Na święta podaruj lokalną książkę

9 grudnia 2019, 10:00
Jarosław Wasielewski
artykuł historyczny

Mówi się, że niezależnie od okazji najlepszym prezentem jest książka. Jeżeli więc nie macie pomysłu, czym obdarować najbliższych przy okazji zbliżających się świąt, to podpowiadamy kilkanaście wartościowych publikacji poświęconych Gdańskowi, które ukazały się w mijającym roku.Na prezent najczęściej wybierane są wydawnictwa albumowe, a to z uwagi na staranne wydanie i - co tu kryć - liczne ładne obrazki.

Świąteczne ogłoszenia w Trojmiasto.plFotografia w Gdańsku 1878-1900 to już trzeci album poświęcony dziejom gdańskiej fotografii, wydany nakładem Wydawnictwa Artystycznego DiArt. Chociaż celem autora - Ireneusza Dunajskiego - było ukazanie rozwoju tego medium w Gdańsku, to dla przeciętnego czytelnika jest to przede wszystkim unikatowy zbiór niepublikowanych wcześniej fotografii miasta. Co istotne, ilustracjom towarzyszy tekst polski i angielski, książkę można więc śmiało podarować zaprzyjaźnionym obcokrajowcom.

Z kolei Fundacja Karrenwall wydała album Kościół Mariacki w Gdańsku. Malarstwo i rzeźba, który jest drugim tomem poświęconym tej najsłynniejszej gdańskiej świątyni, a zarazem kontynuacją serii Budowle sakralne w Gdańsku. Tutaj poza ponad 250 ilustracjami znajdziemy szereg fachowych tekstów z zakresu historii sztuki.

Nieco inny, bo zdecydowanie bardziej popularyzatorski charakter ma wydany przez Gdański Kantor Wydawniczy oraz Wydawnictwo Region album przedstawiający największą do niedawna dzielnicę Gdańska przez pryzmat 94 przedwojennych widokówek: Wrzeszcz na dawnej pocztówce. Spacer drugi. Tu każda widokówka posłużyła za pretekst do rozbudowanego opisu, przybliżającego wycinek historii tej dzielnicy.

Inną propozycją na koniec roku jest wydany właśnie przez Kosycarz Foto Press album Jan Paweł II na Pomorzu. Fotograficzne wspomnienia zawierające 200 zdjęć z pielgrzymek Papieża-Polaka w 1987 i 1999 roku.

Jednocześnie dla osób bardziej zainteresowanych życiem codziennym, KFP przygotowało uaktualnione wznowienia albumów z popularnej serii Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia.

Opracowania historyczneDla szukających bardziej pogłębionych opracowań także coś się znajdzie. Po pierwsze: nowe, znacznie rozszerzone wydanie Kroniki Gdańska sprzed dwóch dekad. Wydana przez Muzeum Gdańska 700-stronnicowa "cegła" z 350 ilustracjami to doskonały przegląd chronologiczny dziejów grodu nad Motławą.

Ta sama instytucja wydała także drugi tom w serii Historia Gdańskich Dzielnic, zawierający dwadzieścia kilka solidnych artykułów, napisanych przez historyków, archeologów, konserwatorów i muzealników, a dotyczących najmniej oczywistej z dzielnic historycznego śródmieścia, czyli Starego Przedmieścia.

Muzeum Gdańska wydało także gratkę dla osób zainteresowanych historią drugiej wojny światowej: Miasta skoszarowane. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945 Jana Daniluka.

Inną propozycją z tego obszaru tematycznego jest książka Walki Armii Czerwonej w delcie Wisły. Styczeń-maj 1945 Tomasza Glinieckiego, napisana m.in. w oparciu o rosyjskie dokumenty (Wydawnictwo Region).

Bardziej popularyzatorski charakter od powyższych opracowań ma bogato ilustrowana książka Leibhusaren. Historia Czarnych Huzarów Wojciecha Gruszczyńskiego opowiadająca o historii słynnych huzarów, swego czasu skoszarowanych we Wrzeszczu.

Poza tym dobrym pomysłem na prezent są także pięknie wydane i bogato ilustrowane monografie: Architektura zespołu Politechniki Gdańskiej 1904-2018 Jakuba Szczepańskiego oraz Polanki. Podmiejskie rezydencje mieszczan gdańskich Marcina Gawlickiego (Fundacja Terytoria Książki).

Wspomnienia i beletrystykaFani fikcji literackiej oraz literatury wspomnieniowej także znajdą coś dla siebie. Przede wszystkim wznowienie Gdańskich wspomnień młodości Joanny Schopenhauer, matki słynnego filozofa oraz publikowane po raz pierwszy Wspomnienia z młodości ubogiej służącej anonimowej autorki. Obie książki pozwalają lepiej poznać i zrozumieć Gdańsk oraz stosunki społeczne panujące w nim pod koniec XVIII i w XIX wieku (Fundacja Terytoria Książki).

Natomiast czasom znacznie nam bliższym poświęcona jest najnowsza książka Waldemara Nocnego Katastrofa. Ujście Wisły w czasach przełomu, traktująca o terenach leżących przy Przekopie Wisły. Składają się na nią m.in. wspomnienia oraz niepublikowane wcześniej fotografie z lat drugiej wojny światowej i pierwszych powojennych lat (Fundacja Meritum).

Jeśli zaś chodzi o fikcję literacką, to w mijającym roku ukazała się interesująca powieść osadzona w stosunkowo wciąż mało znanych realiach Wolnego Miasta Gdańska: Dolar drożeje! Felixa Scherreta (Fundacja Terytoria Książki) oraz brawurowo napisane - chociaż dla niektórych nieco kontrowersyjne - Westerplatte Jacka Komudy (Fabryka Słów).

Z powyższej wyliczanki wynika, że 2019 był wydawniczo udany i jest z czego wybierać, toteż zachęcamy do przedświątecznej wizyty w gdańskich księgarniach.
autor Jarosław Wasielewski badacz i popularyzator historii Gdańska, autor bloga poświęconego w całości przeszłości i teraźniejszości Wrzeszcza.

Mogłeś jeszcze nie czytać