Quo Vadis, Gdańsku - I spotkanie we Wrzeszczu

W poniedziałek, 3. listopada spotkanie na gdańskiej Oruni zainicjowało cykl warsztatów skupiających się na społecznym wymiarze planowania. Projekt, którego organizatorem jest Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej stawia sobie za cel wypracowanie narzędzi wypowiedzi mieszkańców na potrzeby dialogu z planistami oraz przekucie ich głosu w autentyczny i możliwy do realizacji projekt zmian w szeroko pojętej przestrzeni dzielnic.

Pracą zespołów, do których, obok mieszkańców, dołączyć mogą wszystkie osoby zawodowo, rodzinnie lub emocjonalnie związane z dzielnicą, pokierują wykładowcy Politechniki Gdańskiej wspierani przez wolontariuszy studentów kierunków projektowych. Lokalnym partnerem przedsięwzięcia, które obok Wrzeszcza zrealizowane zostanie równolegle w 4 dzielnicach Gdańska (Orunia, Wrzeszcz, Osowa, Łostowice-Ujeścisko) jest Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny. Jej siedziba będzie gościć uczestników pierwszego z sześciu wrzeszczańskich spotkań w środę 12. listopada.

Znów nikt nie spytał mieszkańców?

W Gdańsku brakuje strategii dla poszczególnych dzielnic. Brakuje dyskusji na temat, jak dana część miasta powinna się rozwijać. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego fragmentarycznie opisują dzielnice i często nie uwzględniają uwarunkowań społecznych. - mówi Przemysław Kluz, przedstawiciel GFIS-u i jeden z pomysłodawców projektu Quo vadis, Gdańsku?.

W podobnym tonie, potwierdzającym potrzebę wzmocnienia słabszej strony dialogu między projektantami, a mieszkańcami wypowiada się Lidia Makowska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy: Plany, które opracowuje Biuro Rozwoju Gdańska, obejmują one małe skrawki miasta, a nie całą strukturę urbanistyczną dzielnicy. Powstają głównie tam, gdzie zgłasza się inwestor i niekoniecznie uwzględniają potrzeby mieszkańców.

Czas konstruktywnej krytyki

Innymi słowy zmiany przychodzą z góry, nierzadko utwierdzając mieszkańców w przekonaniu, że nie mają na nie dużego wpływu. Fora internetowe pełne są ironicznych komentarzy punktujących niedorzeczności i pomstujących na zmarnowane środki. Obok centralistycznych strategii redagowanych na poziomie urzędów, którym trudniej nieraz pokonać banalny z punktu widzenia mieszkańca problem niż pozyskać miliony na spektakularne inwestycje, krytyka często nie oszczędza również społecznych inicjatyw, którym nierzadko brakuje spójności i myślenia w szerszej perspektywie.

Chcielibyśmy, aby stworzona wspólnie strategia dzielnicy ułatwiła realizację małych inwestycji, o których decydują mieszkańcy. Od niedawna mamy budżet obywatelski, środki z rad dzielnic i fundusze z organizacji pozarządowych. - dodaje Przemysław Kluz.

Dobre praktyki należy wdrażać systemowo uważa Lidia Makowska. - W Poznaniu mieszkańcy i rady osiedli mają o wiele większy wpływ na proces planowania, niż gdańszczanki i gdańszczanie zauważa. - By jednak coś porządnie zmienić, trzeba wiedzieć, jak. Dlatego potrzebujemy edukacji przestrzennej, połączonej z mapowaniem potrzeb mieszkańców.

Oczami mieszkańca

We Wrzeszczu jest kilka kluczowych pytań, dotyczących wizji Dzielnicy za 30 lat. Czy będzie to odrębne centrum Gdańska? Gdzie za 30 lat będzie serce Wrzeszcza? Czy będzie kilka centrów Dzielnicy? Czy Kampus Politechniki Gdańskiej mógłby być lepiej włączony w tkankę dzielnicy? Jak można wykorzystać potencjał Kolei Metropolitalnej? Jak usprawnić połączenie Wrzeszcza z nowymi dzielnicami na tzw. Górnym Tarasie? Czy potrzebujemy nowej miejskiej arterii dla samochodów (tzw. Nowa Politechniczna) czy też powinniśmy postawić na nowoczesny, dobrze skomunikowany wzajemnie transport zbiorowy? - zastanawia się Lidia Makowska

To tylko kilka ogólnych kwestii, do dyskusji nad którymi zamierzają zaprosić Wrzeszczan organizatorzy warsztatów. Któż bowiem lepiej niż sami mieszkańcy zna życie codzienne dzielnicy, zna jej prawdziwe bolączki ale i ukryty potencjał? Od ogółu, w którym zawiera się wizja przyszłości dzielnicy i roli, jaką widzą dla siebie mieszkańcy, lokalni aktywiści i przedsiębiorcy uczestnicy warsztatów przejdą do konkretnych rozwiązań projektowych, których prezentacja w obecności planistów i urzędników zwieńczy kilkumiesięczne prace zespołów. Swą obecność na konferencji podsumowującej przedsięwzięcie zadeklarowali już urbaniści Biura Rozwoju Gdańska oraz przedstawiciele kilku referatów gdańskiego Urzędu Miejskiego.

harmonogram spotkań we Wrzeszczu:

12.11.2014 (środa)
18.00

10.12.2014(środa)
18.00

14.01.2014 (środa)
18.00

18.02.2015 (środa)
18.00

22.04.2015 (środa)
18.00

17.06.2015 (środa)
18.00

Spotkania odbędą się w siedzibie Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny:
Aleja Grunwaldzka 127 (Wysepka)

Zgłoszenia i pytania związane z uczestnictwem w warsztatach proszę kierować na adres koordynatora rekrutacji aw23@wp.pl oraz przedstawiciela organizatora p.kluz@gfis.pl lub na facebookową stronę wydarzenia. https://www.facebook.com/events/1526406540935830/?fref=ts

Więcej na temat projektu "Quo vadis, Gdańsku? Mieszkańcy planują swoje miasto" znajdą Państwo na stronach:
http://www.facebook.com i http://gfis.pl/

Organizatorzy i partnerzy:
Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, Politechnika Gdańska, Sopocka Szkoła Wyższa

Partner lokalny: Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Quo Vadis, Gdańsku - I spotkanie we Wrzeszczu

Na naszych warsztatach dzieje się sporo. Zamieszczam link do relacji z dotychczasowych spotkań.

http://prostydesign.pl/art/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

sklep z pokrowcami, etui do telefonów (21 odpowiedzi)

Witam! Poszukuje dobrego i niedrogiego sklepu z pokrowcami/etui do telefonów w Gdańsku....

Szukam partnerki do tenisa (4 odpowiedzi)

Do gry we Wrzeszczu.

Czy jest tu dojrzała Pani? (6 odpowiedzi)

Do znajomości, przyjaźni, rozmowy.