Filmowy pomnik w Gdyni zostanie naprawiony

28 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Patsz
Najnowszy artukuł na ten temat

Jaki był tegoroczny festiwal? Podsumowujemy 44. FPFF w Gdyni

Z pomnika Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, znajdującego się w Parku Rady Europy w Gdyni, zniknęła tabliczka upamiętniająca laureata z 2016 roku - Jana P. Matuszyńskiego, reżysera filmu "Ostatnia rodzina". - Została oderwana, ale nie ukradziona. Wróci przed festiwalem - uspokaja Magdalena Jacoń, rzecznik FPFF.O sprawie poinformowała nas czytelniczka.

- Zauważyłam wczoraj zniszczony "pomnik" filmowy w Gdyni. Brakuje tabliczki z laureatem FPFF z 2016 r. ("Ostatnia rodzina", reż. Jan P. Matuszyński). Jestem ciekawa, czy to dewastacja, czy celowe zdjęcie nazwiska laureata? Jeśli dewastacja, to warto byłoby to naprawić, zwłaszcza że festiwal niebawem - pisze pani Wiktoria.
Okazuje się, że tabliczka znajduje się w miejskich magazynach. Trafiła tam po tym, jak została oderwana od pomnika. Kto i dlaczego postanowił uszkodzić akurat tę tabliczkę? Nie wiadomo. Prawdopodobnie był to zwykły chuligański wybryk.

Wiadomo za to, że wróci na pomnik.

- Mamy zapewnienie od miejskich urzędników, że stanie się to jeszcze przed ruszającym 16 września festiwalem - opowiada Magdalena Jacoń, rzecznik Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywa się w Gdyni od 1986 roku. Wcześniej od 1974 roku miejscem festiwalu był Gdańsk. Pomnik symbolizujący imprezę, będący przystankiem między Teatrem Muzycznym i salami nieistniejącego już Multikina, gdzie przez lata odbywały się pokazy, ma kształt rozwijającej się taśmy filmowej. Powstał w 1999 roku. Autorem projektu jest Andrzej Renes, a części filmowych klatek - Eugeniusz Lademan.

Na poszczególnych klatkach wypisani są wszyscy laureaci festiwalu. Pierwszą osobną klatkę, inicjując następne, otrzymał w 1999 roku film "Dług" w reżyserii Krzysztofa Krauzego. Wcześniejsi laureaci zostali wymienieni w zbiorczej formie.

Przypomnijmy, że festiwal rozpocznie się 16 września i potrwa do 21 września. O najcenniejsze w polskim przemyśle filmowym statuetki rywalizować będzie 16 produkcji.

FPFF 2019: filmy w konkursie głównym

Zwracasz uwagę na dewastację pomników?
76%

tak

24%

nie

zakończona

łącznie głosów: 311

Patsz