyjący już ojciec Frank Smith z Orlando na Florydzie. Opatentowali oni metodę ułatwiającą łysiejącym mężczyznom zaczesywanie braków owłosienia.
Z dziedziny literatury nagrodzono ocalenie historycznego dorobku nudystów The American Nudist Research Library of Kissimmee na Florydzie, dzięki czemu "każdy może go zobaczyć".
Także Watykan zasłużył się dla nauki - w tym przypadku ekonomii - pioniersko wykorzystując ideę outsourcingu (zastępstwa). Okazało się, że taniej jest przenieść modlitwy i msze do Indii (mieszkańcy krajów Zachodu zamawiają je u miejscowych księży).
Zdumiewającego odkrycia w dziedzinie psychologii dokonali Daniel Simons (University of Illinois at Urbana-Champaign) i Christopher Chabris (Harvard University). Jeśli ludzie skupiają uwagę na jakimś elemencie rzeczywistości, mogą nie zauważyć bardzo dziwnych rzeczy. Gdy ochotnikom prezentowano na wideo mecz koszykówki i proszono o notowanie podań, mało kto zauważał kręcącego się po boisku człowieka w kostiumie goryla. Co ciekawe, goryla który wszedł na scenę podczas wręczania nagród zauważyli wszyscy obecni.
2003

INŻYNIERIA
Prawa Murphy'ego ("Jeśli coś może pójść źle, to tak się stanie"). Wspólny wysiłek Johna Paula Stappa, Edwarda A.Murphy'ego juniora, oraz George'a Nicholsa. Nagrodę odebrali spadkobiercy, głos Nicholsa odtworzono z taśmy. (Jedyna sensowna nagroda zresztą)
FIZYKA
"Analiza sił potrzebnych do wleczenia owcy po różnych podłożach". Dzieło siedmiu australijskich naukowców.
MEDYCYNA
"Analiza mózgów taksówkarzy, które okazały się, lepiej niż u przeciętnego obywatela, przystosowane do orientacji przestrzennej"
PSYCHOLOGIA
"Wyjątkowo proste osobowości polityków". Dzieło Philipa Zimbardo ze Stanford University oraz Gian Vittorio Caprarę i Claudio Barbaranellego z uniwersytetu w Rzymie.
CHEMIA
"Wyjaśnienie tajemnicy brązowego posągu w mieście Kanazawa, którego nie zanieczyszczają gołębie." Okazuje się, że to zasługa galu, metalu wchodzącego w skład stopu. Praca Hirose może otworzyć nowy rozdział w dziedzinie ochrony zabytków.
LITERATURA
Za 80 prac poświęconych takim zagadnieniom, jak np. jaki odsetek młodzieży nosi czapki - bejsbolówki daszkiem do tyłu, jaki procent przechodniów ma na nogach sportowe obuwie i dlaczego białe, jaki odsetek klientów supermarketów przekracza limit produktów uprawniający do obsługi w kasie ekspresowej. Nagrodzony został John Trinkaus z Zicklin School of Business w Nowym Jorku.
BADANIA INTERDYSCYPLINARNE
"Kurczęta wolą pięknych ludzi" - praca Stefano Ghirlandy, Liselotte Jansson i Magnusa Enquista z uniwersytetu w Sztokholmie.
NAGRODA POKOJOWA
Dostał ją Lal Bihari z Uttar Pradesh (Indie) - aż z trzech powodów. Po pierwsze - za aktywne życie po oficjalnym uznaniu go za zmarłego. Po drugie - za kampanię skierowaną (pośmiertnie) przeciwko inercji biurokracji i chciwości krewnych. Po trzecie - za stworzenie "Stowarzyszenia Umarłych".
BIOLOGIA
"Pierwszy przypadek homoseksualnej nekrofilii u kaczki krzyżówki". Bogato ilustrowana praca C. W. Moelikera z Natuurmuseum w Rotterdamie (Holandia).
2002
mechanika płynów: Victor Benno Meyer-Rochow z Międzynarodowego Uniwersytetu w Bremie (Niemcy) i Uniwersytetu w Oulu (Finlandia) oraz Jozsef Gal z Uniwersytetu Loránd Eötvös (Węgry) za użycie podstawowych zasad fizyki do oceny ciśnienia wewnątrz organizmu pingwina w czasie wypróżniania się (zarejestrowano czterokrotnie wyższe ciśnienie niż u człowieka w tej samej sytuacji) Biologia: Badania zalotnych zachowań strusi hodowlanych wobec opiekunów
Fizyka: Demonstracje rozpadu wykładniczego na przykładzie opadania piwnej piany (praca naukowca z Monachium)
Interdyscyplinarna: Badania paprochów w ludzkich pępkach:
brudy w pępku składają się głównie z włókien z ubioru zmieszanego z komórkami skóry oraz z włosami,
przeciwnie do początkowych hipotez, brudy migrują do góry (od bielizny), a nie do dołu (z koszul, bluzek czy podkoszulek); ten kierunek jest wynikiem tarcia włosków skóry o majtki,
kobiety mają mniej brudów w pępku, ponieważ ich włoski są delikatniejsze i krótsze; odwrotnie wygląda sytuacja u starszych mężczyzn, którzy maja ostrzejsze i liczniejsze włosy,
charakterystyczne niebieskie zabarwienie brudów w pępku jest związane z niebieskimi włóknami często występującymi w odzieży,
brudy w pępku nie stwarzają żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka.
Chemia: Zgromadzenie wielu pierwiastków z układu okresowego (zarówno dosłownie - chodzi o próbki tych pierwiastków - jak i w przenośni - drewnianych klocków, którymi pokryty jest stół) i scalenie ich do postaci czworonożnej tabeli układu okresowego (periodic table table - w jęz. angielskim table może oznacza zarówno stół jak i tabelę)
Matematyka: Oszacowanie całkowitej powierzchni skóry wszystkich słoni w Indiach
Literatura: Badania nad skutkami wpływu nieodpowiedniego wcześniej naniesionego wyróżnienia tekstu na zrozumienie czytanej treści
Pokojowa (za propagowanie pokoju i współżycia w harmonii między gatunkami): Skonstruowanie komputerowego tłumacza z mowy psiej (szczekania) na ludzką i odwrotnie
Higiena: Opracowanie pralki do prania kotów i psów
Medycyna: Dociekania dotyczące asymetrii moszny mężczyzn w rzeźbie antycznej
Ekonomia: Zastosowanie matematycznej teorii liczb urojonych w ekonomii (uwaga: laureatem nie jest Polak, lecz dyrektorzy generalni wielu zagranicznych koncernów)
2001
Ku ogólnemu zaskoczeniu anty-Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymał w tym roku Polak, Wojciech Kopczuk (University of British Columbia) wraz z Joelem Slemrodem (University of Michigan Business School). Odkryli oni prawidłowość pomiędzy śmiertelnością a zobowiązaniami wobec fiskusa. Naukowcy stwierdzili, że ludzie są w stanie "przesunąć" termin swego zgonu, jeśli mają nadzieje, że na skutek zmian legislacyjnych wypadnie im zapłacić niższe podatki. Jak powiedział dr Kopczuk, badania zajęły mu około godziny.

W dziedzinie medycyny na najwyższe uznanie zasłużyła praca Petera Barssa z McGill University "Urazy spowodowane przez spadające orzechy kokosowe". Jak wykazało czteroletnie doświadczenie szpitala w Alotau (Papua Nowa Gwinea), aż 2,5% zgłoszonych urazów miało związek z palmami kokosowymi. Ponieważ dojrzała palma osiąga od 24 do 35 metrów wysokości, a kokos wraz z łupiną od 1 do 4 kilogramów, siła, z jaką uderza, może sięgać 1 tony. Orzechy powodują głownie urazy głowy, ramion i pleców. Autor pracy odnotowuje dwa przypadki śmierci na miejscu i dwa ciężkie urazy, wymagające otwarcia czaszki.

Dwaj uczeni z Indii, Chittaranjan Andrade i B. S. Srihari z Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego i Nauk Neurofizjologicznych Bangalore dostali Ig Nobla w dziedzinie zdrowia publicznego ­ za odkrycie, że osobnicy w wieku dojrzewania często dłubią w nosie. Naukowa nazwa tej rzadko wspominanej w literaturze medycznej formy aktywności to rhinotillexomania.

Badania obejmujące 200 uczniów wykazały, że 7,6% robi to więcej niż 20 razy dziennie. Dla 17% nałogowe dłubanie stało się poważnym problemem, ujemnie wpływającym na inne dziedziny ich aktywności. U 1/4 badanych dochodziło niekiedy do krwawień z nosa.

Innym ważkim problemem są wzdęcia. Niejednej osobie gazy jelitowe o przykrym zapachu utrudniły karierę zawodową lub wpłynęły ujemnie na życie osobiste. Przy diecie zawierającej rośliny strączkowe lub warzywa kapustne nie dawało się uniknąć takich komplikacji. Wydaje się że ostatecznym rozwiązaniem są gazoszczelne majtki z pochłaniaczem. Majtki te, uszyte z miękkiego, ale nieprzepuszczającego gazu materiału (wysokiej jakości nylon powlekany poliuretanem) są dodatkowo uszczelnione przez elastyczne ściągacze w talii oraz przy nogawkach. Z tylu znajduje się trójkątny otwór, a w nim ­ wymienny, wielowarstwowy pochłaniacz węglowy o dużej wydajności. Majtki mogą być prane, a żywotność wymiennego wkładu ­ zależnie od częstości i intensywności używania ­ sięga nawet kilku miesięcy. Nagrodzonym Ig Noblem wynalazcą jest Buck Weimer z Pueblo w Kolorado.

Laureatem w dziedzinie fizyki został David Schmidt (University of Massachusets). Niemal każdy zastanawiał się, dlaczego zasłonka prysznica "wpukla" się do środka i przykleja do wystających części ciała. Schmidt częściowo wyjaśnił to tajemnicze zjawisko za pomocą komputerowej symulacji prysznica. Okazuje się, że odpowiedzialny jest efekt Bernouliego: ­ strumień wody z prysznica wytwarza strefę obniżonego ciśnienia, która zasysa zasłonkę. Wyniki opublikowano w lipcu bieżącego roku, jednak waga odkrycia nie pozwoliła długo czekać z nagrodą.

Albert Einstein pracował kiedyś w biurze patentowym. Jednak nawet on nie dokonałby tego, co udało się w roku 2001 urzędnikom z Australii: przyznali patent na koło. Wynalazca koła okazał się tamtejszy prawnik John Keogh. Nagrodę w dziedzinie technologii otrzymują wspólnie urzędnicy i wynalazca.

Łącząc astrofizykę z religią, Jack i Roxella Van Impe z Michigan zlokalizowali piekło. Ich zdaniem czarne dziury spełniają wszelkie warunki piekła. Nowego znaczenia nabiera zatem projekt stworzenia czarnej dziury w warunkach ziemskich w akceleratorach. Nagroda na pewno im się należy.

Nagroda w dziedzinie psychologii przypadła Lawrence'owi W. Shermanowi z Miami University. Jego historyczna praca "Ekologiczne studium radości w małych grupach przedszkolaków" (opublikowana w "Child Development", vol. 46, no. 1, marzec 1975) objawiła światu, jak zachowują się rozbawione dzieci (śmieją się, wesoło wrzeszczą i robią różne rzeczy; objawy są zaraźliwe). Niektórym nauczycielom to się nie podoba. Najweselej jest grupom 7-9-osobowym, reprezentującym obie płcie. Sherman już w 1975 roku w pionierski sposób wykorzystał do obserwowania dzieci kamery wideo, rejestrując zapis 596 lekcji.

Literatura popycha ludzkość ku wzniosłym ideałom. Nagroda w tej dziedzinie słusznie przypadła Johnowi Richardsowi z Bostonu (w Wielkiej Brytanii, nie w USA). Założył on Towarzystwo Ochrony Apostrofu, zajmujące się "ochroną i promocją" różnicy między liczbą mnogą a dopełniaczem dzierżawczym w języku angielskim.

Pokojowego Ig Nobla dostał Viliumas Malinauskus z Grutas na Litwie, twórca 30-hektarowego parku rozrywki "Stalin World". Przypomina on łagier wypełniony posągami rożnych ważnych komunistów, zwłaszcza Lenina i Stalina. Można tam zjeść zimny barszcz z menażki, słuchając pieśni masowych. Wstęp 2 dolary.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Ig noble - kompilacja

Poryczałem się. Ja JA WYBIERZCIE MNIE na ten pokaz, fascynujące!
Fizyka: Demonstracje rozpadu wykładniczego na przykładzie opadania piwnej piany (praca naukowca z Monachium)
:DD

ps rozbrajające
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Ig noble - kompilacja

Majtki z pochłaniaczem! buhahaha...oj nie mogę!!
Pralka do prania psów i kotów...hmm..ciekawe co na to mój kot? hmm...i koniecznie muszę sprawdzic na któym z moich zwierzat pchły będą skaka wyżej! hihih...
Stworku, to zaje...fajne!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Ig noble - kompilacja

Stworku,
Po raz kolejny wykorzystuję Twoją kompilację-tym razem w celu rozładowania stresu w pracy i naprawdę się udaje!
Dziękuję!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

WAKACJE (49 odpowiedzi)

Troche to temat z gola odmienny niz panujace tu obyczaje, ale jak podsumowywujecie te wakacje ???...

Jak nauczyć się prowadzić sklep internetowy (10 odpowiedzi)

Jestem tutaj nowa, także bardzo proszę o wyrozumiałość Pomagam tacie rozkręcić jego biznes...