Zacznijmy od sprawy podstawowej:
Zniżki to nie jest coś, co się należy jak psu buda. Nie ma zatem zniżek "ustawowych".
Jest to PRZYWILEJ, którym w wielkiej swej łaskawości TU może Klienta obdarzyć, albo nie, w zależności od swojego kaprysu.
Przyjęcie tego jako aksjomat ułatwi zrozumienie dalszych części mojego wywodu ;)
Mąż/żona - jeśli auto było zakupione w czasie trwania małżeństwa i nie mają oni ustanowionej odrębności majątkowej, to w świetle prawa oboje są współwłaścicielami auta z automatu. A zatem i współubezpieczonymi.
W świetle prawa, co nie znaczy, że dla TU jest to oczywiste.
Przerabiałem to z jedną z moich Klientek. Wysłaliśmy do kilku TU żądanie sprostowania historii w UFG czyli ujęcie Jej jako współubezpieczonej.
Efekt: jedna decyzja odmowna. Pozostałe TU nawet nie odpowiedziały.
Można by oczywiście próbować walczyć sądownie, ale uznaliśmy, że gra nie jest warta świeczki.
Przy zawieraniu nowej umowy ubezpieczenia można zazwyczaj skorzystać ze zniżek współmałżonka.
Ale o ile agent nie wpisie na polisie obu małżonków jako ubezpieczonych, ta osoba nadal nie będzie raportowana do UFG a zatem nie będzie miała "własnej" historii. A nie zawsze agent ma swobodę tego, co wpisuje. Często TU żąda, aby na polisie były dokładnie te dane, jakie są w dowodzie rejestracyjnym (czyli działa niejako wbrew prawu współwłasności o którym pisałem powyżej).
Jeśli np. żona korzysta ze zniżek męża, to ma je w takiej samej wysokości, jak mąż.
Zgłoszenie zony jako dodatkowego kierowcy ma (może mieć) wpływ na wysokość składki (zazwyczaj niekorzystny, bo żona przecież nie ma historii w UFG).
Dzwon, spowodowany przez żonę, ma taki sam skutek jak dzwon spowodowany przez osoby trzecie, którym ktoś np. pożyczył auto. Bez wzgledu na to, czy osoba była wpisana na polisę jako dodatkowy kierowca, czy nie *. Czyli - traci się zniżki (zazwyczaj o 20%) na wszystkich posiadanych autach, przy zawieraniu kolejnych polis.
I proszę bez komentarzy, że to wszystko jest chore. Nie ja to wymyślam :D
---
* Sprawą odrębną jest, jesli dzwon spowoduje osoba młoda lub z krótkim stażem prawa jazdy, jeśli się nie zadeklarowało przy zawieraniu polisy, że takie osoby będą kierować autem. Ale nie tego dotyczyły Twoje pytania.
0
0