Wójt Gminy i Dyrekcja Szkoły w Bojanie

Temat dostępny też na forum: Bojano Ambasador
Wójt Gminy wraz z dyrekcją szkoły w Bojanie wprowadzili obowiązkowe uczestnictwo wszystkich klas szkoły w ostatnich dniach pazdziernika obowiązkowe uczestnictwo na cmentarzu sowieckim Bojano Głodowo,gdzie w obecności ambasadora rosji są obchodzone uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy radzieckich.Pytam się dlaczego w szkole w Bojanie ani też w Gminie nie jest obchodzona pamięć żołnierzy wyklętych.Natomiast w Wejherowie była obchodzona pamięć Polskich żołnierzy niezłomnych i dlaczego nasza władza jak jest tak ułomna nie zorganizowała wyjazdu dla dzieci do Wejherowa na prawdziwą lekcje historii.Świadczyć to może jedynie o postkomunistycznych poglądach.W ramach protestu proszę rodziców o nie wyrażanie zgody na udział dzieci w sowieckich uroczystościach z udziałem ambasadora.Jak wójt potrzebuje statystów to niech wezmie ze sobą swoją rodzinę i dyrekcje szkoły.Pamiętajcie rusku wyzwolili nas w czasie wojny z zegarków ,rowerów i innych dobrodziejstw za co niejednego polaka zabili jak dobrowolnie nie chciał oddać. Czyżby zakłamana post komuna wraca.Pamiętajcie na kogo będziecie głosować na wyborach.
popieram tę opinię 19 nie zgadzam się z tą opinią 26

Re: Wójt Gminy i Dyrekcja Szkoły w Bojanie

Popieram. Dosyć się Polska nacierpiała przez naszych sąsiadów.
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 15

Re: Wójt Gminy i Dyrekcja Szkoły w Bojanie

Ludzie chyba w główkach wam się poprzewracało .
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 6

Re: Wójt Gminy i Dyrekcja Szkoły w Bojanie

Nie wierzę.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ci sowieci jak ich pogardliwie nazywasz zginęli na tej ziemi walcząc z hitlerowcami (owszem zdarzały się napady, kradzieże, gwałty, ale to niestety towarzyszy każdej wojnie - poczytaj sobie o Amerykanach wyzwalających Normandię czy Francuzach pod Monte Cassino) Nikt normalny nie marzy o tym by iść tysiące kilometrów by zabijać lub być zabitym... A Twoi żołnierze wyklęci vide chociażby Bury, maja na sumieniu kobiety i dzieci i to swoich rodaków. Zmarłym należy się szacunek i to, że dzieciaki posprzątają czyjeś groby, to tylko dobrze świadczy o ich wychowawcach.
popieram tę opinię 19 nie zgadzam się z tą opinią 9

Łupaszka, Pilecki, Inka to tez bandyci według ciebie? Czytasz widać nie te książki. Więcej pokory i szacunku. 17 września nikt ich tutaj nie zapraszał. Jeżeli już idzie o Amerykanów to gdyby nie oni to byś na ścianie miał do dzisiaj sierp i młot albo hakenkreuz. Doucz się bo masz braki z podstawówki.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 16

A czy to nie dzięki Ameryce i Anglii zawdzięczamy to ze Ruski zostali u Nas na prawie pół wieku ? Ci co zginęli wyzwalając nasze ziemie byli tylko żołnierzami i należy im się szacunek i pamięć.
popieram tę opinię 17 nie zgadzam się z tą opinią 0

Pilecki i Łupaszka (vide masakra w Dubinkach) to dwie różne osoby. Jakbyś wyszedł poza podstawówkę, to wiedziałbyś, drogi anonimie, że Pilecki był przeciwny walce zbrojnej po wojnie i uważał ją za bezsensowną i bratobójczą, a jego rodzina uważa za nadużycie stawianie go w jednym szeregu z tzw. wyklętymi. A Inka, cóż biedna zakochana młoda kobieta, bezsensowna śmierć...
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 2

Tak jest uczyć dzieci szacunku do zmarłych. Mamy na swoim terenie cmentarz to trzeba dbać o niego. A nie po Wejherowie jeszcze dzieci ciągać i nauczycieli.
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 6

Jeszcze kilka lat i okaże się że od 1945 do 1998 roku była, przerwa w historii Polski
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 0

oczywiście chodziło o 1989 rok
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

Co niektórzy zabierający głos mają jeszcze mleko pod nosem i chcą zabierać głos w bardzo poważnych sprawach.Prawda jest taka że ruski nas nie oswobodzili tylko okupowali nasz piękny kraj przez około 40 lat jednocześnie przez ten okres doszczętnie nas okradając a naszą gospodarkę doszczętnie rujnując./w sklepach na półkach stał tylko ocet/.Co okupancie NKWD i UB robiło z polskimi patriotami i czy to było wyzwolenie czy pospolite mordy na polakach nie zgadzających się z okupacją sowiecką.Ponadto ruski nie mają żadnej godności i honoru i żyją w zakłamaniu bo przynajmniej powinni przyznać się do mordowania polaków i powiedzieć magiczne słowo przepraszamy.Dlaczego do chwili obecnej ta dzicz nie wyjawiła prawdy,gdzie zamordowała i zakopała polaków stawiających reżimowi sowieckiemu opór a rodziny polskie do chwili obecnej czekają na prawdę bo chcą wiedzieć , gdzie ich najblizsi spoczywają.Jak masz problemy z określeniem dziczy sowieckiej to zobacz jak oni teraz wyzwalają Ukrainę i inne przyległe republiki i państwa.Dlatego też tak agresywne postępowanie rosji powoduje to, że każdy normalny człowiek ucieka jak najdalej od takich wyzwolicieli i ucieka w kierunku cywilizowanych krajów tzn krajów zachodnich.
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 11

Drogi mieszkańcu w Polsce i Rosji mieszkają tacy sami ludzie. Rządzą nami, nimi mniej lub, sprawniej politycy którzy, manipulują dla osiągnięcia swoich celów. Popatrz jak, Polacy są teraz podzieleni ile brakuje aby, skoczyli sobie do gardeł. Jeszcze mniej potrzeba na kreowanego od zawsze wschodniego wroga. Czy tysiące kilometrów od Bojana jakiś Iwan czuje do Ciebie nienawiść, sądzę że nie ale, jeśli ich politycy zagrają na delikatnej strunie i powiedzą że nie szanujesz grobów ich ojców braci, będziesz ich wrogiem. Odwrotnie to też działa.
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 2

Mówimy o tym Łupaszce, którego oddział żywcem palił niemowlęta i mordował kobiety w ciąży tylko za to, że chłopi ze wsi odważyli się wziąć po spłachetku ziemi od komunistycznego okupanta? No, to rzeczywiście bohater i wzór dla naszych dzieci...
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Wójt Gminy i Dyrekcja Szkoły w Bojanie

Ja uważam że oddawanie szacunku tym żołnierzom samym w sobie nie jest niczym złym. Toż to też ludzie i pogineli. Szczerze mówiąc gdyby tu był masowy grób Niemców też bym chciał jakoś o niego dbać. Z ludzkiego odruchu. No ale próby rehabilitacji Armii Czerwonej to gruba przesada. Ja się za dużo historii naczytałem i nasłuchałem osób które to przeżyły aby móc powiedzieć że takie zachowania towarzyszą wojnie i zdarza. A Żołnierze Wyklęci tak walczyli o przegraną wojnę. Jednak szacunku nigdy nie wolno im odmówić i zapomnieć. Przegrane bo przegrane ale to właśnie takie powstania na przestrzeni dziejów powodowały że iskra naszej tożsamości narodowej cały czas wzniecała płomień w najgorszych dla naszego kraju chwilach(a narzucenie nam sowieckego terroru to śmiało jako taką chwilę można uznać).
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 2

Wójt nie jest moim bohaterem ale za szacunek dla ludzi, którzy przelali krew ma mój szacunek.
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 3

A za to że wójt nie polecił szkole uczcić pamięć patriotów minutą ciszy zamordowanych przez wyzwolicieli sowieckich z NKWD to wójt jest twoim bohaterem i za to ma twój szacunek.Co z ciebie za Polak.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 12

Szanowny Mieszkańcu, cisną się inwektywy na usta po Twoim wpisie. Nakręciłeś się, obrzydliwa nadinterpretacja. Rozumiem, że za wszystko odpowiada Wójt? Tak jak Tusk?. Proszę, się opamiętajcie troszkę. Za wydarzenia w szkole odpowiada dyrektor, do dyrektor z pretensjami.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 4

Drogi Mieszkańcu,
Najgorsza rzecz to uogólnianie, ludzie nie dzielą się na bohaterskich Polaków i złych Ruskich, tylko na kanalie i przyzwoitych, niezależnie od narodowości. Jeżeli chcesz by polskie groby były szanowane na świecie, szanuj groby innych. Jeżeli jakiś Niemiec, Rosjanin, Włoch czy Francuz (a propos Polacy zginęli tam jako Niemcy czyli najwięksi ich wrogowie w czasie I wojny i nikt nie pluje na ich groby) ma nie bezcześcić polskich mogił, to szanuj groby, które są na polskiej ziemi. A jeżeli porównujesz okres Ii wojny i PRL-u, to bądź łaskaw powiedzieć mi o obozach koncentracyjnych, łapankach, masowych egzekucjach, zabieranie dzieci rodzicom i ich rusyfikacji, które miały miejsce w Polsce powojennej. Owszem okres stalinowski był tragiczny, ale jego skala była nieco inna. Zresztą to chyba jałowa dyskusja. Dziś starczy włożyć koszulkę z napisem "Wyklęci" (pisanych gotykiem a propos) i jest się prawdziwym Polakiem. Tak przy okazji, patriotyzm to również poprawne pisanie, a u Ciebie często Polak i inne nacje pisane z małej litery. Mniej emocji, więcej rozsądku. To charakteryzuje społeczeństwa zachodniego świata, do którego aspirujemy...
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 2

To co Pan/Pani pisze to kłamstwo - chyba tylko dwie klasy - jako reprezentacja szkoły miały się udać na cmentarz i mało tego - należało mieć zgodę rodzica na papierze - jeśli rodzic nie wyraził zgody, to dziecko nie jechało na cmentarz i miało zapewnioną opiekę w szkole. Po co PAN/PANI opluwa dyrekcję? Po co te kłamstwa? Po co ta nagonka? Po co nakręca PAN/PANI mieszkańców przeciwko władzy i dyrekcji szkoły? Fala nienawiści do wszystkiego bez powodu w Bojanie jest bardzo duża.
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 0

A wiem to bo moje dziecko było na tej uroczystosci ze swoją klasą, nawet klasom równoległym nie proponowano tego wyjścia, a kilka osób nie udało się na cmentarz tego dnia bo nie przyniosło zgód na to wyjście (część zapomniała), w dodatku to najstarsza klasa w szkole. A nawet gdyby więcej klas poszło, to o co chodzi? Ci polegli, to zwykli ludzie, którzy musieli walczyć bo im kazano, należy ich uszanować. A złodzieje i mordercy znajdą się w każdym państwie. I kłamcy też!
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 1

Domagamy się szanowania naszych grobów na świecie to szanujmy cudze u nas.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dokładnie od lat Szkoła zabiera tam uczniów za zgodą rodziców. Nie chcesz nie podpisuj...
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

No cóż , nie wiem, skąd tyle jadu w wypowiedziach. Historię, niestety w odróżnieniu od matematyki, można różnorako interpretować i co najgorsze ta interpretacja z biegiem lat jeszcze może ulec zniekształceniu. Straszne, ale prawdziwe !
Ja nie widzę prawie żadnych merytorycznych wypowiedzi. Jedno jest pewne , niezależnie od motywów autora stwierdzę jeden niezaprzeczalny fakt, z którym nie ma co polemizować.

Hołd złożony poległym ludziom , niezależnie od narodowości i wiary, którzy walczyli wypędzając nazistów ze słowiańskiej ziemi, jest godnym zachowaniem , świadczącym o szacunku do historii. chwila zadumy na cmentarzu, pokazanie młodemu pokoleniu, że był czas, że trzeba było oddawać życie za wolność i że możemy dziękować Bogu, że żyjemy teraz w innych czasach ( może właśnie pomni tych doświadczeń parę pokoleń po wojnie) nikomu jeszcze nie zaszkodziła.

Owszem, zgadzam się, że trochę może "napompowano" to wydarzenie, ale nie nazywałbym dzieciaków statystami na potrzeby wójta, w końcu w sumie taka jego trocho rola, jako gospodarza gminy.

Tak się składa , że ja właśnie przez moje dzieci chodzące do szkoły w Bojanie po paru latach mieszkania tutaj dowiedziałem się o tym cmentarzu , byliśmy na rowerach parokrotnie, podumać, zastanowić się i chyba poległym oddać też szacunek za to, że dzięki ich ofiarności ( tak jak ktoś pisał- nakazowi, albo szli na pierwszą linię albo strzał w plecy, takie były realia frontu, polecam przeczytać książkę http://lubimyczytac.pl/ksiazka/164364/soldat ) udało się wyzwolić z nazistowskiej niewoli. Podobne miejsce pochówku poległych jest w Łężycach, tysiące nastolatków, podobnie jak w Bojanie , głównie chłopaków w wieku 17-22 lat z II Frontu Boałoruskiego ( głównie ) padało tu jak kaczki nacierając na okopanych niemieckich żołnierzy, świetnie wyposażonych i okopanych ( ponoć jak pamiętam różnica strat była na tej linii frontu min 10:1 czyli na jednego poległego Niemca przypadało min 10 zabitych Rosjan) Pytanie, ilu jest mieszkańców Bojana, którzy zamiast "bić bezsensowną pianę" na forum , zainteresowało się historią realną wyzwolenia tych terenów, uważam, że w interesie przyszłych pokoleń już laaaaata temu władze winny zorganizować np spotkanie dzieci ze szkoły z osobą lokalną , która brała udział w walkach na tych ziemiach i która jako naoczny świadek , mogłaby opisać, co i gdzie się działo, ale to już zapewne nie te czasy 95% tych osób już odeszło, ot takie marzenie.

Niezależnie od tego zapraszam do szerszego poszperania też w necie , jak wyglądały walki na naszym terenie, jest sporo stron i map, nie jestem jakimś świrem historycznym, ale można fajnych rzeczy się dowiedzieć.
Nie mogę teraz znaleźć dokładnie tych stron, z których kiedyś dowiedziałem się bliżej o walkach w gminie Szemud i bliżej Chwaszczyna, a na prawdę były warte zaznajomienia się, może komuś się uda doszperać, ja ten etap w życiu mam już za sobą. A może jakiś historyk ( może i amator) z gminy winien się tym dokładnie zająć i żeby dzieciaki poświęciły 1-2 godziny lekcyjne historii na zapoznanie się z realnymi aspektami wyzwalania naszych ziem, mogłoby wyjść interesująco i na pewno "bez fleszy "

Tak na szybko takie dwa linki podsyłam,

http://www.dws-xip.pl/LWP/lwp35.html

http://pamiec1945.pl/pl/bojano-glodowo/

Kurcze , chyba nowy wątek na forum stworzę, warto sobie przypomnieć.

pozdro

M.
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 0

o kurna , ale taborety w tym bojanie mieszkaja , jaki temat , ha
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 10

Napisz gdzie takie dzbany jak ty mieszkają, będziemy wysłać tam taborety
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ta mądra wypowiedź niech zakończy ten wątek. Mike-mądrze to napisałeś. Dzięki!
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

Mike, jak coś to może zarzuć temat na grupie Bojano na FB. Przynajmniej unikniemy g*wnianej dyskusji na temat. A ja mam kilka źródeł z opisem walk w Bojanie w 45 roku oraz mapki z walk w 39 roku. Nawet nie zdajecie sobie sprawy ile okopów jest po lasach. Praktycznie każda większa dziura w lesie to okop - większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

Szukam Fajnej Kobiety z Wrzeszcza (3 odpowiedzi)

Spotkajmy się, porozmawiajmy, może coś dobrego z tego wyniknie...

Trójmiasto do bani (381 odpowiedzi)

Mieszkałem w Warszawie, Mieszkałem w Krakowie, teraz przyszedł czas na trójmiasto i tylko...

!!! PRACA !!! (3 odpowiedzi)

Cześć, szukam pracy na wakacje w Trójmieście. Jestem studentką j. angielskiego, biegle mówię...