Rzeźba gwałcącego żołnierza usunięta po kilku godzinach

Opinie do artykułu: Rzeźba gwałcącego żołnierza usunięta po kilku godzinach.

Rzeźba żołnierza gwałcącego kobietę tylko przez kilka nocnych godzin stała przy al. Zwycięstwa w Gdańsku. Ustawił ją student gdańskiej ASP. Policja i miejskie służby zareagowały natychmiast - w niedzielę rano rzeźbę usunięto.Naturalnych rozmiarów mężczyzna. Żołnierz, bo jest ubrany w mundur, a na głowie ma hełm, na którym widnieje gwiazda. Nie jest sam. Pół-leży, pół-klęczy między rozpostartymi nogami kobiety. Jedną ręką chwyta ją za włosy. W drugiej trzyma pistolet, który włożył jej do ust. ...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Uff... myślałam, że tylko ja inaczej patrzę na ten cały cyrk. Ale, jak widać, oszołom "artysta" zyskuje sławę,czyli osiąga wcześniej zamierzony przez siebie efekt. Aż skóra cierpnie, w jakim kraju my żyjemy... Moje wypowiedzi też mają więcej przeciwników. O czym to świadczy ? Sięgajmy dna, to może i nam wystawią pomnik....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

babcia mi o tym opowiadała

i choć może nie takim pomnikiem się powinno te maltretowane kobiety uczcić to jednak warto o tym pamiętać i pomyśleć czasem... wojna to nie filmik.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 3

Też tak uważam, ale moje wypowiedzi nie podobają się większości.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

osunęli to bo boją się opinii reszty Świata na przemoc nazistowskich świń boją się tego że wszyscy dowiedzą się prawdy!!!
wielki ukłon w stronę autora ....
brawo prawdę trzeba odsłaniać tylko szkoda że nasz urząd się tak tego boi nie wiedziałem że nie można pokazywać prawdy... moim zdaniem powinno te dzieło wrócić na swoje miejsce i by było pod ochroną naszego wojska !!!!
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 7

Myślę, że książka mimo wszystko, jest czym innym niż obrazoburcza rzeźba. Jeśli chcę, książkę kupię i przeczytam, do oglądania takiej rzeźby jestem zmuszona, nie mam wyboru. Nie wywołuje we mnie to refleksji o przeszłości a jedynie bunt, że w dzisiejszych czasach, by zwrócić na siebie uwagę trzeba sięgać na dno zła i je stamtąd wyciągać na światło dzienne
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Po co tak się użalać nad Niemkami.

Same tego chciały. Przedtem kibicowały Hitlerowi i absolutnie nic ich nie obchodziło co ich mężowie i synowie wyprawiali na wschodzie. Takie pomniki niech sobie sami wystawiają i niech się sami nad sobą użalają.
Nam nic do tego. Rosjanie jacy byli tacy byli, ale kosztem swojego życia zapędzili hitlerowską gadzinę z powrotem na jej legowisko i im zawdzięczają życie niedobitki z obozów koncentracyjnych.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 2

Szkoda ze usuniety zostal Pomnik,przeciez nic nie ukrywal Rzezbiarz-tylko dla upamietnienia co sie dzialo w czasach wojennych-PRAWDA BOLI
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 10

Wizjoner...

Wizjoner... tak, chora wizja, czy wyobraźnia nie ma nic wspólnego ze sztuką. Faktycznie, jeszcze za mało smutna, za mało przerażająca jest nasza współczesna rzeczywistość, więc stawiajmy pomniki wszelkim przejawom najohydniejszych przemocy, a jeśli tej współczesnej jest za mało, sięgajmy po ohydztwa historyczne... Współczuję, ja nie jestem masochistą.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

I jeszcze jedno. Sam autor o swoim dziele mówi: "Chciałem pokazać tą pracą, że wciąż są ludzie, którzy znają i pamiętają historię. Wiem, że praca jest wulgarna i może być źle odebrana, ale taka jest właśnie historia." To, że historia jest/była wulgarna nie usprawiedliwia w żadnej mierze autora rzeźby a i bez tego "dzieła" wiemy, że są, że żyją jeszcze ludzie, którzy TO pamiętają. Czyli, że gdyby nie to "dzieło" to nie wiedzielibyśmy, że są jeszcze, że żyją ludzie, którzy to pamiętają ??? Myślę więc, że tak naprawdę, autor chciał po prostu zwrócić na siebie uwagę, "zaistnieć". Dlaczego wybrał taki temat ? Raczej proste do uzasadnienia, no i cel osiągnął. Nie gratuluję ani pomysłu, ani odwagi.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 3

Na Niemkach, Polkach, Rosjankach wyzwolonych z obozów pracy przymusowej, (generalnie wszystko co było płci żeńskiej w wieku od 10 do 70 lat) II wojna światowa była największym okrucieństwem w dziejach ludzkości (i ja temu przecież nie przeczę)!

Bohaterski Wehrmacht, SS, baaaaa - 2 Armia gen. Maczka we Włoszech, wcale nie były lepsze.

Pamiętaj o tym kto wyzwolił twój kraj z hitlerowskiej okupacji!

Bardzo dobrze przemyślałem to co piszę, dziecko, i na pewno tego nie zmienię bo tobie się to nie podoba. Żegnam!
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 2

Bardzo dobry pomnik, idealnie dobrane miejsce i data. Należy zabrać złom i postawić stosowny monument.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 8

Tak i swoje flustracje wyładowywali przy pomocy gwałtów i rzezi na Polakach takze nad dziećmi.Naprawde nic tylko współczuć nad biednym narodem sowieckim.Zastanow sie co piszesz.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 6

A gdyby było na odwrót??

Gdyby to był pomnik AKowca gwałcącego żydówkę to rzeźbiaż dostałby stypendium prezydenta i własną kolumnę w Gazecie Wyborczej, a tak to mu tylko tą rzeźbę usunęli...
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 4

Artysta, bo grzywka mu artystycznie na nos opada

Autor płakał przy realizacji pomnika... Powinien trafić do jakiegoś psychiatry. Im wcześniej, tym lepiej.Inaczej skończy młodo jak na "artystę" prawdziwego przystało.Kształci się taki kretyn 5 lat za pieniądze podatników by obdarzyć współobywateli tego rodzaju pomnikiem. A czy jednak nie taniej i efektowniej zrobić żywy pomnik, np. taki kopulujący trójkącik: autor, jego pomocnik i mentor na dokładkę. Zrobić wręcz objazdówkę. Niech żyją artyści-kretyni!
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 6

Dla wszystkich watpiacych w sens tak ostrego przedstawienia histori polecam książkę ",Wołyń we krwi"
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 4

Symbol okrucieństwa

Równo 70 lat temu Polacy zostali wysłani na rzeź w bitwie od Lenino. W czasie bitwy radziecki dowódca wycofał oddziały radzieckie do odwrotu a odział polskie pozostawił. Niemcy oskrzydlili Polaków. Większość zginęła a pozostali przy życiu poddali się Niemcom.Taki zgotowano "chrzest bojowy" Polakom.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Taaaa.... przypomnieć prawdę tworząc nowe pomniki uwieczniające wszelkie zbrodnie...Tych zbrodni był ogrom, że w parkach, zamiast na drzewa, będziemy patrzeć na pomniki wszelkiej maści zbrodniarzy wojennych i powojennych w trakcie dokonywania zbrodni...jak gwałcą, rozstrzeliwują kobiety, dzieci, a może i współczesnych morderców, psychopatów... Tak ma wyglądać nasz krajobraz? Za mało mamy po wojnie krzyży i cierpienia w sercach, za mało?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Pomnik !! ??

Czytam poniższe komentarze i jestem przerażona...Wyrzeźbienie rosyjskiego żołnierza gwałcącego kobietę uważacie za dzieło godne publikacji??? Boże, ludzie opamiętajcie! To, że tak się działo, wiemy aż nadto dobrze. Nie jest to jednak powód, by to rzeźbić i ustawiać w centrum miasta... Ani to pamięć, ani to hołd... Nie jest dla mnie wiarygodny autor rzeźby, który tłumaczy się mętnie,że to niby czas na odświeżenie problemu i właśnie taki pomysł przyszedł mu do głowy... Masakra... Wystawiajmy więc pomniki innym zbrodniarzom, mordercom w czasie wykonywania mordu...czemu nie ? To, że wiem, że tak się działo, dzieje, nie znaczy, że chcę na to codziennie patrzeć, wystarczy, że WIEM. I wcale nie chodzi, by o tym zapomnieć,tylko moim zdaniem, nie o taka formę prawdy chodzi. Wizja artysty nie zawsze idzie w parze ze społecznym odbiorem. Każdego, komu się i rzeźba i pomysł tak podoba pytam, czy postawiłby ów pomnik we własnym ogrodzie lub przed blokiem na osiedlu?
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 4

Prawda

Prawde powinni politycy przedstawic a nie Artysci,ale Honor za ta rzezbe " Inaczej nie Bylo" !!!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

Gwałty i nie tylko

Rosjanom należy przypomnieć PRAWDĘ ! Ich wyczyny w Polsce (na ziemiach odzyskanych), jak niszczyli i palili Gdańsk, strzelając z armat do wież gdańskich kościołów....
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 5