Kina przy Długiej zostaną wyburzone przed wakacjami

Opinie do artykułu: Kina przy Długiej zostaną wyburzone przed wakacjami.

To już pewne. Z naszych informacji wynika, że zespół trzech kin Gdańskiego Centrum Filmowego (Neptun, Helikon i Kameralne) zostanie zlikwidowany w połowie maja. Prace wyburzeniowe w kamienicy przy ul. Długiej 57/58 rozpoczną się niedługo potem.

Ta informacja zapewne zasmuci wielu naszych czytelników. Starsi mieszkańcy z ciężkim westchnieniem stwierdzą, że odchodzą w niebyt legendarne kina z czasów ich młodości. Kinomaniacy natomiast będą narzekać, że zniszczono jedyny w swoim ...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Gdańsk powinien wydzierżawiać a nie sprzedawać. Raz sprzedana nieruchomość

jest na zawsze stracona dla Gdańska.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 1

A teat Szekspirowski?

Ile on mieści? 500 osób? A ile kosztował?
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0

cenię takie merytoryczne dyskusje

przesłałeś bardzo wartościowy post
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Dokładnie!

inwestować miliony w deficytowe inwestycje to umieją, dofinansować renowację instytucji kulturalnej, która wcale nie jest specjalnie deficytowa, to już nie mogą. Takie coś trzeba sprzedać deweloperowi. Mogli ecps sprzedać. Tylko nie wiadomo czy ktoś by kupił!
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0

masakra

Pewnie powstanie kolejny bank w Gdańsku....
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Jak można powiedzieć, że ktoś się na czymś zna, skoro to co robili kończy się klapą?

Nie ma sukcesu - nie znają się. Proste jak drut. I nie jest to moja ocean ich umiejętności, ale niezaprzeczalny fakt. Coś co się stało.

Dowodem jest zamknięcie tych kin - znaczy NIE POTRAFILI zarządzać.

Faktem jest również, że tak dobrego roku w kinach (liczba widzów) nie mieliśmy w przeciągu ostatnich 25 lat. To nie moje subiektywne odczucia, ale twarde liczby.

I dlatego nie winię klientów/kinomanów za to, że kina zostaną zburzone. Winię właścicieli oraz (może nawet silniej) władze, które zezwalają na niszczenie wartości niematerialnej tych miejsc.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Kulturą zawsze rządziła kasa. BogaciBogaci patrycjusze fundowali freski, statuy i opery, a biedacy chodzili w łachmanach i wilczych skórach słuchać dziadowych opowieści. Pisz do najbogatszych Polaków, żeby sypnęli groszem w ramach mecenatu, a nie wymagaj kultury za.podatki, ściągane z biedaków!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

baran

skąd klikasz baranie?? Skąd sie takie prymitywy biorą?
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Przykro

To miejsce jako kolebka naszej kultury powinno zostać odnowione i przywrócone do dawnej świetności, atrakcyjność działki nie jest wytłumaczeniem na tego typu działania, zwłaszcza ,że na terenie starego miasta wciąż widnieje wiele pustych niezagospodarowanych działek, a wręcz krzyczących o jakiekolwiek działanie dziur zarośniętych wysoką roślinnością.

Przykro,że władze nie szanują miejsc z historią.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 0

i tak i nie

wynikało przede wszystkim z tego, że obecny właściciel dążył do tego celowo i ustawicznie od lat, nie zainwestował w nowoczesny cyfrowy projektor, ktory jest na obecne czasy standardem , z taśmy analog to już mało kto odtwarza - doprawdy. Wobec tego wiele filmów, ktore mogli pokazać nie zostało pokazanych bo nie było możliwości technicznych. Nie było inwestora. Od lat miał ochotę sprzedać to miejsce i nie robił nic w tym kierunku by kino utrzymać - łatwiej było sprzedać na hotel, biedrę cokolwiek innego
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Był jeszcze Delfin w starej Oliwie
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zgadzam się, że kino wielkości Neptuna nie przeżyje w dzisiejszych czasach. Ale potrzebne jest w Gdańsku niewielkie kino konsekwentnie wyświetlające to co w Kameralnym i Helikonie. Filmy polskie i europejskie. Bo multipleks ma to w..., tam tylko pieniądz się liczy. Filmy polskie, szumnie nagradzane na festiwalu w Gdyni, znikają z ekranów zanim ktoś zdąży je obejrzeć. potem gdzieś przemkną w TV po 23.00. Kulturą nie może rządzić tylko kasa!
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

:) nie wychowałam się na multiplexach, bo jestem na to za stara :).
Ale chodzę i tu i tam bo i tu i tam (czasami) wyświetlają dobre filmy.
A kiedyś było normalne, że film zaczynał się od Kroniki Filmowej.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 1

szkoda

Byłam tam na Tora, Tora, Tora; efekty dźwiękowe wgniatały w fotel, było super, ech to wszystko już nie wróci. Lody w Capri też...
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

a bilety sprzedawał Boguś w okularach

A DJ to Pan Grzegorz
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

SMUTEK x100

człowiek czuje się bezsilny jak dzieją się takie rzeczy i nic i nikt nie jest w stanie tego zatrzymać!!!
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Akurat tymi trzema kinami od wielu lat zarządzają (przynajmniej pod kątem repertuaru) ludzie, którzy doskonale się na tym znają. Proponowali bardzo dobry repertuar, byłam tan (nawet stosunkowo niedawno) na pokazach filmów, których gdzie indziej w Trójmieście nie pokazywano.

I to nie jest tak, że upadek takich kin to wina tylko multipleksów. Na początku tak było, bo ludzie chcieli zobaczyć te nowe, błyszczące kina, ale potem multipleksy też zaczęły mieć problem. A potem doszedł internet. Dziś nawet w multipleksach, które odstraszają tym, o czym pisze Ala (pół godziny reklam) nie ma wcale tłumów. Bywam i w małych kinach studyjnych i w dużych kinach komercyjnych i ogólnie jakoś szału nie ma, może za wyjątkiem weekendów otwarcia.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Tak kultowego kina nie wolno zamykać "szyto, kryto" jak jakąś stocznię gdańską. Pożegnanie powinno być na miarę uroczystego otwarcia.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

kina

Były kina: Motława,Panorama,Drukarz,Tramwajarz,Piast,Kosmos,Bajka,Znicz,Zaspa,Nord stary Żak i wiele innych-,są cuchnące popkornem ,kurzem "KINISKA".Kina studyjne Helikon,Nord,Zaspa,Żak,.Kto pamięta spotkania w kinie1Maja- Nord z aktorami w czasie trwania Festiwalu Filmów,Marylą Rodowicz,Agnieszką Osiecką,Antoniną Kszysztoń,Krystyną Prońko i jej fanklubem,Atache kultury USA,Chin,Peru,Spotkania z posłami,sponsorami kultury,Takich imprez było wiele w kinie Leningrad-Neptun projekcje przedpremierowe z twórcami filmów. BYŁO...
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0

Alu - super. Jak napisałam, ja też tam chodziłam. Do nas dwóch należy dodać jeszcze kilka osób - i masz frekwencję, z której kino nie opłaci nawet jednej kasjerki, nie wspominając o ogrzewaniu czy innych mediach. Nie ma co się oszukiwać, kino to taki sam biznes jak każdy inny. Można utrzymać z dotacji kilka małych kin studyjnych w mieście, ale naprawdę trudno byłoby utrzymać w ten sposób Neptuna. Największą salę kinową w Polsce.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0