budujecie/kupujecie na kredyt?

Wiem, że dziwne pytanie, ale wspomagacie się wszyscy kredytami? Jak oceniacie, ile trzeba mieć dochodu na rodzinę 4 osobową, by wziąć jakieś 300. tys. i przeżyć, by wystarczyło na wszystko (nie mówię w wymiarze luxusowym)?
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 7

Re: budujecie/kupujecie na kredyt?

Czy to jest ostateczna decyzja banku czy to są wyliczenia zdolności kredytowej?
Poza tym takie rzeczy to tylko chyba w alior banku gdzie oprocentowanie kredytu to z jakieś 2,5 % + Wibor 3M też tyle mi wyliczyli ale rata miesięczna była o prawie 200zł wyższa.
Ja przy 275400zł płace (na dzień dzisiejszy) około 1480zł kredyt na 30 lat
Osobiście się zgadzam z kolegą kredyciarz- żyd:-) przy kwocie około 8-9 tyś netto w banku czułem się jak petent a nie klient.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: budujecie/kupujecie na kredyt?

oj, nie wierzę - chyba, że prowadzisz działalność. Nam przy 4 osobach i dochodzie - umowy o pracę ponad 8,5 tys. spoko dają kredyt w wysokości 470.000 zł bez wkładu własnego,i mamy przy tym jeszcze kredyt na 100.000 zł
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 3

Re: budujecie/kupujecie na kredyt?

chcielismy wziasc kredyt na 230 tys z 10% wkładem własnym, mój średni dochód ok 9 tys netto wynosił na 3 osoby i uwierz mi każdy bank kręcił nosem byśmy jeszcze coś dorzucili wkładu własnego, więc Twoje 5tys dochodu chyba se z palca wyssałeś jeszcze w czasie "bankowego kryzysu".
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 9

Re: budujecie/kupujecie na kredyt?

wychodzę z podobnego założenia. wolę płacić kredyt niż mieszkać z rodzicami lub wynajmować. przynajmniej płacę NA SWOJE
popieram tę opinię 31 nie zgadzam się z tą opinią 7

Re: budujecie/kupujecie na kredyt?

No tak , każdy może stracic prace bądź zdrowie- ale gdzie ma mieszkać? nie każdy pochodzi z bogatej rodziny , gdzie rodzice dadzą kase na mieszkanie i ile lat trzeba by odkładac na swoje by nie brać kredytu - no i gdzie wtedy mieszkać? i tak trzeba by płacic za wynajem- to wolę jednak chatę na kredyt... przynajmniej spłacam swój kredyt a nie kogoś ...:)
popieram tę opinię 31 nie zgadzam się z tą opinią 4

Re: budujecie/kupujecie na kredyt?

w ciągu 5 lat studiów wydałam ponad 30 tys. na wynajmowane pokoje i są to pieniądze nie do odzyskania , a tak wkładam przynajmniej w swoje własne m. Nie każdy ma możliwość mieszkać u rodziców na garnuszku do 30 , aż odłoży odpowiednią kwotę , a wynajmowanie mieszkania w 3-mieście jest droższe niż kredyt
popieram tę opinię 49 nie zgadzam się z tą opinią 8

Re: budujecie/kupujecie na kredyt?

I zaraz minusują bo ktoś dobrze napisał. Kredyt na 100 lat.
Ludzie jak wy żyjecie, bez urazy. Stracisz pracę i zostajesz z reka w nocniku. Mentalność polska, zastaw sie a postaw się. Takie czasy ale jak nie mam kasy to nie kupuje i nie buduję proste.
popieram tę opinię 27 nie zgadzam się z tą opinią 18

Re: budujecie/kupujecie na kredyt?

Te 5.200 zł to jest graniczna wartość (wynikająca z kalkulatora banku i rekomendacji KNF). Bezpieczniej jest brać kredyt na 50-70% swoich możliwości.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: budujecie/kupujecie na kredyt?

Ojoj 5.200 na miesiąc to trochę mało przy 4 osobowej rodzinie. My mamy ciut większy dochód, mniejszą ratę kredytu i ledwo wiążemy koniec z końcem. Nadmienię,że nie chodzimy nawet na pizze- no może raz na 3 m-ce, o kinie czy aquaparku zapomnij. Fakt,że wydaje na dzieci- jedno trenuje i treningi w powiązaniu z wyjazdami kosztują, a drugie chodzi do przedszkola.Ciuchy- żadne firmówki. Chyba za dużo wydaję na życie......
popieram tę opinię 32 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: budujecie/kupujecie na kredyt?

Aby mieć zdolność na kredyt 300.000 zł przy 4-osobowej rodzinie bez innych zobowiązań trzeba mieć dochód ok 5.200 zł netto na rodzinę. Rata kredytu na 30 lat to wtedy ok 1.600 zł
Wiadomo jednak, że każda sytuacja jest inna i trzeba zrobić szczegółową analizę finansowa aby móc określić na 100%
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 4

Re: budujecie/kupujecie na kredyt?

280tys, rata ok1200 kredyt w euro na 25 lat, co bank to inne wymagania.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 4

Re: budujecie/kupujecie na kredyt?

a pózniej wisza banery NA SPRZEDAŻ jak robote straca. Z czego te raty płacić. Ludzie co pokupowali kredytów nabiora na byle co i płacza ,że dom ma grzyba itp.
Poczytaj forum zanim tu kupisz. Policz dokładnie.
popieram tę opinię 18 nie zgadzam się z tą opinią 14

Re: budujecie/kupujecie na kredyt?

na ratę kredytu wpław też oczywiście ilość lat na który się zaciągnęło kredyt.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: budujecie/kupujecie na kredyt?

Cokolwiek zdecydujesz, pamiętaj, że teraz są najniższe stopy, podejmowac decyzję na lata posługując się obecnymi historycznie niskimi stopami to zbyt optymistyczne podejście.
Zrób sobie kalkuklacje dla stopy wyższej o 1.5%, z zarobkami jakie jesteś w stanie osiągnąc po zwolnieniu z pracy i znalezieniu nowej itd. i wtedy kombinuj czy Cie stać. Policz czy masz zamiar mieć kolejne dzieci, jeździć na wakacje itp i uwzględnij to w szacunkach wydatków.
Dom domem, ale nie chcesz go kiedyś stracić przez nieuważne kalkulacje.
popieram tę opinię 33 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: budujecie/kupujecie na kredyt?

my 200tyś - rata 1100zł
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: budujecie/kupujecie na kredyt?

my płacimy przy kredycie 250 tys ratę 1700 zł
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 4

Re: budujecie/kupujecie na kredyt?

Zalezy ile wydajesz na zycie. Rata kredytu wyjdzie cie co najmniej 1700-2000zl (zalezy jak stopy beda sie zmieniac, moze i wiecej). Do tego rachunki za prad/gaz/wode/smieci wiec sam dom + utrzymanie to masz 2500. A ile wydajesz na zycie na 4 osobowa rodzine to zalezy od Ciebie. Niektorzy wydaja 1000zl i jakos zyja a niektorzy 10000 i im malo.
popieram tę opinię 18 nie zgadzam się z tą opinią 3

Inne tematy z forum

Odzież bhp (35 odpowiedzi)

Czy ktoś coś wie, że hurtownia odzieży i akcesoriów bhp przy lotniczej w Baninie już otwarta?...

Worki foliowe (3 odpowiedzi)

Posiadam dużo drzewek w ogrodzie i na jesień często muszę zaplanować cały jeden dzień na...

fotowoltaika (182 odpowiedzi)

Czy opłaca się założyć panele fotowoltaiczne.Chodzą z firmy i zachęcają do zakładania.Co sądzicie...