wrażenia po sesji 30.09.

Szanowni Państwo
Dziś odbyła się sesja RG Szemud i postaram się przedrzeć dla Państwa przez ezopowy język Pana Wójta, przedstawić podjęte prze RG ważne dla nas uchwały, nasze postulaty, uchwały i wnioski oraz osobiste refleksje na temat miejsca w którym się znajdujemy.
W posiedzeniu obok radnych uczestniczyli sołtysi niektórych wsi, w tym nasza Pani Sołtys Agnieszka Bubacz i moja skromna osoba.
1. Pan Wójt sprawozdał działalność w czasie międzysesyjnym i w zasadzie niewiele z tego wynikało oprócz dużej aktywności gminy (dożynki, zebrania wiejskie, zmiany w zarządzie Straży Pożarnej). Byłoby lepiej i łatwiej gdyby nie krnąbrni mieszkańcy utrudniający podejmowanie nowych inwestycji (zarzut wobec Kielnian: droga w pola i zakład Feniks, no i niektórzy sołtysi chcą też śmietników oraz wywiązywania się z zadań gminnej Spółki Komunalnej, to w naszym kierunku). Trudno było wyłuszczyć konkrety ponieważ meandryczny styl narracji uniemożliwiał podążanie za tokiem ale z istotnych kwestii, które udało mi się zrozumieć, to a) nie, nie będzie śmietników bo będzie jeszcze więcej śmieci; b) w zasadzie wszystko jest przygotowane na otwarcie basenu ale muszą zostać zniesione wszystkie restrykcje covidowe, i wówczas w tydzień, do końca października, w listopadzie, do końca roku każdy może sobie wybrać opcję, basen zostanie otwarty; c) taka refleksja bo nie chodzi tylko o to by zbudować ale by to utrzymać co ułatwia zrozumienie dlaczego mamy zamknięte place zabaw, boiska, baseny a wkrótce pewnie też skateparki gdyż zaraz wkrótce, dzięki kolejnej dotacji, otwarty zostanie skatepark w Kielnie.
nie, nie było mowy ani nie uwzględniono środków w kwestii pana stopka przed szkołą w Bojanie.
2. Uchwały, które przechodziły niemal jednogłośnie, na które chciałabym byście Państwo zwrócili uwagę to zmiany w a) studium uwarunkowań i mpzp pomiędzy Bojanem i Dobrzewinem oraz Bojanem i Kielnem - trzeba im się pilnie przyglądać, gdyż obawiam się poważnych inwestycji, które nie tylko przekształcają naszą wieś w miasteczko ale grożą powstaniem utrudniających życie mieszkańcom przedsiębiorstw/firm typu rzeczony Feniks. Wszystkie informacje, plany, etapy, oraz których działek dotyczyć będą decyzje można uzyskać u pracownika gminy Pana Rafała Grubby (taki apel, by informować o podejmowanych działaniach Panią Sołtys); b) Tylko OSP Szemud i Kielno otrzymały środki, natomiast pozostałe, w tym Bojano, zostały ich pozbawione; c) Zabezpieczone zostały środki na przyszły rok w kwocie 200 tys. (w ramach inwestycji niezatwierdzonego jeszcze Nowego Ładu) na ulicę Majora Bojana.
3. Wszystkie postulaty Państwa, które przyszły na adres Pani Sołtys zostały przedstawione Radzie Gminy. Zostały także złożone uchwały dotyczące realizacji działań przez Gminną Spółkę Komunalną w zakresie utrzymania porządku i bezpieczeństwa, prawa do informacji w sprawie podejmowanych decyzji inwestycyjnych a także wniosek o zwiększenie liczby kursów autobusów i wprowadzenia busa w kierunku Wiczlina.
Na zadane pytania, dotyczące ochrony środowiska i niszczenia dróg przez masową deweloperkę, czy pana stopka nie otrzymałyśmy odpowiedzi. Wręcz Pani Przewodnicząca RG skrytykowała nasze uwagi. Moim zdaniem raczej z powodu, że zaburzamy święty spokój i samozadowolenie władz Gminy. Przyznam, że czuję się, jako mieszkanka wsi Bojano, jak parias zważywszy na przyjęty przez władzę rozdział środków w budżecie, lekceważenie i arogancję oraz sposób komunikacji.
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 3

Re: wrażenia po sesji 30.09.

Bo ta Rada w stosunku do wójta jest jak woda na młyn. Co rychu chce to ma... Ślepa Perzowa co w drzwi trafić nie może widzi tylko to co chce wójt... Szkoda mi rodzin radnych bo pewnie patrzą na nich z obrzydzeniem...
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: wrażenia po sesji 30.09.

Pani Magdo Dziękuję za poświęcony czas i trzeba jak najszybciej zorganizować spotkanie z bezRadnymi Niech się trochę po poca na spotkaniu Pozdrawiam
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 3

Mieliśmy spotkanie z naszymi radnymi jako rada sołecka. Mało z tego wynikało. Dziś też nie czułyśmy żadnego wsparcia z ich strony
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 2

Bo oni to wójt a wójt ma ludzi w d*pie liczą się tylko własne i dewelopera biznesy
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 2

Reakcja radnych ani wójta nie są zaskoczeniem, każdy wie co to za klika. Natomiast zaangażowanie obu Pań pozwala znów z nadzieją spojrzeć w przyszłość. Wydaje się, że sporo mieszkańców Bojana poddało się rezygnacji widząc, że największa miejscowość gminy nie ma swoich reprezentantów. Nowa Pani Sołtys oraz Pani Honkisz pokazują, że jednak komuś chce się zawalczyć o Bojano.

Tonujmy nasze oczekiwania - wiadomo, że szybkich efektów nie będzie. Natomiast jeśli Panie wytrwają do wyborów, mam nadzieję że będziemy mieli silną kandydatkę na fotel wójta gminy czy to Szemud czy Bojano.
popieram tę opinię 15 nie zgadzam się z tą opinią 3

Może coś jest na rzeczy i formalnie basen ze względu na brak odbioru nie może zostać otwarty ? Na chwile obecna nie ma żadnych obostrzeń uniemożliwiających funkcjonowanie basenu. wójt przeciąga otwarcie licząc na wprowadzenie obostrzeń i do wiosny będzie miał spokój. Czy istnieje możliwość sprawdzenia w nadzorze budowlanym czy Starostwie czy basen ma pozwolenie na użytkowanie ?
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 2

A są już zatrudnieni pracownicy do obsługi basenu?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Oby Bojano. Dla dobra całej reszty.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: wrażenia po sesji 30.09.

Pan stopek na przejściu od strony Biedronki to totalne marnowanie pieniędzy. Przejście dwuetapowe, bardzo dobra widoczność, a od czasu zmiany przepisów wszyscy kierowcy grzecznie się zatrzymują.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 3

Re: wrażenia po sesji 30.09.

Większym marnotractwem jest utrzymywanie wójta i jego świty...
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 2

Pan stopek jest potrzebny. Masz dzieci w wieku szkolnym? bo ja mam więc nie pisz bzdur. Ja i wszyscy znajomi optowaliśmy za zatrudnienie stopka
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 7

Cały czas uważam że temat "stopka" to bicie piany.... na prawdę uważacie że ktoś nawet przy zgodzie wójta podejmie się takiej pracy?
znam rynek zatrudnienia i wiem że nawet do o wiele lepiej płatnych fachów nie ma ludzi a też nie potrzeba do nich kwalifikacji ani doświadczenia dlatego ten temat jest kompletnie bez sensu!
No chyba żeby ustalić charytatywne dyżury rodzicielskie
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 3

Skoro wójt twierdzi że nie ma kasy na światła (a na drogi w pola dla developera ma) to niech stopka opłaca
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 4

Po co piszesz kłamstwa? Wójt jaki jest wszyscy wiedzą, ale do świateł nic nie ma. Droga jest wojewódzka i on tu nie decyduje. Były spotkania, były wyjaśnienia więc nie pisz jak nic nie wiesz.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 4

Każdy po kolei będzie dzieci przeprowadzał.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Mam dzieci, tylko moje dzieci nie są kalekami i wiedzą jak zachować się na przejściu dla pieszych. Znacznie większym zagrożeniem jest chodzenie wzdłóż ulic typu Hebla czy Majora Bojana, gdzie nie ma chodnika, nie zawsze jest gdzie zejść, a kierowcy mają gdzieś, że ktoś idzie ulicą.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 3

A kto jeździ? No właśnie. Rodzice
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: wrażenia po sesji 30.09.

A jednak ludzie boją się puszczać przez to przejście same dzieci. Ma Pan małe dzieci w szkole?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Proszę Państwa. Kwestia zatrudnienia osoby czuwającej nad bezpieczeństwem dzieci na przejściu koło szkoły, jest ważna, zwłaszcza po kilku incydentach i wypadku śmiertelnym. Pojawiła się jako próba szukania rozwiązania "na już" w sytuacji zwiększonego ruchu na tej drodze. Była postulatem rodziców martwiącym się o swoje pociechy. Szukane są również inne rozwiązania, które jednak wymagają inwestycji. I to prawda, to nie jest droga gminna jednakże gmina ma możliwości i instrumenty by wpływać na zwiększenie bezpieczeństwa. Zostały one zawarte w raporcie NIK, który osobiście przedstawiałam Panu Wójtowi w lipcu. Wystarczy skorzystać z podanych rozwiązań jeśli wykazuje się dobrą wolę i dba o dobro mieszkańców. I nie, nie mam dzieci w wieku szkolnym ale obserwuję co się dzieje na głównej ulicy Bojana. A co do rozsądku dzieciaków, jako nauczycielka z prawie 30-letnim stażem, mogę coś na ten temat powiedzieć ;). Zresztą często brakuje go również dorosłym na drogach
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 5

Wszędzie stopka nie postawicie . Trzeba dzieci wychować i nauczyć. Ruch wzmożony jest wszędzie nie tylko w Bojanie
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 3

A ja mam wrażenie, że osoby walczące o stopka nie zauważyły że niedawno zmieniły się przepisy ruchu drogowego i taka osoba już nie jest potrzebna.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 6

A może to któraś z walczących potrzebuje zajęcia i kasy?
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 6

Zauważyły, co nie zmienia postaci rzeczy, że znacząca liczba rodziców i nie tylko chciała zabezpieczenia drogi przede wszystkim w postaci świateł czy fotoradaru. Stopek to na już. Na "cienkie nici" ironii nie odpowiadam, bo nie kopię z koniem, zwłaszcza anonimowym. Miłego dnia
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 2

Trzeba raczej dorosłych wychować, jak zachowywać się wobec pieszych.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1

Przepisy są, tylko nikt ich nie egzekwuje. Ciekawe ile osób dostało mandat za jazdę po Bojanie powyżej 30km/h
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 3

Re: wrażenia po sesji 30.09.

Ciekawe czy złe ustawienie mikrofonu do nagrań sesji jest celowe, żeby ludziom odechciewało się oglądać czy to zwykła nieudolność osoby ustawiającej sprzęt.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: wrażenia po sesji 30.09.

Od lat zgłaszana sprawa przez kilku opozycyjnych radnych. Bez skutku. Chyba więc celowe.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

Re: wrażenia po sesji 30.09.

Te 210 tys. na Majora Bojana to jest na projekt. Czekamy i zgłaszamy już od 20 lat. Ciekawe czy tym razem się uda. Ale i tak to będzie jeszcze kolejne kilka lat.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

Inne tematy z forum

Smart home (5 odpowiedzi)

Zna ktos kogos co instaluje tego typu rzeczy? Chce sterowac oswietleniem w domu zwlaszcza w...

Chodnik (6 odpowiedzi)

Witam około 3 lat temu przegłosowaliśmy bardzo liczną grupą chodnik na ulicy Hebla od stacji...