stat

Muzeum Emigracji bardziej multimedialne?

17 stycznia 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
Michał Sielski
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Stenka i Więckiewicz na 85. urodzinach Dworca Morskiego w Gdyni

Muzeum bez eksponatów? Jeszcze niedawno wydawało się to niemożliwe, ale w gdyńskim Muzeum Emigracji mogą królować przede wszystkim formy multimedialne.Muzeum Emigracji powstanie w budynku Dworca Morskiego przy ul. Polskiej 1 zobacz na mapie Gdyni. Właśnie ogłoszono projekt na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na rozbudowę, przebudowę i adaptację budynku na potrzeby placówki. Dokumenty będą gotowe na koniec 2012 roku, a muzeum ruszy w 2014 roku.

Jeszcze przed rozpoczęciem prac związanych ze zbieraniem pamiątek i eksponatów planowane było odtworzenie najnowszymi technikami rekonstrukcyjnymi wybranych wnętrz ówczesnych statków pasażerskich, a więc kabin, jadalni czy fragmentów pokładu. Powstać ma także sala odpraw paszportowo-bagażowych, która działała na terenie dworca. To z niego tysiące Polaków wyruszały za poszukiwaniem lepszego życia za wielką wodą.

- Mamy już trochę dokumentów, oryginalnych zdjęć i wspomnień emigrantów. Cały czas jesteśmy w kontakcie z emigrantami i pozyskujemy kolejne eksponaty - mówi Aleksander Gosk, który od wielu miesięcy gromadzi pamiątki dla Muzeum Emigracji.

To jednak wciąż mało, a sercem muzeum będzie wystawa stała. Koncepcja konkursu na organizację wystawy wciąż jest dopracowywana przez urzędników. Już teraz jednak wiadomo, że Muzeum Emigracji nie będzie składać się wyłącznie z klasycznych eksponatów. Prym wieść mają nowoczesne instalacje multimedialne.

- Konkurs ogłosimy w marcu. Dzięki temu w 2014 rok muzeum będzie mogło zacząć działać - mówi Karolina Grabowicz-Matyjas z wydziału kultury gdyńskiego magistratu, która jest nowym pełnomocnikiem prezydenta ds. Muzeum Emigracji.