• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

45 lat temu otwarto lotnisko w Rębiechowie

Rafał Borowski
2 maja 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Pierwszy samolot, który kiedykolwiek wylądował na płycie lotniska w Rębiechowie, przybył z Wrocławia 1 maja 1974 roku. Oficjalne otwarcie obiektu nastąpi dzień później. Pierwszy samolot, który kiedykolwiek wylądował na płycie lotniska w Rębiechowie, przybył z Wrocławia 1 maja 1974 roku. Oficjalne otwarcie obiektu nastąpi dzień później.

Mija 45 lat od oficjalnego otwarcia portu lotniczego Gdańsk-Rębiechowo, które miało miejsce 2 maja 1974 r. Co ciekawe, pierwszy samolot - z Wrocławia - wylądował na tym lotnisku dzień wcześniej.



Początki budowy lotniska w Rębiechowie są związane z likwidacją jego poprzednika - czyli Lotniska Gdańsk-Wrzeszcz - które funkcjonowało w latach 1919-1974 na terenie dzisiejszej Zaspy.

Lotniska w Gdańsku - historia


Wystarczy rzut oka na mapę Gdańska, aby zrozumieć, jakie względy zadecydowały o podjęciu tej decyzji. Wrzeszczańskie lotnisko znajdowało się w niezwykle kłopotliwej lokalizacji, której nieprzekraczalne granice wyznaczały od wschodu zabudowania Wrzeszcza i Brzeźna, od zachodu intensywnie rozwijającego się wówczas Przymorza, od południa linia kolejowa między Gdańskiem a Gdynią i wreszcie od północy wybrzeże Bałtyku.

Samolotem z Wrzeszcza do Europy


Jak często korzystasz z lotniska w Rębiechowie?

Konkurencja z Pruszczem Gdańskim



Takie położenie nie tylko praktycznie wykluczało rozbudowę aerodromu, ale również stwarzało poważne zagrożenie dla pasażerów i okolicznych mieszkańców. Dlatego plany likwidacji lotniska we Wrzeszczu i budowy jego następcy powstały już na początku lat 60.

Rozważano kilka lokalizacji planowanej inwestycji. Najpoważniejszymi propozycjami były lotnisko wojskowe w Pruszczu Gdańskim - istniejące do dnia dzisiejszego - oraz tereny nieopodal wsi Rębiechowo pod Gdańskiem.

Punkt informacji na nowo otwartym lotnisku w Gdańsku-Rębiechowie. 2 maja 1974 roku. Punkt informacji na nowo otwartym lotnisku w Gdańsku-Rębiechowie. 2 maja 1974 roku.
Jakie argumenty przeważyły w dyskusji nad ostatecznym wyborem? Obok Rębiechowa występowały lepsze warunki geologiczne - a dokładnie gleby piaszczysto-gliniaste - oraz mikrobiologiczne. Rzeźba terenu była niemal idealnie płaska, a w najbliższej okolicy brak było wysokiej zabudowy.

Nie bez znaczenia były również odległości do centrów Gdańska i Gdyni - odpowiednio 10 i 23 km - oraz czysty rachunek ekonomiczny. Paradoksalnie z wyliczeń wynikało bowiem, że koszty przebudowy pruszczańskiego lotniska byłyby wyższe niż budowa "od zera" w omawianej lokalizacji.

  • Budowa lotniska w Gdańsku-Rębiechowie. Maszyna - tzw. rozścielacz do masy nawierzchniowej - układa asfalt na przyszłej drodze startowej. 7 listopada 1973 roku.
  • Budowa dróg dojazdowych i kołowania na lotnisku w Gdańsku-Rębiechowie. 7 listopada 1973 roku.
  • Budowa dróg dojazdowych i kołowania na lotnisku w Gdańsku-Rębiechowie. 7 listopada 1973 roku.

Przekopanie miliona metrów sześciennych ziemi



Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo był pierwszym tego rodzaju obiektem budowanym od podstaw w powojennej historii Polski. Pierwsza łopata została wbita w ziemię w grudniu 1971 roku. Prace budowlane objęły obszar 350 ha, podczas których niezbędne było przekopanie miliona metrów sześciennych ziemi i wycinka 36 ha lasu. O  rozmachu budowy świadczy również liczba zużytych materiałów: 140 km elementów nawierzchni betonowej oraz 80 km różnego rodzaju kabli.

Po upływie zaledwie 2,5 roku port lotniczy w Gdańsku-Rębiechowie był gotowy. Pierwszy samolot, który przyleciał z Wrocławia, wylądował tutaj 1 maja, punktualnie o godz. 13. Dzień później, czyli 2 maja, nastąpiło oficjalne otwarcie nowego, gdańskiego aerodromu z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych i uruchomienie regularnej komunikacji lotniczej.

Budowa lotniska w Rębiechowie. 6 kwietnia 1974 roku. Budowa lotniska w Rębiechowie. 6 kwietnia 1974 roku.

Trzecie największe lotnisko w Polsce



Aby zbytnio nie zanudzać czytelników, z kalendarium historii gdańskiego lotniska warto przytoczyć jeszcze kilka dat.

W 1997 r. został oddany do użytku nowy terminal pasażerski - obecnie jest wykorzystywany np. do lotów poza tzw. strefę Schengen.

W 2004 roku patronem obiektu został Lech Wałęsa, przywódca ruchu Solidarności i pierwszy po 1989 roku niekomunistyczny prezydent.

W 2006 roku udało się po raz pierwszy osiągnąć liczbę miliona pasażerów w ciągu jednego roku.

W roku 2012 oddano do użytku nowy, niemal w całości przeszklony terminal - nazwany T2, w odróżnieniu do wspomnianego wcześniej terminalu - który zaledwie trzy lata później został powiększony o ok. jedną trzecią powierzchni.

Otwarcie terminalu T2 1 kwietnia 2012 r.


W tym samym roku, tj. w roku 2015, uruchomiono wreszcie Pomorską Kolej Metropolitalną, której jeden z przystanków - Gdańsk Port Lotniczy - umożliwia sprawną komunikację nie tylko z i do Trójmiasta, ale również na Kaszuby.

Natomiast w marcu 2019 roku informowaliśmy o ogłoszeniu przetargu na rozbudowę terminalu T2 o dodatkowe pirsy.

Nowy pirs na gdańskim lotnisku


Port lotniczy w Gdańsku-Rębiechowie jest obecnie trzecim największym w całym kraju i stanowi zapasowe lotnisko dla Warszawy. Po zmianach administracyjnych - wbrew nazwie - jego teren znajduje się obecnie w większości w granicach dzielnicy Matarnia, włączonej do Gdańska w 1973 roku.

W 2018 roku z lotniska skorzystało 4,98 mln pasażerów. Po zakończeniu rozbudowy o wspomniane pirsy - która ma planowo zakończyć się w 2021 roku - przepustowość lotniska zwiększy się z 7 do 9 mln.
Budowa lotniska w Gdańsku-Rębiechowie. 9 maja 1972 roku. Budowa lotniska w Gdańsku-Rębiechowie. 9 maja 1972 roku.

Miejsca

Opinie (344) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • (45)

    Zobaczcie ile rzeczy zbudowano za komuny... Weźcie pod uwagę zniszczenie powojenne.
    Imponujące

    • 257 54

    • Opinia została zablokowana przez moderatora

      • Australię, Amerykę i Azję to widziałeś tylko na mapie, naprawdę to pewnie wykładasz warzywa i owoce w biedronce

        albo cieciujesz w carrefourze za 1600 na miesiąc.

        • 9 10

    • Pytanie ile by zbudowano (19)

      gdybyśmy nie byli za żelazną kurtyną i korzystalibyśmy z planu Marshalla i zachodnich inwestycji

      • 98 10

      • Nie ile ale jak? i czy bylybo to budowane z glowa jak za komuny czy jak obecnie (11)

        Bez planu i składu oraz koniecznej infrastruktury..

        • 25 35

        • za komuny z głową? Bua Cha Cha Cha Cha Cha Cha Cha Cha Cha Cha Cha Cha Cha Cha Cha Cha Cha Cha Cha Cha Cha Cha Cha Cha Cha Cha C (8)

          ani jedna PRLowska wileka budowa nie była wykonana z sensem ... a najgorsze g-wniane inwestycje popełniono za E.Gierka ... - budowano: Dużo i Drogo, na sermater - Marnotrawiąc Środki na niespotykaną skalę

          • 14 26

          • Mylisz się i to bardzo (3)

            Osiedle Zaspa … dzisiaj krytykowane za przaśny wizerunek bloków, ale urbanistycznie to perła. Przestrzeń, zieleń i duże odległości między budynkami, to są cechy, których dzisiejsze osiedla nie mają. Dzisiaj deweloperzy myślą tylko o kasie, a nie potrzebach i wygodzie mieszkańców.

            Za Gierka powstały: linia kolejowa nr 4 Centralna Magistrala Kolejowa (odc. Warszawa - Zawiercie, z prędkością pociągów 160km/h) i dwupasmowa, ekspresowa droga nr 8 Warszawa - Katowice (wtedy o parametrach prawie autostradowych). Czy to są g-wniane inwestycje, które z powodzeniem służą do tej pory ? … na pewno nie

            • 15 7

            • (2)

              Gierkówka super inwestycja ..:D:D:D:D
              katastrofalnie wyprofilowane zakręty, nak tórych zginęły setki ludzi, skrzyżowania z małymi dróżkami na zakrętach, na których kolejne setki straiły życie i tysiące zdrowie... światła co chwile (sic! droga ekspresowa).
              A co do Zaspy to mega konstrukcja dwupoziomowe skrzyżowanie...kolizyjne. I kładka nad nią w sam raz dla inwalidów :D:D Cała komuna, zero myślenia o ludziach..tylko o trupach. Bo liczył się plan 7mioletni :)

              Ale piszesz to chyba by prowokować ;)

              • 7 9

              • (1)

                Dzisiaj śmiejesz się z gierkówki? … ale wtedy to było coś. Pamiętaj, że ruch samochodowy wówczas był kilkunastokrotnie mniejszy. Większość infrastruktury ma określoną żywotność. Przedwojenne Lotnisko na Zaspie przez szereg lat spełniało swoją rolę i dopiero oddało prym w 1974 r. nowemu lotnisku w Rębiechowie. Przykład gierkówki tylko potwierdza, że inwestycja z lat PRL-u, może i z trudem, ale do tej pory daje radę.

                • 6 6

              • Dla porównania warto wspomnieć o autostradzie nr 2, którą wybudowaliśmy w obecnej dekadzie i praktycznie z chwilą oddania do eksploatacji była i jest zakorkowana na odcinku Warszawa - Łódź. Teraz będzie dobudowywany kolejny pas ruchu. Nie oceniam jednak ówczesnych decydentów, bo pamiętam presję czasu związaną z organizacja EURO 2012.

                • 5 0

          • Mylisz się.

            Lotos, Port Północny w Gdańsku.

            • 10 0

          • tak tak komuna zła! (2)

            Ja buduje lepiej, wykupuje pola cebuli, stawiam "prestizowe osiedle" z karton gipsu i pustaków(akustyka:) ) bez dojazdu, za to dam angielsko brzmiącą nazwę i jest the best. Oczywiście okno w okno. Zieleń? Po co? Także deweloperka rządzi!

            • 3 1

            • gdybyś mógł widzeć WADY dopiero co oddanych bloków w PRLu (1)

              krzywe ściany, szczeliny takie że dłoń można włożyć, .... nowe a już skorodowane rury, ... niedomykające się drzwi i tak nieszczelne okna, że po byle deszczu do kubła można było wodę zbierać, ... TO w PRLu były domy w standardzie

              • 2 2

              • przyznaję rację, peerelowska kultura techniczna była zerowa

                Dotyczyło to raczej wykonawstwa, bo przecież projekt zapewne nie zakładał krzywych ścian, niedomykających się drzwi i nieszczelnych okien. W latach siedemdziesiątych, jako nastoletni chłopaki lubiliśmy penetrować budowy. Pamiętam, jak w jednym z blokowych mieszkań zabudowano ścianę (wielka płyta) ze skośnym otworem na drzwi. Pewnie w fabryce domów obchodzili czyjeś imieniny i taki "niepełnosprawny" prefabrykat im wyszedł. W PRLu liczyła się sztuka, i jeżeli ściana została wyprodukowana, to pojechała na budowę. Oczywiście została zamontowana w budynku, bo ze sztuki trzeba było się rozliczyć. Budowlańcy mieli tylko dodatkowe zajęcie. Na ile dało się wyprostować to zrobili poprawkę. Reszta została, stąd samootwierające się drzwi pełna automatyzacja :)

                • 2 1

        • za komuny... (1)

          i długo jeszcze po tym infrastruktura powstawała po dziesięciu latach od postawieniu domów. Chodniki, ulice powstawały po wielu latach, a podstawowe obuwie mieszkańców nowych osiedli to były wysokie kalosze robocze. Normalne buty w torbie, przebierane po dojeździe do pracy. Nawet po upadku komuny tak jeszcze długo było. Jeszcze w 2000 roku np. domy budowane w Kowalach nie miały dojazdu komunikacją miejską przez pierwsze 5-7 lat. Od najbliższej pętli dojście pieszo nieoświetloną wieczorem szosą z barierkami dla samochodów. Strach było iść wieczorem, pieszy w razie czego miał przechlapane.

          • 5 3

          • O czym ty piszesz

            Trudno żeby do każdej dziury drogi budowali. Osadnicy zamieszkali te tereny to trzeba było im zrobić dojazd do pracy

            • 5 1

      • Dzieci tych czerwonych dzisiaj sądzą (4)

        • 22 18

        • Dzieci czerwonych mieszkaja w willi na Zoliborzy, a w swojej partii maja czerwonego prokuratora. (3)

          • 27 13

          • Córka Jaruzela za złotówkę dostała wille na wykup w Warszawie (2)

            I nie jest to na Żoliborzu

            • 4 7

            • A rajmund za 0 zł (1)

              • 5 1

              • jak się miało wujka w UB, a matkę w nomenklaturze jak te dwa kaczorki

                to się żyło ...

                • 2 2

      • Polska wzięła z UE więcej niż kraje zachodnie z planu .....

        • 8 2

      • Ta poprostu bajka

        Wedlug ciebie to ta komuna byla wspaniala, jak by jej nie bylo to by ludzie dzis na zachod nie wyjezdzali tylko zarabiali tyle co w niemczech, i bysmy mieli podobna infrastruktore, nagorsze w tej durnej komunie to ze zpaczyla myslenie, wilelu ludziom, ktorzy nie moga sie odnalezc w nowej rzeczywistosci i za nia tesknia

        • 2 4

    • Po wzgledem polozenia najlepiej jednak wypadała Zaspa (5)

      Wylot w strone zatoki i po problemie.

      • 12 29

      • (1)

        Tja, a przylot nad miastem...

        • 18 4

        • A teraz jak jest?

          • 9 6

      • fakt bezporny pod względem "meterologicznym" rębiechowo to najgorsze możliwe miejsce

        do niedawna jeszcze najgorsze pod względem komunikacyjnym ...

        • 5 8

      • Gdy budowano lotnisko na Zaspie

        inaczej wyglądała zabudowa w okolicy, ale jest jeden ważny aspekt, który miał przewagę nad obecną lokalizcją ...warunki pogodowe: ilość dni z mgłą, opadami, silnym wiatrem etc jest w obecnej lokalizacji o wiele większa. Ok 140 m robi różnice.
        Wiem co piszę. Mieszkam w pobliżu obecnego lotniska, a pracuję we Wrzeszczu niedaleko byłego. Zimą bardzo często mój samochód jako jedyna jest z "czapką śnieżną" lub wyjeżdżam w deszczu aby od ronda De La Salle jechać w słońcu ..

        • 4 0

      • wylot byl nad torami skm

        • 0 1

    • Tylko ta skandaliczna nazwa im..... (3)

      • 42 41

      • To przeciez chwalebny bohater i...

        • 11 22

      • Abstrahując

        Jak można pozwolić na zmianę pisowni nazwiska tego (tfu!) bohatera: Walesa. Myślę, że w Paryżu nikomu do głowy nawet nie przyszło, żeby nazwisko Generała zapisać "de Gola". Ale ten (tfu!) bohater za "30 srebrników" zawsze godził się na wiele!

        • 1 7

      • kompletny obciach bylby jakby nazwano kaczym imieniem

        • 0 1

    • 30 lat temu pierwszy raz korzystałem (5)

      Pamietam to lotnisko wielkości i standardem dorównującego do dworca PKS w Kartuzach lot iłem 62

      • 20 5

      • (1)

        i tym iłem 62 leciałeś do Wąchocka...

        • 7 13

        • Ja leciałem TUtka do Lemingradu na Czerskiej.

          • 6 6

      • Też leciałam iłem (2)

        w 1989 roku z Gdańska do Leningradu :)

        • 10 0

        • (1)

          Nie było takiego połączenia

          • 5 6

          • A ciebie na swiecie

            • 0 1

    • (1)

      Szczerze… lotnisko Rębiechowo zbudowane za komuny nie było szczególnie wielkie. Terminalem był pawilon mniej więcej wielkości takiego osiedlowego jak przy Krzywoustego, płyta postojowa malutka. Generalnie ogromne różnice widać między 2005 i 2019, a co dopiero między 1974 i 2005/2019

      • 18 4

      • a jaki był wtedy ruch lotniczy?
        lotnisko budowano z myślą o obsłudze 800 tysięcy pasażerów rocznie
        z prognozą do miliona w roku 1990...

        • 16 0

    • Przyspieszenie było w pierwszej połowie lat 70

      Za przaśnego Gomułki było biednie, po 76 gospodarka zaczęła podupadać. Za wczesnego Gierka zbudowano obwodnicę (częściowo), port loticzy i iczywiście elektrownię jądrową :). Porażająca skala marnotrawstwa dziś jest nie do wuobrażenia, choć staramy się hołdować tradycji.

      • 16 3

    • Kurcze za komuny to pokazaliśmy światu; nie to, co Niemcy, które były również zrównane z ziemią. (3)

      I dzieci poszły do szkoły i boćki latały; sielsko anielsko... Za komuny....

      • 5 6

      • Niemcy zrównane z ziemią? (2)

        Porównaj jakiekolwiek miasto z Warszawą.

        • 6 6

        • Na co ci stare rudery? Chcialbys aby cala warszawa byla patologia jak praga gdzie stoja przedwojenne rudery?

          • 5 6

        • Drezno

          • 0 1

  • Te przepustowości, to licząc równe rozłożenie w ciągu dnia (1)

    A na lotnisku są spiętrzenia jak wiadomo (np. w nocy w ogóle jest pusto), stąd aż taki zapas o 1-2mln musi być bo już teraz pęka w szwach o niektórych porach.

    • 57 5

    • Pusto?? chyba tam nigdy nie byles. I mało ci hałasu od samrego rana?

      • 9 11

  • Ach ta Pani z punktu informacyjnego.... (3)

    Może i 50lat za zachodem ale dziewczyny to mamy piękne

    • 183 11

    • Ciekawe jak teraz wyglada

      • 22 2

    • A co takiego dziewczyny maja na zachodzie

      ze 50 za zachodem?

      • 14 3

    • fryzurę ma genialną. Wtedy kobiety były naturalnie piękne i eleganckie, teraz glonojady sztuczne, a te zady i uda to teraz co druga ma ogromne jak Kardaszianki. Moda lat 70-tych była najlepsza, kobiety wyglądały fantastycznie, pozniej przyszły lata 80-te i to już był dramat (poza fryzurami, bo te były fajne). Co do fryzur to mimo mody na zarośnięte krocze kobiety wtedy też się goliły.

      • 24 13

  • Halas halas halas! Co władze chca zrobić by go zmniejszyć? (31)

    • 26 223

    • (14)

      Było nie kupować w takich lokalizacjach.
      Możesz se kupić zatyczki do uszu

      • 89 8

      • Co Ty mozesz wiedziec o mieszkaniu w Gdańsku (13)

        Przez całe latat 80 te i 90-te nie bylo tego problemu. Problem z halasem zaczal sie po wybudowaniu tego nowego terminala.

        Tu zatcyzcki nie pomoga jak szyby sie trzesą i w to lokalizacjach wybudowanyhch ponad 30 lat temu.

        • 17 48

        • (1)

          Trasy podejścia samolotów się nie zmieniły, silniki nie stały się głośniejsze.

          • 52 8

          • nieco się zmieniły... odkąd jest więcej samolotów z rnavem, mogą korzystać z krótszego podejścia... na tradycyjnej nawigacji (non-rnav) kręcimy w okolicach Kmiecina (wiesz gdzie to? koło Nowego Dworu Gd).

            • 3 1

        • Jeśli trzęsą się szyby, to pora wymienić okna. (5)

          • 54 6

          • Wymieniac co 10 lat? (1)

            no niezle.

            • 4 26

            • Powinno sie - traca parametry.

              • 13 1

          • (2)

            Albo lokatorów. Na mniej awanturujących się.

            • 31 1

            • Na mniej narzekających...

              • 20 1

            • Zaraz wymienić. Krawaty im wystarczy założyć (-;

              • 0 0

        • Wyprowadź się na wieś, jak Ci w mieście za głośno.

          • 25 6

        • 60 lat mieszkam przy lotnisku wojskowym i jak samoloty nie latają to mi to przeszkadza

          • 26 3

        • To nie wina terminala (2)

          Budowa terminala jest skorelowana ze zwiększeniem ruchu, ale hałasu nie generuje terminal.

          • 9 1

          • Niestety taka prawda. Inaczej nizej podchodza do startu / lądowania nad domami. (1)

            • 2 3

            • bredzisz. akurat minima wysokości są takie same od lat 70

              • 4 1

    • Dokładnie. OD rana do nocy nie da sie normalnie egzystowac (7)

      I nie mowcie mi, ze mam zmienic lokalizacje bo moj dom zostal zbudowany rowniez w latatch 70-tych.

      • 16 41

      • (2)

        To przestań egzystować, jak nie dajesz już rady. Zacznij cieszyć się życiem.

        • 37 7

        • Czlowiek jest wazniejszy od przemiotu jakim jest samolot generujacy gazy cieplarniane. (1)

          • 1 13

          • bo człowiek generuje gazy bączne!

            • 8 2

      • Ooo ciekawe jak zbudowałes dom za komuny? (3)

        Skąd materiały? Z zarnowca???XD

        • 19 8

        • Wtedy kradli z Kokoszek (2)

          Z Kombinatu Budowy Domów. Zezwolenia na budowę były tylko za łapówki bo od początku lat 70tych wyznaczono wokół lotniska strefę ochronną z zakazem budownictwa mieszkaniowego.

          • 4 2

          • coś o tym słyszałem (1)

            kierowca betoniarki jechał wylać jej zawartość na fundament elektrowni w żarnowcu. Wtem pojawia się pan z pęgą kasy i...betoniarka zmienia kierunek i jedzie do bogatego pana wylać mu fundament pod chałupę...życie

            • 0 2

            • byly utrudnieniia wynikajace zz braku gospodarki rynkowej ale mozna bylo wybudowac dom bez lapowek, lapowki dawali ci ktorzy chcieli budowac szybko albo cos co przekraczalo normy, moi rodzice 120 m2 budowali 5 lat potem jeszcze kilka ogrodzenie, werande, garaz ale juz bez pospiechu, mat budowlane byly reglamentowane i to rozne w roznym czasie, najwiekszym problemem byl jednak transport, ludzie budujacy sie w okolicy umawiali sie np na wspolny transport

              • 1 1

    • Kup sobie nauszniki!

      • 7 2

    • Mieszkam 500m od lotniska (2)

      I jakoś nie przeszkadza mi ten hałas, do wszystkiego da się przyzwyczaić chyba że jest się starą wredną babą to już nie ma ratunku bo im to wszystko przeszkadza i chcą odszkodowania za hałas.

      • 26 5

      • bo z boku (1)

        W Osowej cisza, czasem nocą coś ledwo dochodzi. W Baninie i dalej, do 10 km od lotniska na linii E-W hałas. Na szczęście większość wiatrów to W, więc z nad miasta lądują, a głośniejsze starty odbywają się w kierunku Kaszub.

        • 8 1

        • jak wiatr jest W to wszystkie starty są z 29 czyli na zachód, a nie tylko "głośniejsze" :) tych cichszych po prostu nie słyszysz :D :D

          • 3 2

    • Przeklujemy bebenki chetnym. (1)

      • 5 3

      • brawo

        brawo wy!

        • 1 0

    • Moze wreszcie zaczna wyplacac odszkodowania

      A nie jak dotychczas tylko sadom daja zarobic

      • 2 12

    • matousz wprowadzi elektryczne samoloty i bedzie po problemie

      • 0 1

  • Lubię gdańskie lotnisko.W porównaniu do tych,które znam--dortmund,Eindhoven,Berlin,Kolonia,Luton,orly--jest (12)

    najlepsze---czyściutkie,jasne,przyjazne dla pasażerów,z fachową obsługą .

    • 143 32

    • A ja nie lubie. Odkad powiekszyli i zmienili terminal to wyloty i przyloty (3)

      Stały sie prawdziwym utrapieniem. OD 4 tej hałas do samej 2-giej w nocy.

      I jak tu mowic o ciszy nocnej? Jeszcze sie chwala, że taka uciazliwosc zafundowano gdańszczanom.

      • 3 44

      • Nie można mówić o ciszy nocnej,

        ponieważ taki termin nie występuje w polskim ustawodawstwie.

        • 17 6

      • Wyprowadz sie

        • 6 2

      • 105 dB

        Musisz wybierać. Albo krowa i kogut, albo samolot.

        • 4 1

    • Chamska i arogancka obsluga (1)

      Chyba chciałaś napisać chamska i arogancka obsluga

      • 13 21

      • Obsługa super!! Zawsze ich wszystkich podziwiam za to,ze mimo sporej ilosci chamskich i tępych pasażerów,

        są uśmiechnięci,cierpliwi i pomocni.A latam co tydzień,więc się napatrzę.

        • 1 3

    • A kruzewniki zna?

      • 8 2

    • (1)

      Obsluga OK, ale ci w wopisci tragedia zero usmiechu, miny takie, ze sie czlowiek boi jak za komuny. Latam duzo i wszedzie widze usmiechy, ktos zazartuje, pochwali sie jakims slowem,ktore zna po polsku.Na zagranicznych lotniskach ponuje mila atmosfera na gdanskim( i pewnie innych polskich jest podobnie )czuje sie jak cywil, ktory szweda sie po obiekcie wojskowym.Nie winie za to dyrekcji lotniska,takie zachowanie wynika z naszej mentalnosci i z przeswiadczenia, ze ten,kto nosi mundur jest wazniejszy od reszty. Troche luzu,zachowujcie sie tak jak byscie chcieli,zeby zachowywano sie wobec Was w sklepie, autobusie, warsztacie samochodowym itd

      • 9 5

      • A jacy maja być jak codziennie widzą setki zachlanych ryjow januszy czy tam Mariuszy... Do tego pewnie problemy, dyskusje z tępymi utrzymankami itd.
        I tak są cierpliwi...
        W Europie tak miło? Jakoś nie zauważyłem tego w UK, a zwłaszcza w Niemczech, tam dopiero maja miny jak kapo w obozie, do tego są złośliwi.
        Poza tym to nie wop tylko Sg.
        Kilkadziesiąt lat do tyłu jesteś.

        • 4 4

    • czyste??? (2)

      Brudne i mało funkcjonalne. Z głośników bełkot. Gastronomia droga i słaba.

      • 3 2

      • Serio?? A Ty latasz zawsze z i do Singapore Changi albo seulskiego Incheon?? (1)

        Gdańskie jest czyste,gastronomia do wyboru do koloru,a drogo jest na lotniskach całego świata.A co do bełkotu,to może odwiedź laryngologa.

        • 2 2

        • Tak

          Nie wiem z kad do kad lata Artur, ale ja wlasnie czest latam do Changi, incheon, nartia, bkk, hkg,pvg, lax, mia, cdg i wielu innych, i w GDN jest kiepsko, tak jest Ladne, jedno z najbardziej eleganckich, ale obsluga jest tragiczna, i gastronomia tez kiepska

          • 2 2

  • A ja już wtedy wiedziałem że będzie się (1)

    Tak nazywać... Dumą mnie rozpiera moi kochani.

    • 63 55

    • Tylko nie zwal sie z tej twojej dumy.

      • 4 5

  • Więcej destynacji typu Teneryfa, Palma de Mallorca, Palermo, Burgas, Dubrovnik (30)

    A nie sama Skandynawia i UK.

    • 159 15

    • destynacji... (10)

      • 29 5

      • dezynfekcji (5)

        • 17 0

        • konstytucji

          • 13 2

        • Destrukcji (2)

          • 6 0

          • Defekacji.

            • 5 0

          • Dysfunkcji.

            • 6 0

        • Dystynkcji.

          • 7 0

      • destylacji... to rozumiem, ale tamto?

        • 9 1

      • Degustacji

        • 3 0

      • Dysplazji

        • 2 0

      • Dyslokacji

        • 1 0

    • (5)

      Przeciez sa:
      Teneryfa dzis o 20.00
      Hurghada dzis o 22:35
      Zakynthosr jutro o 5:00
      Do tego widze, Malta, Kutaisi, Tel Aviv.

      • 28 10

      • Haha (2)

        To są czartery z biura podróży

        • 19 9

        • Malta, Kutaisi i Tel Aviv to wg Ciebie czartery?

          • 18 2

        • No i co? Wykup wycieczkę i leć. Dla jednego hipstera żadna linia nie będzie utrzymywała kierunku.

          • 10 8

      • Radom

        • 5 0

      • Kutaisi???? Moze Kutaczan?

        • 2 7

    • Degustacji

      • 5 2

    • (1)

      i koniecznie madera i Krym

      • 7 6

      • Madera, Sorwacja, San Escobar i nad Morze Azorskie!

        • 2 1

    • Polskie biedactwo nie będzie latać na Teneryfę (2)

      tylko na zmywak i budowy do Skandynawii i UK

      • 21 14

      • Właśnie Teneryfa jest dla biedaków. (1)

        Gdańszczanie są bogaci i latają w lepsze miejsca.

        • 8 15

        • Ile razy byles na Teneryfie glupku?

          • 2 2

    • Załóż linie lotnicze i łataj nawet do honolulu

      • 5 1

    • Bez własnego przemysłu (2)

      Trójmiasto jest zbyt biednym i zbyt małym rynkiem na takie przewozy. Co innego pracownicy sezonowi do Skandynawii.

      • 6 10

      • Tania siła robocza (1)

        Do Norwegii i Szwecji

        • 8 2

        • Robole, jak ukry u nas.

          • 7 5

    • destynacja

      Utensylia

      • 1 1

    • Dysfunkcji

      • 3 0

    • w kierunku francji lyon, grenoble nie ma nic trzeba jechac do Warszawy . Zaden przewoznik o to sie nie stara

      • 2 1

  • warto dodać iż kierunek pasa startowego był wyznaczony po wieloletnich obserwacjach wiatrów w tym rejonie (4)

    • 46 4

    • i teraz byle mgła i juz stoi ruch.

      • 9 24

    • (1)

      Spodnie z pasem na wysokości kolan. Kurtki noszone na lewej stronie. Obowiązkowa broda do pasa. Wytatuowane twarze, bo wszystko inne już zabazgrane. Krążki wielkości zakrętek od słoików w uszach. Tak będzie kul i trendy.

      • 16 4

      • Chyba krok w kolanach a nie pas

        He

        • 6 1

    • ja bez skarpetek chodze juz 10 lat. skarpetki by mnie zabily

      • 5 2

  • (6)

    Więcej darmowych miejsc postojowych dla odlatującej masy niewolniczej z Kujawsko-Pomorskiego oraz z Warmii i Mazur

    • 69 48

    • (3)

      Masa niewolnicza to zostala, bo nie zna zadnego jezyka i ma dwie lewe rece do wszystkiego.

      • 13 14

      • A nie odwrotnie? (1)

        Ja byłem za granicą, miałem dobra pracę, wakacje 2x w roku itp. Wróciłem bo tutaj mam rodzinę, znajomych od lat. Teraz kredyt na 30lat, życie od wypłaty do wypłaty i nie myślę o wyjeździe.

        • 9 10

        • Przykro mi to pisac - trzeba bylo sciagnac rodzine tam, zamiast wracac.

          Dla dobra dzieci.

          • 2 5

      • lewe rece do wszystkiego?

        • 2 3

    • Zazdrosny? (1)

      • 0 3

      • Raczej sknerus.

        • 0 0

  • Hałas ograniczcie w końcu ten hałas. (12)

    Jakosc do 2012 nie było z tym problemów zeby czlowiek mógł wypocząćw soim domu oddalonym od lotniska ponad 20 km. Dzis to jest koszmar i jeszcze sie chwala, że to sukces.

    • 17 91

    • (1)

      To się wyprowadź...

      • 23 7

      • Przestan nadawać

        Trolu lotniskowy

        • 16 7

    • lotnisko jest od wielu lat (3)

      nie rozumiem budujących się obok lotniska, a potem narzekających na hałas

      • 50 4

      • Jakie obok?

        Gdzie stare dzielnice Gdanska obok lotniska?

        • 10 9

      • Dobrze gada

        Kilka lat remu samoloty nie latały nad Chelmem - dziś kilka razy dziennie

        • 8 15

      • zawsze jest możliwość wyłudzenia pieniędzy za hałas

        • 7 7

    • Opinia wyróżniona

      (2)

      Niemożliwe, że mieszkasz 20 km od lotniska i aż tak Tobie to przeszkadza.Mieszkam na osiedlu Piecki-Migowo,czyli jakoś 6-7 km od lotniska. Jak lecę samolotem to często widzę swoje bloki i jakoś nie słyszę tego hałasu. A po drugie, gdzieś musieli wybudować te lotnisko. Bez lotniska Gdańsk nigdy by się tak nie rozwinął.Powinniśmy się cieszyć, a nie narzekać jak to Polacy mają w zwyczaju. Polecam wycieczkę do Londynu gdzie jest 5 ogromnych lotnisk. Mieszkałam kiedyś bardzo blisko lotniska Heathrow, tam samoloty lądowały co 4-5 minut.

      • 129 12

      • Gdzie Londyn a gdzie sredniej wielkosci miasto jak Gdańsk? (1)

        Nic tu sie nie rozwineło tylko zageszczono zabudowę bez umiaru.

        Zobaczcie jak połozone są lotniska w Bydgoszczy, w Katowicach. itd.

        • 2 20

        • Lekarz!

          Udaj sie tam szybcutko troliku!

          • 10 4

    • Jest tak samo. Po prostu się zestarzałeś i więcej marudzisz.

      • 16 2

    • Bo te samoloty to używane TDI z Niemiec.

      • 11 0

    • 2o km i przeszkadza Tobie halas z lotniska? Czy komus w Gdyni, Sopocie Kartuzach Zukowie, Pruszczu przeszkadzaja startujace i ladujace samoloty na Rebiechowie? Ja mieszkam na Wiszacych Ogrodach i nie widze problemu

      • 6 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Sprawdź się

Pierwsza wzmianka historyczna na temat Gdańska pojawia się w dokumencie:

 

Najczęściej czytane