stat

90 lat trasy tramwajowej na Stogi

29 czerwca 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Krzysztof Koprowski
artykuł historyczny

W sobotę 1 lipca minie dokładnie 90 lat od uruchomienia trasy tramwajowej na Stogi zobacz na mapie Gdańska. Z tej okazji zaplanowano bezpłatne przejazdy zabytkowym tramwajem Bergmann, który był wykorzystywany do jej obsługi. Po wakacjach ruszy natomiast kapitalny remont torowisk w tej części miasta.Budowa trasy tramwajowej na Stogi trwała wiele lat. Plany jej budowy do popularnego wówczas kąpieliska snuto już w 1906 r. Pierwsze prace ziemne rozpoczęto jednak 10 lat później. Brali w nich udział rosyjscy jeńcy wojenni, ale całą inwestycję wstrzymano zaraz po I wojnie światowej.

Nieco wcześniej, bo w 1912 r. powstał Most Siennicki, na którym ułożono pierwsze szyny. 15 lat później ponownie je przekładano, ponieważ zdecydowano się o prowadzeniu tramwaju środkiem jezdni, a nie obustronnie po bokach.

I to właśnie w 1927 r. udało się wznowić prace budowlane na całej długości. Trwały one zaledwie 3,5 miesiąca, ponieważ większość robót ziemnych została wykonana już w poprzednich latach.

Pierwszy liniowy tramwaj całkowicie nowy odcinek od Bramy Żuławskiej do plaży na Stogach pokonał dokładnie 1 lipca 1927 r.

Uruchomienie trasy na Stogi oznaczało jednocześnie rezygnację z eksploatacji krótkiego odcinka tramwajowego od Bramy Żuławskiej zobacz na mapie Gdańska do Knipawy zobacz na mapie Gdańska. Zlikwidowano również komunikację autobusową na odcinku obsługiwanym tramwajami.

Czytaj też: Jak tramwaje opanowały przedwojenny Gdańsk? oraz Gdańskie tramwaje od wojny do nowoczesności

Dokładnie 90 lat po uruchomieniu trasy na Stogi będzie można ponownie dotrzeć tam tramwajem Bergmann, wyprodukowanym w 1927 r. Będzie on kursował na trasie Pętla Kliniczna zobacz na mapie Gdańska - Jana z Kolna zobacz na mapie Gdańska - Podwale Grodzkie zobacz na mapie Gdańska - Podwale Przedmiejskie zobacz na mapie Gdańska - Przeróbka zobacz na mapie Gdańska - Stogi Plaża zobacz na mapie Gdańska, zatrzymując się na wszystkich przystankach pośrednich. Przejazd jest bezpłatny, a pasażerom będą rozdawane pamiątkowe bilety.

Pierwszy kurs przewidziano o godz. 10:10 ze Stogów (Plaży), ponieważ właśnie tam o godz. 9:30 odbędzie się prezentacja poświęcona historii dzielnicy oraz samej trasie tramwajowej. Poprowadzą ją radni dzielnicy Stogi oraz członkowie Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego.

Szczegółowy rozkład jazdy zabytkowego tramwaju

Warto przypomnieć, że w tym roku na Stogi jeździ po kilku latach przerwy także trójwagonowy skład Konstal 105Na. Kursuje on jednak wyłącznie w dni powszednie.

Po zakończeniu sezonu wakacyjnego planowane jest rozpoczęcie kompleksowego remontu torów tramwajowych od mostu wantowego aż po pętlę przy plaży. W ramach inwestycji powstaną również nowe przystanki oraz całkowicie wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni i chodników na odcinkach wspólnych z trasą tramwaju.

Czytaj też: Artykuł z 2016 r. Będzie przebudowa torów na Stogach
W jaki sposób najczęściej docierasz na plażę na Stogach?
49%

tramwajem

27%

samochodem

9%

rowerem

15%

pieszo

zakończona

łącznie głosów: 293