Jak król Jan III Sobieski do Gdańska wjeżdżał

8 czerwca 2012 (artykuł sprzed 9 lat)
Piotr Rowicki
Najnowszy artukuł na ten temat Kamienie nerkowe króla Jana w Gdańsku

Choć dziś może trudno w to uwierzyć, to w historii Gdańska miały miejsce wydarzenia, do których przygotowywano się staranniej, niż do Euro 2012.Był pierwszy sierpnia roku 1677, około godz. 15. Najpierw toczyły się ciężkie wozy wojskowe, potem pojazdy kuchenne i cała reszta. Za nimi podążał orszak biskupa warmińsko-sambijskiego, wozy urzędników różnego szczebla. Potem oczom zgromadzonych licznie mieszczan ukazał się oddział Mołdawian, prowadzony przez dwóch Murzynów na wielbłądach. Szli dalej muszkieterzy w niebieskich mundurach, zadający szyku kawalerowi z Francji, pochód zamykali zaprawieni w bojach hajducy. To właśnie za nimi maszerowali wyznaczeni przedstawiciele Gdańska: jako pierwsi rzeźnicy, dalej czeladnicy kupieccy a dopiero potem sami kupcy.

Za nimi jechali opaci klasztorów oliwskiego i pelplińskiego w dwóch karocach zaprzężonych każda w sześć koni. Towarzyszyli im panowie świeccy i duchowni.

Za karocami szły królewskie konie z pięknymi czaprakami i skórami tygrysimi na grzbiecie, a dalej podwładni ambasadora francuskiego w Królestwie Polskim i sam ambasador francuski, z biskupem chełmińskim oraz z wojewodą malborskim.

Wreszcie pokazali się czterej królewscy dobosze i ośmiu trębaczy z pasją obwieszczający miastu przybycie władcy.

Tak oto, w złotej karocy, w asyście rycerstwa i kompanii królewskich hajduków, przy wrzasku piszczałek, trąb i bębnów król Jan III Sobieski wjeżdżał do Gdańska.

Na przyjazd króla miasto przygotowywało się od dawna. Wszystko było zaplanowane i wyreżyserowane co do minuty. Gdy wspomniany królewski orszak zbliżył się do murów miasta, na wałach i fortyfikacjach odpalono salwy na cześć Jana III. Orszak zatrzymano przy Bramie Wyżynnej, gdzie Jego Królewska Mość otrzymał od prezydenta i burmistrza Gdańska Adriana von der Linde klucze do miasta. Ten symboliczny gest oznaczał, że odtąd przechodzi ono we władanie króla.

Jan III Sobieski wjechał przez Bramę Wyżynną i dalej pojechał ul. Długą w towarzystwie członków Rady Miejskiej w stronę Długiego Targu, gdzie czekała na niego królewska kwatera. Przez cały czas, gdy orszak poruszał się po ulicach miasta, słychać było nie tylko dźwięki trąb i bębnów, dodatkowo z wieży ratuszowej dobiegało uroczyste Te Deum Laudamus.

Gdańsk chciał za wszelką ceną pokazać jak bardzo cieszy się z przyjazdu króla. Ta radość była widoczna w wielu miejscach i przyjmowała różne formy. Na przykład na ulicy Długiej, mniej więcej w jej połowie, ustawiono dwie piramidy tryumfalne. Sobieski co prawda Egiptu nie zdobył, ale zwycięstwo nad Turcją zasługiwało na naprawdę wielki pomnik.

Na piramidach zaczepiono broń, wieńce z wawrzynu, niezliczone emblematy i napisy po łacinie sławiące zwycięzcę spod Chocimia. Dodatkową atrakcją byli muzykanci, którzy podczas przejazdu pary królewskiej po dwadzieścia razy śpiewali: Vive rex Joannes! Salus nostra vive rex auguste! Triumphator pacifice!

Jeszcze bardziej widowiskowa brama ustawiona została w miejscu, gdzie władca miał stanąć na kwaterze. Króla przywitały naturalnej wielkości boginie: Atena Pallas i Junona. Nad portretem Sobieskiego czuwała rzymska bogini Fama. Aby przyszły Lew Lechistanu nie czuł się samotny powieszono również wizerunki innych władców: Władysława IV, Jana Kazimierza i Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

Można powiedzieć, że Sobieski był dla Gdańska kimś w rodzaju idola, bo nie jeden raz witano go z podobną fetą.

Pierwsza wielka "impreza" z Sobieskim w tle urządzona została w 1673, po zwycięstwie pod Chocimiem. To po niej pozostały liczne utwory literackie wierszem i prozą, w których Jan III był najistotniejszym podmiotem lirycznym.

Jeszcze liczniej zareagowali gdańscy twórcy na elekcję i koronację Jana III Sobieskiego w 1674 r.. Wymienić warto patetyczną odę Jana Piotra Titiusa, poemat pastora Idziego Straucha oraz kazanie Daniela Kałaja o władcy "wielkim w boju i wielkim w pokoju".

Gdańsk i Sobieskiego łączyło uczucie o głębokich podstawach: materialnych, politycznych, strategicznych, gospodarczych i sentymentalnych. Bywał tu już jako marszałek wielki koronny i hetman, asystował wizycie w Gdańsku królowi Janowi Kazimierzowi Wazie, dowodził wojskową eskortą osłaniającą pobyt królowej Marii Ludwiki.

Bywał też Sobieski w Gdańsku z racji swych obowiązków jako właściciel starostw gniewskiego, osieckiego, międzyłęskiego, puckiego i nowodworskiego.

Sobieski czuł się w Gdańsku jak w domu, także z tego powodu, że miał tu wielu dobrych znajomych, a może nawet przyjaciół. Wymienić tu można Joachima Pastoriusa, Wespazjana Kochowskiego, Adama Kochańskiego a przede wszystkim Jana Heweliusza, któremu ufundował stypendium w wysokości 1000 florenów rocznie. Stąd też późniejsza wdzięczność astronoma wyrażona nazwaniem odkrytego gwiazdozbioru Scutum Sobiescianum (Tarcza Sobieskiego).

Pobyt, którego początek został opisany powyżej, był jednak najdłuższym ze wszystkich, trwał od 1 sierpnia 1677 do połowy lutego 1678. Jan III Sobieski nie przyjechał wysłuchiwać peanów i odbierać hołdów, cel wizyty był bardzo konkretny: rozwiązanie nasilającego się konfliktu między cechami i Radą.

Cel został zrealizowany. Król opowiedział się za cechami. W lutym 1678 r. wydał dekret, który uregulował dotychczasowe niejasności w ustroju miasta.
autor Piotr Rowicki - z wykształcenia historyk, z pasji prozaik i dramatopisarz. Jego ostatnia książka - Fatum, to zbiór opowiadań kryminalnych, których akcja dzieje się w XVII wiecznym Gdańsku. Dla trojmiasto.pl opisuje życie w Gdańsku w jego złotym wieku.

Opinie (20) 4 zablokowane

 • rzadki w dziejach Polski przypadek (3)

  kiedy władca by godny swego urzędu. Jak widać nie tylko w wypadku Gdańska nie trudno mu było zdobywać szacunek ludzi.

  • 44 2

  • nie zgodze się (2)

   można by raczej rzec , że w dziejach Polski , rzadko zdarzało się aby władca nie był godny swojego urzędu. Monarchia to w ogóle sensowniejszy ustrój niż demokracja. Państwo było własnością króla więc o nie dbał... teraz państwo jest we władaniu ponad 400 urzędników , więc tak na prawdę jest niczyje... a każdy z nich doji je jak może

   • 19 2

   • Tylko kto w Polsce mógłby zostać królem? (1)

    Kto by się nadawał? :)

    • 4 1

    • JKM !

     Czyli Janusz Korwin Mikke :-)

     • 7 6

 • Ciekawy artukuł.

  Lubię gdy się owe pojawiają i nigdy sobie nie żałuję lektury.

  • 43 0

 • Ciekawe kiedy Gdańsk wyremontuje pomnik Jana III Sobieskiego?!Póki co to obraz nędzy i rozpaczy!:( (2)

  • 9 17

  • Przyjdzie na to czas i będzie lśnił !!!

   • 0 3

  • Jest rozwiązanie:

   Ponieważ pomnik powstał dla Lwowa, a do Gdańska trafił via Wilanów, może by tak koszty renowacji podzielić proporcjonalnie pomiędzy Lwów (52 lata), Wilanów (16 lat) i Gdańsk (47 lat). Włodarzom miasta zwracam uwagę, że czas wpływa negatywnie na potencjalne "udziały" Gdańska w przedsięwzięciu.

   • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.