Dmuchawce, latawce i Edward VIII

22 sierpnia 2021, 13:15
Jarosław Kus
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat Rejs przez Atlantyk w drewnianej beczce
Skrzyżowanie ulic Dworcowej i 10 lutego w Gdyni. Zdjęcie z drugiej połowy lat 30. XX wieku. Więcej zdjęć (21)

Skrzyżowanie ulic Dworcowej i 10 lutego w Gdyni. Zdjęcie z drugiej połowy lat 30. XX wieku.

źródło: fotopolska.eu

Skrzyżowanie ulic Dworcowej i 10 lutego w Gdyni. Zdjęcie z drugiej połowy lat 30. XX wieku.

źródło: fotopolska.eu

Podczas dzisiejszej podróży w przeszłość cofamy się do przełomu sierpnia roku 1936. Tym razem przeczytamy m.in. o rekordowej liczbie wczasowiczów na gdańskich plażach, pierwszym locie szybowca nad Gdańskiem czy budowie nowego, polskiego portu w Wielkiej Wsi, czyli Władysławowie. Przeczytamy również o tym, jak tragiczne skutki może przynieść... puszczanie latawców.Gdy "na przełomie lata" roku 1936 kończą się wakacje - wprawdzie na razie tylko dla uczniów z Gdańska - nadchodzi czas pierwszych wakacyjnych podsumowań. Szczęśliwie bilans ten nie dla wszystkich wypada tak fatalnie, jak chociażby dokonania polskiej reprezentacji olimpijskiej na zakończonych właśnie igrzyskach w Berlinie*.

W Gdańsku cieszą się więc z tego, że choć sierpień się jeszcze nie skończył, to już ponad 200 tys. wczasowiczów zdążyło skorzystać z gdańskich plaż. "Tak wielka frekwencja gości w kąpieliskach morskich Gdańska zanotowana była po raz ostatni w roku 1927"!


Ale Gdańsk wydaje się być "nie do uratowania", przynajmniej, jeśli chodzi o rozrywkę. Bo choć już bez większego trudu da się załapać na szybowcowy lot nad miastem, to "prawdziwej" rozrywki trzeba najwyraźniej** szukać w sąsiedniej Gdyni.


Wprawdzie "polska brama morska" staje się znowu celem ataku "elementów wywrotowych", oszczędza ją jednak plaga liszek, które opanowały Półwysep Helski. Co najwyżej mogą zagrozić - ze względu na niedużą odległość - nowemu miastu, mającemu wkrótce powstać nad Zatoką Pucką.


Gdynia, w tym czasie nadal w odświętnej szacie z racji dnia 15 sierpnia***, oferuje zainteresowanym bardzo szerokie spektrum rozrywek, zaś skruszonym grzesznikom... wybaczenie.

Na wszystkich chętnych czeka więc cyrk Staniewskich, który "pozostaje w Gdyni tylko 4 dni" i "instaluje swoje olbrzymie namioty przy Rynku Warzywnym", konkurując o uwagę z "wystawą przemysłu hotelarskiego, gastronomicznego i cukierniczego", cieszącą się "zasłużonem powodzeniem i znaczną frekwencją zwiedzających".


To z pewnością nie wszystkie rozrywki, które w tym czasie znajdziecie w Gdyni. Warto jednak pamiętać, że nawet przy puszczaniu latawców trzeba zachować umiar, by nie narazić się na ryzyko utraty zdrowia, a nawet i życia...


Niezależnie od tego, jak mogą te i inne atrakcje być dla ludzi niebezpieczne, jak magnes przyciągają do miasta rzesze ciekawskich ze wszystkich stron kraju, a nawet i zza granicy. Krążą pogłoski, że Gdynią zainteresował się nawet sam Król Wielkiej Brytanii i Cesarz Indii, czyli Edward VIII. Może on również zechce "gratis najeść się i napić"?


* XI Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie zwane Igrzyskami XI Olimpiady) odbyły się w dniach 1-16 sierpnia roku 1936 w Berlinie.
** W opinii polskiej prasy.
*** Dnia 15 sierpnia świętowano w Polsce rocznicę Cudu nad Wisłą oraz oddawano cześć Matce Boskiej Zielnej i Matce Boskiej Zwycięskiej. Obchodzone obecnie w tym dniu Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny jest świętem dopiero od roku 1950.


Źródło: "Gazeta Gdańska" nr 182 z 11 sierpnia 1936 r., nr 188 z 19 sierpnia 1936 r. i nr 192 z 24 sierpnia 1936 r., "Dziennik Bydgoski" nr 191 z 19 sierpnia 1936 r., "Słowo Pomorskie" nr 195 z 19 sierpnia 1936 r., "Ilustrowany Kurier Codzienny" nr 230 z 19 sierpnia 1936 r., "Światowid" nr 34 z 22 sierpnia 1936 r. oraz "Ilustracja Polska" nr 33 z 16 sierpnia 1936 r. Skany pochodzą z Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej, Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej, Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej, Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej oraz Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej.

Opinie (18)

 • Dziękuję za kolejny ciekawy artykuł.

  • 7 2

 • Puszczanie latawców (4)

  cały czas może być niebezpieczne, głównie ze względu na elektryfikację i dużą ilość przewodów elektrycznych...

  • 9 2

  • Zdjęcie tytułowe

   pokazuje, że wznoszone budynki były nowoczesne, prawie współczesne.

   • 7 0

  • Komunistyczne masy bezrobotnych (2)

   z lat trzydziestych i brakujące materiały budowlane... Historia się powtarza.

   • 1 1

   • dziś nie ma bezrobocia - jest lenistwo patusów 500+ (1)

    gdyby było jakieś bezrobocie nie musiano by sprowadzić 2miln ukraińców na polskie budowy!

    • 1 0

    • Chyba masz rację...

     • 0 0

 • (1)

  ach co to były za czasy

  • 4 0

  • podobne do obecnych :)

   • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.