Re: nadmierne pocenie
Witaj Wiktoria!
Widzę, że poruszyłaś temat związany z nadmierną potliwością pod pachami, Dr Monika Serafin - ekspert marki Dove wskazuje możliwe rozwiązanie:
"Kwestia intensywności wydzielania potu jest również uwarunkowana genetycznie. Ze względu na geny przekazywane w rodzinie może występować skłonność do bardziej intensywnego pocenia się u osób zupełnie zdrowych. Jeśli wykluczy się nadmierne pocenie związane z chorobami, można wtedy rozważyć wizytę u lekarza oraz zastosowanie innych, bardziej radykalnych metod ograniczających wydzielanie potu jak jonoforeza, chirurgiczna sympatektomia lub wstrzykiwanie toksyny botulinowej.
Dodatkowo jonoforeza jest to zabieg rozrywania kanałów jonowych w gruczołach potowych przy użyciu prądu zmiennego. Są dwa rodzaje jonoforezy: wodna i z dodatkiem środków cholinergicznych. Zabieg wykonuje się co kilka dni, a po uzyskaniu poprawy 1-2 razy w tygodniu. Inna metoda zmniejszenia potliwości polega na wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki toksyny botulinowej typu A - uzyskiwanej z bakterii Clostridium botulinum, która prowadzi do blokady działania nerwów, które zaopatrują gruczoły produkujące pot. Efektem jest brak wydzielania potu. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez 6-12 miesięcy, po których powstają nowe, odbudowane zakończenia nerwowe. To oznacza, że efekt leczenia utrzymuje się przez kilka miesięcy, ale w końcu zanika. Wstrzykiwanie toksyny botulinowej to obecnie najszerzej stosowana i polecana metoda. Wg statystyk 80% leczonych reaguje dobrze, są jednak osoby, u których po wykonaniu zabiegu nie ma efektu lub efekt ten jest niezadowalający. Dzieje się tak u 20% pacjentów i tym pozostaje stosowanie antyperspirantów. Powikłania jakie mogą wystąpić po zabiegu to: utrzymująca się do kilku godzin miejscowa bolesność, lekki świąd w okolicy pach mijający bez leczenia po 1-2 tygodniach, ponadto czasami obserwuje się wyrównawcze pocenie innych okolic, również mijające po kilku tygodniach."
0
0