stat

Od Piłsudskiego do Jonesa. Filmy konkursowe 44. FPFF w Gdyni

3 września 2019, 7:00
Tomasz Zacharczuk

Awanturniczy romans inspirowany życiem Józefa Piłsudskiego, sensacyjna historia luźno oparta na słynnej aferze Amber Gold czy najbardziej kontrowersyjny polski film tego roku, którego omal w Gdyni nie zabrakło. Konkurs Główny 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych obfituje w barwne biografie, historyczne widowiska, eksperymentalne projekty i kino zaangażowane społecznie. Prześwietlamy tegorocznych kandydatów do Złotych Lwów, które rozdane zostaną 21 września. Gdyński festiwal rozpocznie się pięć dni wcześniej.Specjalny festiwalowy serwis Trojmiasto.pl


Nieporozumienia dotyczące interpretacji festiwalowego regulaminu wprowadziły w tym roku spore zamieszanie wokół selekcji do Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Po proteście środowiska filmowego do ogłoszonych 19 lipca 16 tytułów Komitet Organizacyjny po tygodniu dołączył cztery produkcje rekomendowane wcześniej przez Zespół Selekcyjny. Po wycofaniu jednego z filmów (producenci "Żużla" stwierdzili, że nie są w stanie ukończyć filmu przed festiwalem), ostatecznie o Złote Lwy powalczy w dniach 16-21 września aż 19 tytułów.

Tak dużej liczby filmów w Konkursie Głównym nie było od 2010 roku, kiedy to o najbardziej prestiżowe polskie nagrody filmowe rywalizowało 20 produkcji. Złote Lwy powędrowały wówczas do Jana Kidawy-Błońskiego za "Różyczkę". Wśród autorów tegorocznych filmów konkursowych mamy jedynie trzech reżyserów, którzy wyjeżdżali już z Gdyni z nagrodą główną. To Agnieszka Holland (uhonorowana ostatni raz w 2012 roku za film "W ciemności"), Borys Lankosz (zwyciężył w 2009 z "Rewersem") i Dariusz Gajewski (w 2003 zgarnął Złote Lwy za "Warszawę"). Tym razem w Konkursie Głównym swoje filmy pokaże czterech debiutantów, a aż 13 spośród 19 filmów zobaczymy w Gdyni premierowo.

Blisko człowieka: "Boże Ciało", "Słodki koniec dnia", "Wszystko dla mojej matki", "Żelazny most", "Interior"Podczas 44. FPFF najliczniej reprezentowane będzie szeroko rozumiane kino społeczne skoncentrowane na zbiorowych i jednostkowych ludzkich dramatach, często podejmujące niełatwą tematykę i wzbudzające najbardziej skrajne emocje. To kategoria, która zawsze w Gdyni jest dość mocno obsadzona, czego dowodem jest choćby zdobywca Złotych Lwów sprzed dwóch lat - "Cicha noc" Piotra Domalewskiego.

Kwestie społecznych podziałów i skomplikowanej duchowości młodych ludzi w "Bożym Ciele" porusza Jan Komasa, autor wyróżnianych już w Gdyni "Sali samobójców" i "Miasta 44". Reżyser opowiada historię 20-latka (Bartosz Bielenia), który po wyjściu z poprawczaka, podszywając się pod księdza, rozpoczyna ewangelizację w jednej z małomiasteczkowych parafii. Dość nieoczekiwanie zyskuje coraz większą aprobatę wśród wiernych. Film inspirowany prawdziwą historią.
Po 10 latach do Gdyni z nowym filmem wraca Jacek Borcuch, który w "Słodkim końcu dnia" pokazuje historię Marii, polskiej poetki mieszkającej na włoskiej prowincji. Kobieta podczas uroczystości nadania jej honorowego obywatelstwa miasta wygłasza niepoprawną politycznie mowę, której konsekwencje diametralnie zmienią życie literatki. W głównej roli nagrodzona na festiwalu Sundance Krystyna Janda, która będzie również jedną z faworytek do indywidualnych nagród w Gdyni. "Słodki koniec dnia" polską premierę miał już w maju tego roku.

Na festiwalu debiutanckie filmy pokażą Małgorzata Imielska i Monika Jordan-Młodzianowska. Dzieło pierwszej z nich, "Wszystko dla mojej matki", to przejmująca historia 17-latki umieszczonej w poprawczaku. Dziewczyna zawzięcie trenuje lekkoatletykę i wierzy, że dzięki sportowym sukcesom odnajdzie matkę. "Żelazny most" drugiej z debiutantek to z kolei dramatyczna historia trójki bohaterów uwikłanych w miłosną relację, której tłem jest górnicza kopalnia, gdzie dochodzi akurat do katastrofy.
Losy młodego mężczyzny, który chce się zemścić na nieuczciwym pracodawcy, i uciekającej od hipokryzji otoczenia urzędniczki krzyżuje w "Interiorze" Marek Lechki, powracający do Gdyni twórca dobrze przyjętego w 2010 roku "Erratum".

Zbrodnie i kary: "Ciemno, prawie noc", "Czarny Mercedes"Wśród konkursowych propozycji nie brakuje także reprezentantów kina gatunkowego, w tym nasączonych zbrodnią i tajemnicami kryminałów. Literacki bestseller Joanny Bator na wielki ekran przeniósł w tym roku Borys Lankosz. "Ciemno, prawie noc" z Magdaleną Cielecką i Marcinem Dorocińskim również powalczy o Złote Lwy w Gdyni.

Recenzja filmu "Ciemno, prawie noc"


Podobnie jak "Czarny Mercedes" - osadzony w realiach okupowanej Warszawy kryminał opowiadający o śledztwie nadkomisarza Rafała Króla. Reżyserem filmu jest zarazem autor literackiego pierwowzoru, czyli Janusz Majewski. W obsadzie m.in. Artur Żmijewski, Maria Dębska, Bogusław Linda czy Andrzej Seweryn.

Szpiedzy, intrygi i afery: "Obywatel Jones", "Ukryta gra", "Pan T.", "Solid Gold"Gęsty klimat zbrodni, bohaterów uwikłanych w podejrzane, nieraz międzynarodowe afery i wartką akcję rodem z kina sensacyjnego znajdziemy również w festiwalowym menu pod pozycją "Obywatel Jones". Agnieszka Holland w towarzystwie międzynarodowej obsady obnaża mechanizm stalinowskiego reżimu, który infiltruje od środka brytyjski dziennikarz. Mężczyzna wplątuje się tym samym w śmiertelne niebezpieczeństwo. Obok polskich aktorów - Krzysztofa Pieczyńskiego czy Michaliny Olszańskiej - również zagraniczne nazwiska: James Norton, Peter Sarsgaard czy Vanessa Kirby, znana polskich widzom choćby z niedawnej premiery... "Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw".

Szpiegowskie rozgrywki i międzynarodową obsadę można też znaleźć w debiutanckim filmie Łukasza Kośmickiego "Ukryta gra". Bill Pullman wciela się w rolę genialnego matematyka, którego porywają amerykańskie służby. Mężczyzna ma wystąpić w szachowym pojedynku z radzieckim mistrzem. Areną zmagań... Pałac Nauki i Kultury, w którym niepodzielnie rządzi... Robert Więckiewicz. Jedna z filmowych premier, która wzbudzi w Gdyni sporo zainteresowania. Również z tego względu, iż jest to ostatni film wyprodukowany przez zmarłego tragicznie Piotra Woźniaka-Staraka.

W peerelowską rzeczywistość, choć przefiltrowaną nieco przez krzywe zwierciadło, zabierze widza również Marcin Krzyształowicz, który z Gdyni w 2012 roku wyjechał ze Srebrnymi Lwami za "Obławę". Jego najnowszy projekt, "Pan T.", to dość unikalna mieszanka komediodramatu, politycznego thrillera i kina sensacyjnego, firmowana powrotem na wielki ekran Pawła Wilczaka, który wciela się w tytułową rolę pisarza uwikłanego w polityczno-kryminalne afery.

Na największej aferze ostatnich lat, choć nie bezpośrednio, bazuje także Jacek Bromski, który na festiwal przyjedzie z najnowszym filmem "Solid Gold". To historia młodej policjantki i doświadczonego oficera CBŚ, którzy wspólnie próbują zdemaskować twórcę finansowej piramidy, w którą zamieszani są biznesmeni i politycy. Film luźno nawiązuje do afery Amber Gold, a część scen kręcono w Gdyni, co sprawa, że to jeden z najbardziej "trójmiejskich" tytułów w tegorocznym konkursie. I zarazem jeden z najbardziej przykuwających uwagę. W obsadzie Janusz Gajos, Andrzej Seweryn czy Marta Nieradkiewicz.

Gdynia w filmie "Solid Gold" Jacka Bromskiego


Biografie z muzyką i wojną w tle: "Proceder", "Ikar. Legenda Mietka Kosza", "Kurier"Specjalnością polskiego kina w ostatnich latach są biografie, więc i tych nie zabraknie podczas gdyńskiej imprezy. Historię tragicznie zmarłego rapera, Tomasza Chady, w filmie "Proceder" pokaże Michał Węgrzyn. W tytułowej roli Piotr Witkowski, któremu partnerują m.in. Małgorzata Kożuchowska, Agnieszka Więdłocha czy Jan Frycz.
W zupełnie inne muzyczne rejony zabierze widzów Maciej Pieprzyca, który w najnowszym filmie przybliża sylwetkę genialnego jazzowego pianisty - Mietka Kosza. Niewidomy artysta zdobywa coraz większą sławę i uznanie, poznaje tajemniczą kobietę, ale jednocześnie zaczyna coraz gorzej radzić sobie z problemami psychicznymi. "Ikar. Legenda Mietka Kosza" może okazać się czarnym koniem festiwalu. Wystarczy spojrzeć na listę wyróżnień, jakie kolekcjonował już w Gdyni reżyser. W obsadzie jest także etatowy zdobywca indywidualnych nagród, Dawid Ogrodnik, czyli filmowy Mietek Kosz.
Podczas festiwalu kolejny biograficzny film w swoim dorobku pokaże także Władysław Pasikowski. Po historii Ryszarda Kuklińskiego w "Jacku Strongu" tym razem ceniony filmowiec przeniósł na wielki ekran losy słynnego kuriera z Warszawy, Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W ikonę polskiej walki o wolność wcielił się Philippe Tłokiński.

Recenzja filmu "Kurier"


Marszałków dwóch: "Piłsudski", "Legiony""Kurier" to niejedyny konkursowy film, który łączy cechy filmowej biografii z walorami kina historycznego. Jedną z najgłośniejszych filmowych biografii ostatnich lat z pewnością jest "Piłsudski" Michała Rosy. Słynnego Marszałka reżyser portretuje jako nieugiętego przywódcę polskiego podziemia i charyzmatycznego mężczyznę uwikłanego w miłosne relacje z dwiema kobietami. Tytułową rolę gra Borys Szyc, a na drugim planie m.in. Magdalena Boczarska i Maria Dębska. "Piłsudskiego" widzowie w całej Polsce obejrzą tuż przed festiwalem, bowiem oficjalną premierę zaplanowano 13 września.
Co ciekawe, nie będzie to jedyne spotkanie z Marszałkiem podczas gdyńskiej imprezy. Swoją wersję Józefa Piłsudskiego w "Legionach" zaprezentuje Jan Frycz. W historycznym widowisku Dariusza Gajewskiego to jednak młodzi bojownicy o wolność Polski będą w centrum uwagi kamery i widza. W miłosne intrygi z wojną w tle uwikłani są dezerter z carskiego wojska, ułan oraz członkini wywiadu Pierwszej Brygady. Film kosztował aż 27 mln zł, a jego twórcy obiecują nam największe filmowe widowisko co najmniej ostatnich lat. W głównych rolach Wiktoria Wolańska, Bartosz Gelner i Sebastian Fabijański.

Eksperymentowanie na ekranie: "Mowa ptaków", "Dolina Bogów", "Supernova"Gwiazdor ubiegłorocznego "Kamerdynera" pokaże się również widzom w głównej roli w filmie, o którym było głośno jeszcze zanim wszedł oficjalnie do selekcji Konkursu Głównego. To przemilczana przez Komitet Organizacyjny "Mowa ptaków" wywołała oburzenie części filmowego środowiska i zmieniła decyzję władz festiwalu. Film Xawerego Żuławskiego ostatecznie znalazł się w konkursowej "19".

I z pewnością to ten tytuł najbardziej podzieli festiwalową widownię, a i zapewne również jury. Reżyser "Wojny polsko-ruskiej" zrealizował ostatni scenariusz napisany przez jego zmarłego ojca, Andrzeja. Efekt końcowy wymyka się gatunkowym klasyfikacjom, obejmuje ogrom tematów (od polityki po sztukę) i wymaga od widza nieszablonowej, filmowej wrażliwości. Przedpremierowo produkcję można było obejrzeć podczas Octopus Film Festival w Gdańsku. Dystrybutorem filmu jest trójmiejska firma Velvet Spoon.
Pod znakiem filmowych eksperymentów stoi też najnowszy projekt Lecha Majewskiego. W "Dolinie Bogów" uwagę widza z pewnością zwrócą hollywoodzkie gwiazdy: John Malkovich i Josh Hartnett. Fabuła tego niezwykłego przedsięwzięcia krąży wokół indiańskich wierzeń, mitów Navajo i... inspiracji filmem "Obywatel Kane". "Dolinę Bogów" cechuje też dbałość o warstwę wizualną, do której twórcy mieli przywiązać szczególną uwagę. Sam reżyser, poza napisaniem scenariusza, zajmował się dodatkowo muzyką, dźwiękiem, montażem, a nawet... scenografią i kostiumami.

Na nieoczywiste koncepty fabularne i gatunkowe stawia też jeden z czwórki debiutantów na festiwalu, Bartosz Kruhlik. Jego "Supernova" - obok "Mowy ptaków" i "Interiora" - została dokooptowana do konkursowego zestawu w ostatniej kolejności. Twórcy filmu zapowiadają krwistą obyczajową opowieść na pograniczu dramatu, thrillera i kina katastroficznego. To chyba jedna z najbardziej enigmatycznych pozycji w festiwalowym menu.

Festiwalowa mapa bez Multikina, ale z HeliosemEksperymentować na widzach będą nie tylko filmowcy, ale poniekąd także organizatorzy, którzy muszą w tym roku poradzić sobie z luką po wyburzonym centrum Waterfront i mieszczącym się tam dotychczas Multikinie. Najważniejsze premiery nadal odbywać się będą w Teatrze Muzycznym, a pokazy prasowe w Gdyńskim Centrum Filmowym. Funkcję kina festiwalowego pełnić będzie tym razem Helios zlokalizowany w C.H. Riviera. Sieć festiwalowych lokalizacji uzupełniają jeszcze Teatr Miejski, Konsulat Kultury oraz Muzeum Marynarki Wojennej. 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni od 16 do 21 września.

Katarzyna Janowska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Nagroda Onetu - Bartosz Bielenia za rolę w filmie "Boże Ciało"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Nagroda Onetu - Bartosz Bielenia za rolę w filmie "Boże Ciało"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Anna Luboń

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

"Kryształowa Gwiazda ELLE" - Bartosz Bielenia

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

"Kryształowa Gwiazda ELLE" - Bartosz Bielenia

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Nagroda jury młodych dla najlepszego filmu konkursu głównego - Xawery Żuławski za film "Mowa ptaków"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Nagroda jury młodych dla najlepszego filmu konkursu głównego - Xawery Żuławski za film "Mowa ptaków"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Grażyna Słomka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Nagroda festiwali i przeglądów filmu polskiego za granicą - Jan Komasa za film "Boże Ciało"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Nagroda festiwali i przeglądów filmu polskiego za granicą - Jan Komasa za film "Boże Ciało"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Tadeusz Matkowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

"Złoty Kangur" - Agnieszka Holland za film "Obywatel Jones"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

"Złoty Kangur" - Agnieszka Holland za film "Obywatel Jones"

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Kinga Jakubowska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Konkurs Fundacji LEGALNA KULTURA - III Nagroda: „Namiot”, reż. Jeremi Skrodzki

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Konkurs Fundacji LEGALNA KULTURA - II Nagroda: „Legalna Kultura”, reż. Hubert Zyskowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Konkurs Fundacji LEGALNA KULTURA - I Nagroda: „Przyszli Twórcy”, reż. Ula Zawadzka-Wieteska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

"Don Kichot" Nagroda Polskiej Federacji DKF - Jan Komasa za film „Boże Ciało”

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Marynia Gierat

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Nagroda sieci kin studyjnych i lokalnych - Jan Komasa za film „Boże Ciało”

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Zbigniew Żmigrodzki

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

"Bursztynowe Lwy" - nagroda za największy sukces frekwencyjny w sezonie 2018-2019 „Kler”

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

"Bursztynowe Lwy" - nagroda za największy sukces frekwencyjny w sezonie 2018-2019 „Kler”

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Nagroda od marki Dr Irena Eris - Agata Minowskaza film „Jestem tutaj”

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Nagroda od marki Dr Irena Eris - Agata Minowska za film „Jestem tutaj”

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Nagroda filmowej Małopolski w konkursie filmów krótkometrażowych - Marcin Mikulski za film „Marcel”

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Anna Szczerbińska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Nagroda firmy Heliograf za najlepsze zdjęcia - Zuzanna Zachara za zdjęcia do filmu „Piołun”, reż. Maria Ornaf

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Nagroda firmy Heliograf za najlepsze zdjęcia - Zuzanna Zachara za zdjęcia do filmu „Piołun”, reż. Maria Ornaf

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Natalia Grzegorzek

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

WYRÓŻNIENIE - „We mnie”, reż. Maria Wider

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Katarzyna Klimkiewicz

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Nagroda Specjalna jury - „Marcel”, reż. Marcin Mikulski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Kinga Dębska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Nagroda im. Lucjana Bokińca dla najlepszego filmu w konkursie filmów krótkometrażowych - „Nie zmieniaj tematu”, reż. Hubert Patynowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Konrad Mielnik

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

„ZŁOTY KLAKIER” - NAGRODA RADIA GDAŃSK "Ikar. Legenda Mietka Kosza", reż. Maciej Pieprzyca

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

„ZŁOTY KLAKIER” - NAGRODA RADIA GDAŃSK "Ikar. Legenda Mietka Kosza", reż. Maciej Pieprzyca

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Magdalena Jacoń

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

NAGRODA DZIENNIKARZY "Boże Ciało", reż. Jan Komasa

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

NAGRODA DZIENNIKARZY "Boże Ciało", reż. Jan Komasa

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Wspólne zdjęcie nagrodzonych

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Dawid Podsiadło, Łukasz Simlat

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Dawid Podsiadło

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Dawid Podsiadło i Łukasz Simlat

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Łukasz Simlat i Aleksandra Domańska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Łukasz Simlat, Aleksandra Domańska i Kuba Kosma

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Dawid Podsiadło

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Dawid Podsiadło

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Publiczność

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Publiczność

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Kuba Kosma

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Publiczność

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Dawid Podsiadło

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Dawid Podsiadło

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Łukasz Simlat

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Dawid Podsiadło, Łukasz Simlat

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Dawid Podsiadło, Łukasz Simlat

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Dawid Podsiadło

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Kuba Kosma i Katarzyna Sarnowska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Łukasz Simlat i Aleksandra Domańska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Katarzyna Sarnowska i Tadeusz Śliwa

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Łukasz Simlat, Aleksandra Domańska i Kuba Kosma

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Publiczność

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Ekipa filmu Ukryta Gra

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Ekipa filmu Ukryta Gra

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Paweł Edelman, Łukasz Kośmicki

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Paweł Edelman

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Allan Starski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Publiczność

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Publiczność

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Agnieszka Szulim

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Agnieszka Szulim

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Lotte Verbeek i Bill Pullman

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Agnieszka Szulim

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Krzysztof Terej

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Cezary Kosiński, Wojciech Mecwaldowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Łukasz Kośmicki

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bill Pullman

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Cezary Kosiński, Wojciech Mecwaldowski, Robert Więckiewicz, Lotte Verbeek

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Cezary Kosiński, Wojciech Mecwaldowski, Robert Więckiewicz, Lotte Verbeek

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Ekipa filmu Solid gold

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Piotr Stramowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Piotr Stramowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Jacek Bromski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Ekipa filmu Solid Gold

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Jacek Bromski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Piotr Stramowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Paweł Wilczak i Sebastian Stankiewicz

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Paweł Wilczak

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Paweł Wilczak i Sebastian Stankiewicz

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Karolina Korwin-Piotrowska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Paweł Wilczak i Sebastian Stankiewicz

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Tomasz Ziętek

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Jan Komasa

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Tomasz Ziętek

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl