Rzeźba gwałcącego żołnierza usunięta po kilku godzinach

Opinie do artykułu: Rzeźba gwałcącego żołnierza usunięta po kilku godzinach.

Rzeźba żołnierza gwałcącego kobietę tylko przez kilka nocnych godzin stała przy al. Zwycięstwa w Gdańsku. Ustawił ją student gdańskiej ASP. Policja i miejskie służby zareagowały natychmiast - w niedzielę rano rzeźbę usunięto.Naturalnych rozmiarów mężczyzna. Żołnierz, bo jest ubrany w mundur, a na głowie ma hełm, na którym widnieje gwiazda. Nie jest sam. Pół-leży, pół-klęczy między rozpostartymi nogami kobiety. Jedną ręką chwyta ją za włosy. W drugiej trzyma pistolet, który włożył jej do ust. ...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

spokojnie Rosjaninie. My Polacy osobiście nic do Was nie mamy. Znam Rosję i lubię Was. Tylko ze my Polacy jesteśmy ciekawym narodem. Walczymy o swoją tożsamość każdego dnia. W przeciwieństwie do was, którzy jesteście raczej bezwolni i poddajecie się temu, co jest. Szanujemy radzieckich żołnierzy, którzy ginęli tysiącami na naszej ziemi. Owdiedzam również ich groby. Ale nie można też w imię czegokolwiek, na przykład pamięci i historii, zakazać temu młodemu czlowiekowi do wyrażania swoich myśli czy wręcz zwrócenia na siebie uwagi. Nawet jesli robi to w sposób trochę szokujący. jesteś w Polsce i musisz się niestety przyzwyczaić do tego jacy my Polacy jesteśmy. My zawsze jesteśmy wolnym narodem. i do tego Rosjanie muszą się przyzwyczaić. pozdrawiam Cię
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 8

może zapytajmy gwałconych kobiet

czy robiło im różnicę, czy to w imię dobra czy zła

debil jesteś
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 3

Takie jest prawo ewolucji i wojny

Silniejszy zapładnia kobiety slabszego. Teraz kazdy herlak byle mial kase moze miec dzieci i kobiety. paranoja.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

TEN POMNIK POWINIEN TAM ZOSTAĆ NA ZAWSZE

- taka jest prawda o wojnie; krew, gwałt i śmierć.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 9

masakry Żydów

Pamiętaj antyżydowskich pogromów w Polsce? Postavte pomnik dla siebie, niech każdy wie, kim jesteś!
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 3

I to akurat w rocznicę Piaśnicy gdzie niemcy wymordowali kilkanaście tysięcy Polaków

Ale gwałt na niemkach jest dla klakierów tej rzeźby ważniejszy niż mordowanie słowiańskich podludzi.
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 3

.

Bardzo dobry pomysł ... Czasem sztuką trzeba wyrazić to czego nie wyrażą słowa.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 6

Pole zabijać Żydów!

Chcę umieścić mordercę i gwałciciela pomnik Polaka z Żydami! Jak Ci się? Nazistowskie bestie!
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 4

"żołnierze" radzeccy?

Nie ubliżaj żołnierzom! To była czerwona zaraza. Nie ośmielę się nawet porównywać ich do zwierząt, bo ubliżyłbym zwierzętom. Poza tym czy zbrodnie wermachtu usprawiedliwiają zło jakiego dopuścili się czerwoni? I w jednym i w drugim wypadku najwięcej cierpieli najsłabsi, bezbronni, niczemu nie winni ludzie. Człowiek nigdy nie szuka zemsty na niewinnych. Człowiek tak nie postępuje.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 6

Bardzo przykro to czytac

Jestem z Rosji,z Moskwy i chce powiadac ze bardzo przykro to wszystko czytac o zolnieze rossijkiem.Te slowa jak Ruska swolocz i inny..Ale mysle ze nie wszyscy polacy rozumie co bylo by jezeli nie bylo by Arjmji Czerwonej...Mysle ze w Danzigu, Breslau mozna bylo by rozmawiac tylko po niemiecku...Pomnik T-34 nie podoba?Niech Panterzy,Tygry i inny niemeckie czolgi biega po ulicach Warszawy,Danzygu i tp?
popieram tę opinię 17 nie zgadzam się z tą opinią 13

Nasi też? No to konkretnie. Wiesz o jakimś przypadku? Jeden? Dwa? Potrafisz wymienić miejsce gdzie wydarzyło się z dziesięć?
Bo jeśli nie wymienisz tutaj, to jesteś jedną z tych mend internetowych.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 4

Ruscy jako zwykli ludzie są w porządku. Źródłem zła bywa władza (np. Stalin i jemu podobni). Tępy żołdak natomiast zawsze był, jest i będzie tępym żołdakiem.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Rzeźbiarz dosyć dosadnie przedstawił prawdę historyczną. Sądzę, że nieistotne jest z jakiego kraju pochodzi żołnierz i jakiej był narodowości, bo wojna - okrutna i bezsensowna, niestety rządzi się innymi prawami niż czas pokoju więc dyskusja, która ze stron jest tu bardziej winna jest zupełnie bezcelowa. Sama idea przekazu być może jest poprawna i zamysł autora może wydawać się słuszny ale wydaje mi się, że ofiarom takich wspomnień nie przypadnie do gustu. Mam szczęście, że urodziłam się po wojnie i podobne doświadczenia są mi dalekie. Czuję jednak głębokie współczucie dla tych wszystkich kobiet, którym godność została zabrana w tak brutalny i obrzydliwy sposób. Artysta - twórca tego dzieła, jako jednostka, która emocje przekazuje przez sztukę i jak sądzę jest bardziej otwarty na odczucia i postrzeganie świata powinien znaleźć w sobie więcej empatii. Nie rozumiem dlaczego uważa się, że im bardziej coś jest brutalne i bezpośrednie tym mocniej dociera do ludzi. Szuka powinna oddawać sens przy pomocy metafor - bardziej subtelnych i lepiej pokazujących wnętrze twórcy oraz jego inteligencję. Sztuka szoku nie bardzo mi odpowiada...
Przy domach dla sierot nie stawia się pomników przedstawiających rodziców opuszczających dzieci, przy szpitalach onkologicznych nie stawia się pomników ludzi wyniszczonych przez chemioterapię. Postawilibyście tą rzeźbę w ogródku starszej pani z powojenną traumą?
Czasem takie działanie dla powszechnego dobra sprawia większy ból osobom, którym chce się pomóc, a upamiętnianie na siłę zła, które miało miejsce też moim skromnym zdaniem nie przynosi zbyt wiele dobrego.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

"To betonowa, wykonana w socrealistycznej estetyce rzeźba"

a socrealizm prostemu ludowi generalnie podoba się. W odróżnieniu od sztuki wymagającej pewnej wyobraźni i obycia...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Co za pos´piech!

- nie mogla poczekać´z tym telefonem do rana - chyba nie miala pod reka parowki. Ta Pani "Pospieszalska",nie czytala "Cichy Don" - ponoc`Szolochowa. Od czasow cara, do dzisiejszych - tyle zolnierskiego (jego) - co na wojnie. Bo on zawsze czyjs`, bo jak wyzyje, to i tak na Sybir, bo on panszczyz´niany (krepak).`- A prawdy nie ma gdzie podziac. Dziecko umiera! Kogos`morduja! - a pos`piechu nie ma!!! BRAVO ARTYSTA!
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 6

Odwagą byłoby postawienie tego w latach 50 pod budynkiem KC czy innej rady narodowej.

Teraz jest to tylko prowokacja celem autopromocji.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 4

Szkoda...

Szkoda, że tak sprawnie nie interweniują w sprawach innych zgłoszeń od zbulwersowanych osób...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

gratuluję odwagi i bardzo ciekawego pomysłu autorowi,
trochę już czytałem o tematyce którą porusza i uznaję że więcej dała "akcja z rzeźbą",
niż dziesiątki prac historyków którzy choć rzetelni to nie trafiają to szerszej rzeszy czytelników.
pozdrawiam.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 9