koszty utrzymania domu a mieszkania

Od dawna marzyliśmy z mężem, żeby wybudować niewielki domek. Jednak siostra i mama (obie już taki posiadają) mówią, abym się dobrze zastanowiła, bo koszt utrzymania takiego domu (do 150m) jest dwukrotnie wyższy, niż mieszkania. Napiszcie proszę, jak to jest w waszym przypadku?
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 12

O tak! Fajnie mieć domek i równo pod sufitem
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zdecydowanie polecam wybudowanie domu niż kupno mieszkania. Nie ma jak to mały domek na obrzeżach miasta Taki właśnie dom wybudowałem 2 lata temu Udało mi się trochę oszczędzić na kupnie materiałów budowlanych Kupiłem między innymi tanie podsufitki dachowe https://galeco.pl/produkty/podsufitka-galeco-nova , które znakomicie się sprawdziły
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

Polecam projekty http://fedezu.pl.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Owszem, składają się wszyscy mieszkańcy, ale wyremontowanie elewacji domu na 300 mieszkań to gigantyczne pieniądze. I myślisz, że kogoś obchodzi to, że Ty mozesz nie miec na 1.000pln funduszu remontowego miesięcznie? Strażnik, bramki i "itepy"... Czy ktoś Cię pyta? Nie! U mnie rada mieszkańców to kolesie kolesi - większość wykupionych mieszkań zajmują ludzie bardzo majętni. Cieć dostaje 6.000pln mieś., do tego szemrana spółdzielnia, której płacę pensję każdego dnia. Czynsz za małą kawalerkę to w teorii 450pln, ale po doliczeniu śmieci, wyjątkowo drogiej wody zimnej i ciepłej, kanalizacji, funduszu, opłat za miejsca parkingowe, opłat za strażników i monitoring (który nie istnieje), wind, które mają ten "plus", ze mają wyświetlacze i mówią nas którym jesteś piętrze.., podatków... A przecież do tego płacę za gaz, prąd, kablówkę i internet... I zapomniałbym - ogrzewanie - bez względu na to czy mam włączone czy nie - muszę płacić i nie mam nic do gadania. W sumie samych opłat mam miesięcznie prawie 2.000pln. A jedzenie?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

" ... możemy zaoszczędzić nawet 800zł w skali roku", a oszczędności np. przeznaczyć na zagospodarowanie ogródka przydomowego.
Ładny ogródek, to rozkosz dla oczu i zajęcie dla gospodarzy na letnie popołudnia. Ładny ogródek to sygnał dla sąsiadów, że wiosna to pora, aby wziąć się do pracy przy swojej posesji.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Koszty utrzymania to g*wnie ogrzewanie, a jeśli mamy własne ogrzewanie to możemy je ograniczyć wcielając w życie porady z bloga http://eco-profi.pl/ W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet 800zł w skali roku, czyli warto bez inwestowania w nowe technologie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Hej, niby koszty utrzymania mieszkania są mniejsze ale szczerze mówiąc jeśli zastanawiasz się nad domem czy mieszkaniem i masz na to kasę to buduj dom! Moja koleżanka miała podobną sytuację i po prostu zbudowała ‚energooszczędny’ dom z projektantami z ITO Design z trójmiasta. Mimo trochę większych początkowych kosztów wyszło to na plus dość mocno, ze względu na rozwiązania w domu, nie znam niestety szczegółów ale jak się zainteresujesz to znajdziesz mega dużo informacji w google + projektanci ci wszystko wyjaśnią.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Hej,
my tez sie zastanawialismy dom czy mieszkanie. Dom pod miastem, czy mieszkanie w miare w centrum. Z domem na wsi wiązą sie nie tylko dojazdy, codzienne, ale tez i docieplanie budynku - co parę lat, latanie dziur w dachu, dbani eo ogrod. My akurat stwierdzilismy ze na to czasu nie mamy, wiec wybralismy mieszkanie
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 3

Wiadomo, że utrzymanie domu jest droższe niż w przypadku utrzymania mieszkania, przy domu jest jednak więcej pracy.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Tak to prawda. Sprawdziłem różne warianty w życiu i potwierdzam.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Też tak miałem 5 lat. I nagle sie odkochałem. Chemia i zauroczenie odeszło. Pozostało trzeźwe spojrzenie , że to nie ma sensu, aby treścią mojego życia w dużym stopniu było chodzenie wokół trawnika, krzaczków, płotów i td itp.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

dla porównania - metraż ten sam 80 m2 - wcześniej w bloku ( czynsz rocznie 7500 zł ) a teraz osobne mieszkanie w domu ( rocznie 4900 )
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Też uważam, że jak wchodzić to w gaz. Wcześniej płaciłem 530 zł czynszu miesięcznie. Czyli rocznie wychodzi ponad 6360 zł. Mieszkamy w domku z rodzicami (2 rodziny, ale osobne wejścia). Czyli 2 rodziny musiałby zapłacić ponad 12 tys zł, czynszu, a to była kwota, która motywowała do przeniesienia do domku. Jest więcej zieleni, koszenia itd. Więcej roboty, fakt, ale moim zdaniem lepiej. Tutaj masz wątek na muratorze w którym ludziki dyskutują o ogrzewaniu gazem: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?123128-Jaki-koszt-ogrzewania-gazem
Jeżeli chodzi o kocioł, to lepiej na nim nie oszczędzać i zainwestować jakiś mocniejszy... specyfikacje są np tutaj http://sklep.vinstal.pl/produkty/kotly-gazowe

Do tego latem ogrzewanie wody energią słoneczną i można naprawdę fajnie zejść z kosztów.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Widać, że tylko reklama, bo nikt normalny nie powie, że dom to mniej obowiązków niż mieszkanie. Kto mając mieszkanie w blokowisku odśnieża? Kto grabi liście? Kto kosi trawę? Kto sam robi naprawy w domu na zewnątrz (elewacja, dach, rynny itd.)? Lista jest tak długa, że szkoda pisać...

PS - koszt u mnie ogrzewania gazem (po super ociepleniu budynku) to ok. 2300-2500 zł rocznie , w tym ciepła woda i kuchenka gazowa. Wcześniej ok. 4000 zł.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ile wychodzi wam roczny koszt ogrzewania domu gazem? Ilość osób w przeliczeniu na koszt. Pytam bo zastanawiamy się nad instalacją gazową właśnie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Żartujesz? ... Prawda?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Za takie miejsce warto zapłacić każdą cenę http://www.zielonapolana.pl . Takie osiedle willowe było by idealne. Myślę że czy dom czy mieszkanie koszty będą podobne. Ewentualnie przy domu jest mniej obowiązków.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Jest jeszcze coś.
Ostatnio częściej jestem w domu niż w mieszkanku.
Nota obciążeniowa za mieszkanie -koszty- zawiera/ją również koszty tzw. wspólne ( zużycie prądu, wody w częściach wspólnych budynku, administrowanie, konserwacje i naprawy... utrzymanie zieleni, fundusze celowe...).
Nie są to zawrotne kwoty ale jednak stałe i poza moim, wyłącznym wpływem.
Nawet jeśli nie ma m-c w mieszkaniu to i tak dostanę swoją działkę do pokrycia.

Opłaty "wspólne", w ostatnim zestawieniu stanowiły 47% kwoty do zapłaty.
Nie brałam pod uwagę funduszu remontowego, który od kilkunastu miesięcy (!!!) jest naliczany z nadwyżką by utrzymać płynność finnansową wspólnoty (czytaj: łatać deficyt nakręcany przez zadłużonych jej członków).

Opłaty dotyczące domu to inna sprawa.
Dzięki ebokom i samodzielnym rozliczeniom, ma się większy wpływ na wysokośc opłat i w znacznym stopniu na sam okres rozliczeniowy (widełki w umowie). Płacę za własne zużycie. Ułatwia to planowanie i przewidywanie wydatków. Remonty i przeglądy (o modernizacjach i ulepszaniu nie wspomnę) również mogę planowac wg własnego grafika i możliwości finansowych.

Najważniejsze to czuć się dobrze z własnymi wyborami, pozostawanie w zgodzie z własną naturą.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

koszty eksploatacji mieszkania a domu różnią się tym bardziej im większa jest różnica metrażu ; to trochę tak jak z zakupem samochodu hybrydy - drogo w zakupie a taniej przy tankowaniu - jeśli kogoś stać na dom za własne pieniądze ( nie na kredyt ) to zdecydowanie warto ale nie warto przesadzać z wielkością domu - za duży z czasem będzie utrapieniem .
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Na chwile obecną to już deweloperzy chcąc wyróżnić się montują jako ogrzewanie pompe ciepła. Pisali o tym na http://forumkaty.pl/ podobno powstaje tam osiedle 40 domów gdzie będzie rekuperacja plus pompa ciepła.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

dobry i tani projekt domu (16 odpowiedzi)

gdzie najlepiej kupić lub zamówic projekt domu? macie jakieś doświadczenia i wskazówki?

Brama garażowa (25 odpowiedzi)

Witam,poszukuję firmy z okolic Redy, Wejherowa, Rumi która zajmuje się montażem i sprzedażą bram...

Prośba o pomoc gdzie warto mieszkać - zakupić mieszkanie, szereg. (25 odpowiedzi)

Jak w temacie prośba o pomoc dla ludzi z 3 miasta . Chce przeprowadzić sie do trójmiasta . i...