Rzeźba gwałcącego żołnierza usunięta po kilku godzinach

Opinie do artykułu: Rzeźba gwałcącego żołnierza usunięta po kilku godzinach.

Rzeźba żołnierza gwałcącego kobietę tylko przez kilka nocnych godzin stała przy al. Zwycięstwa w Gdańsku. Ustawił ją student gdańskiej ASP. Policja i miejskie służby zareagowały natychmiast - w niedzielę rano rzeźbę usunięto.Naturalnych rozmiarów mężczyzna. Żołnierz, bo jest ubrany w mundur, a na głowie ma hełm, na którym widnieje gwiazda. Nie jest sam. Pół-leży, pół-klęczy między rozpostartymi nogami kobiety. Jedną ręką chwyta ją za włosy. W drugiej trzyma pistolet, który włożył jej do ust. ...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Było różnie, ale nie łudź się: czerwonoarmistom nie ustępowali nigdy.
popieram tę opinię 20 nie zgadzam się z tą opinią 10

szkoda, że nie wstrzymał się do 30 marca

ewentualnie 11 listopada tuż tuż

może ludzie by pomyśleli, że to element obchodów, coś jak orzeł z czekolady...

a tak - data dzisiejsza, zupełnie przypadkowa?
popieram tę opinię 63 nie zgadzam się z tą opinią 13

wg Normana Davisa ,,Europa walczy" w 1945 r przez krasnoarmiejców zgwałcono

2,5 miliona niemek, w wiekszości to były zbiorowe gwałty
popieram tę opinię 46 nie zgadzam się z tą opinią 7

tym, że nic nie zniszczył
popieram tę opinię 30 nie zgadzam się z tą opinią 3

wg tego artysty

Niemcy byli kulturalniejsi, najpierw pod prysznic potem do gazu i krematorium ?
popieram tę opinię 42 nie zgadzam się z tą opinią 16

I o to mu chodziło

Dzisiaj żeby zaistnieć w sztuce, trzeba prowokować. Genitalia na krzyżu już były, teraz żołnierz gwałci kobietę.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 11

Armia czerwona Cię wyzwoliła ? To gratuluję, bo mnie wyzwolili moi rodacy i to dopiero w 1989 roku.
popieram tę opinię 38 nie zgadzam się z tą opinią 17

Tego nie wiem jak wygląda wolność sztuki w praktyce. Chodzi mi o to, że budzi negatywne emocje, bo opowiada o strasznych wydarzeniach dosłownie - gdyby był jakoś zapowiedziany w jakiejś galerii, ok.
Czy opowiadanie o drastycznych momentach IIWŚ w sposób tak dosłowny rzeźbą to dobry pomysł (w przestrzeni publicznej) - nie wiem, ale subiektywnie nie chciałbym np. koło Poczty w Głównym pomnika, jak Niemcy używają miotaczy ognia przeciwko poddającym się Pocztowcom, albo w Warszawie podobnych pomników, jak ten upamiętniających ludność powiedzmy Woli.
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 5

To i to robi syf!

chyba w twoim mozgu jezeli taki posiadasz??
popieram tę opinię 24 nie zgadzam się z tą opinią 14

Mi wadziło tak samo jak tobie kolor trawy

rozumiesz komunalny homosovieticusie?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 17

komm frau- to chyba po niemiecku,a nie po rosyjsku????....

to w końcu o jakich żołnierzy kaman?pomieszanie z poplątanym,chyba po kilku setkach tworzył dzieło:-)
popieram tę opinię 28 nie zgadzam się z tą opinią 34

ciekawe czy prokurator dostanie telefon ze wskazówkami - postawić zarzuty czy nie ?

jak przyjdzie rozkaz to trochę to pewnie będzie karkołomne znaleźć jakiś paragraf ale służba nie drużba
popieram tę opinię 48 nie zgadzam się z tą opinią 11

czy to są jakieś miestrzostwa świata w jednowymiarowym patrzeniu?

Podczas wojny gwałcili czerwoni, gwałcili z AK, gwałcili Niemcy, gwałcili inni. I co, teraz pomnik o gwałtach AK? To, co można teraz zrobić, to w prawdzie walczyć o dialog i wytłumaczenie i mądre bycie razem a nie polaryzować opinie tego rodzaju nocnymi akcjami. o niebo łatwiej jest zrobić coś takiego, niż zorganizować np. spotkanie i ogólnodostępną akcję artystyczną, która miała by charakter bardziej intelektualny, niż emocjonalny.
popieram tę opinię 28 nie zgadzam się z tą opinią 56

dobry pomysł

nie ma zastanawiać się nad zasadnością postępowania artysty - wiadomo że sam fakt postawienia nie tyle kontrowersyjnej co bolesnej i porażającej statuetki jest sztuką samą w sobie.
to że mieszczono go w nocy - samo staje się aktem sztuki, instalacją itd
i to że dyskutujemy tutaj też staje się jej elementem
najważniejszy jednak powinien być uniwersalny przekaz dzieła - tak się dzieje wszędzie, na wszystkich frontach - wojna zawsze jest złem - a to że czasem mniejszym - dla takich ofiar jak ta kobieta - nie ma żadnego znaczenia.
zło jest zawsze złem. czy to pod sztandarem czerwonej gwiazdy, swastyki czy union jack
popieram tę opinię 61 nie zgadzam się z tą opinią 14

W jakim my państwie żyjemy?

Jak zgłaszałem służbom miejskim skoszenie wysokiej trawy i zebranie oraz wywóz walających się wielkogabarytowych śmieci na terenie należących do zasobów miasta/komunalnych/ss i sprawa ciągnęła się tygodniami... Tutaj choć to nikomu nie wadziło wystarczyło parę godzin!!
popieram tę opinię 111 nie zgadzam się z tą opinią 16

publiczna".

a wojna to ,,bajka '' dla grzecznych dzieci?? idz odespij i wroc jak sie wyspisz..
popieram tę opinię 20 nie zgadzam się z tą opinią 3