Heweliusz i jego Gdańsk. Panel dyskusyjny w Hevelianum

25 listopada 2021, 9:30
Rafał Borowski
Fragment portretu Jana Heweliusza, pędzla Daniela Schultza. Więcej zdjęć (1)

Fragment portretu Jana Heweliusza, pędzla Daniela Schultza.

źródło: wikipedia.org

Fragment portretu Jana Heweliusza, pędzla Daniela Schultza.

źródło: wikipedia.org

Spojrzenie na Heweliusza nie jako na naukowca i badacza, ale człowieka z epoki, mieszczanina i osobę silnie zaangażowaną w życie rodzinnego miasta. W czwartkowe popołudnie w Wozowni Artyleryjskiej na terenie Hevelianum przy ul. Gradowej 6Mapka w Gdańsku odbędzie się dyskusja poświęcona jednemu z najwybitniejszych gdańszczan. Wstęp wolny.Żyjący w latach 1611-1687 Jan Heweliusz (niem. Johann Hewelcke), został zapamiętany przez potomnych przede wszystkim jako wybitny astronom. Był twórcą nowożytnej selenografii, tj. dziedziny zajmującej się badaniem powierzchni Księżyca. Obserwatorium, z którego dokonywał obserwacji nieba, znajdowało się na dachu nieistniejących obecnie kamienic przy ul. Korzennej na Starym Mieście.

Heweliusz był jednak nie tylko jednym z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki w XVII wieku. Spektrum jego działalności obejmowało nadzwyczaj wiele dziedzin.

Ten jeden z najwybitniejszych gdańszczan w historii był także matematykiem, konstruktorem, artystą, browarnikiem, a także dyplomatą. Mając czterdzieści lat, został dożywotnim rajcą Gdańska. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że zajmował się również... hodowlą cytryn.

W tym roku przypada 410. rocznica urodzin Heweliusza. Z tej okazji władze Gdańska zorganizowały szereg różnego rodzaju atrakcji okolicznościowych. Dla przykładu, jedną z nich było odsłonięcie we wrześniu muralu z gdańszczaninem na ścianie gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej. Całoroczny program obchodów można znaleźć na stronie www.janheweliusz.pl.

Czytaj więcej: Heweliusz na ścianie PAN Biblioteki Gdańskiej

W najbliższy czwartek, 25 listopada, odbędzie się kolejna odsłona obchodów. Hevelianum - czyli interdyscyplinarna instytucja edukacyjno-kulturalna na stokach Góry Gradowej w Gdańsku - zorganizuje dyskusję poświęconą zaangażowaniu swojego patrona w życie rodzinnego miasta. Prelegentami będą dr Anna Walczak z PAN Biblioteki Gdańskiej, dr hab. Sławomir Kościelak z Uniwersytetu Gdańskiego, dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska oraz dr Jan Daniluk z Hevelianum.

- Zaproszeni goście wspólnie z prowadzącym postarają się spojrzeć na niego nie jako na naukowca i badacza, lecz człowieka z epoki, mieszczanina i osobę silnie zaangażowaną w życie rodzinnego miasta. Czy postawa Heweliusza była wyjątkiem, czy też regułą na tle innych przedstawicieli elit nowożytnego Gdańska? Czy często łączono naukę z karierą urzędniczą? Czy postać Heweliusza może dziś służyć za wzór, a jeśli tak, to w jakim względzie? Jak przez stulecia dbano o pamięć o Heweliuszu? Co o nim wiedzą współcześni mieszkańcy aglomeracji gdańskiej? Czy w tej materii mamy jeszcze wiele do zrobienia? Jakie zagadki dotyczące życia i działalności Heweliusza, a także jego spuścizny, czekają nadal na rozwiązanie? - zachęca Katarzyna Mejna, rzecznik prasowy Hevelianum.
Spotkanie odbędzie się o godz. 17 w sali Haxo, na I piętrze Wozowni Artyleryjskiej. Wstęp wolny, swojego udziału nie trzeba wcześniej rejestrować. Wydarzenie będzie także transmitowane na facebookowym profilu i kanale YouTube Hevelianum.
Czy bierzesz udział w panelach dyskusyjnych?
12%

oczywiście, bardzo je lubię

25%

tak, ale bardzo rzadko

25%

nie, zawsze kolidują z moimi obowiązkami

38%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 32

Opinie (9)

 • Bujal w oblokach ale twardo stapal po ziemi. I nie kradl jak inny patrycjusz

  • 4 1

 • Hevelke nie Hewekiusz to spolszczenie (1)

  dla partykularnych celów a Pan Johanes nawet nie mówił po Polsku bo był niemieckojęzyczny. Wysłali go do szkoły gdzie się uczył Polskiego ale ze słabym skutkiem

  • 3 4

  • masz racje nie był Polakiem , Polacy lubią sie podklejać pod wybitne postaci. Skłodowska-Coure uciekła z Polski bo jej nie dali by życ i dopiero w Paryżu sie rozwineła, tak samo Kościuszko którego musiał emigrować bo miał na pienku z Kościołem oskarżając go o całe zło w kraju i walczył o wolnosc USA , i wiele innych postaci .

   • 3 2

 • Heweliusz był Niemcem (2)

  mówił po niemiecku i był protestantem

  • 4 1

  • (1)

   I co w związku z tym?

   • 0 2

   • to że nie przyklejaj sobie do niego Polskiej naklejki

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.