Nowe tablice upamiętnią obronę Poczty Polskiej w Gdańsku

10 listopada 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
BoR
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Wspólne historyczne zdjęcie gdańszczan na Długim Targu z okazji 100 lat odzyskania niepodległości

W niedzielę 11 listopada, na budynku dawnej Poczty Polskiej w Gdańsku, zostaną odsłonięte nowe tablice upamiętniające jej obrońców z 1 września 1939 r. Zastąpią one tablice z 1957 roku, na których znalazło się kilka błędów merytorycznych.W 1957 r. na gmachu dawnej Poczty Polskiej w Gdańsku zamontowano kamienne tablice zawierające opis tragicznych wydarzeń, które rozegrały się tutaj pierwszego dnia wojny oraz wykaz imion i nazwisk poległych obrońców.

Choć zapewne wielu naszych czytelników widziało te tafle, które oskrzydlają główne wejście do budynku, niewielu dostrzegło chochliki, które wkradły się w ich treść. A na te od wielu lat wskazywały rodziny bohaterów.

Poza błędami w nazwiskach ofiar, poprzedni wykonawca zapisał także błędnie nazwę najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego. Zamiast orderu "Virtuti Militari" pojawił się "Wirtuti Militari". Pomylono też wiek najmłodszej ofiary. Erwina Barzychowska miała w chwili śmierci dziesięć lat, a nie jedenaście, jak często podaje się w opracowaniach.

Wymiana na 100-lecie niepodległościW związku z powyższym, zdecydowano o zdemontowaniu kłopotliwych tablic i zastąpienia ich nowymi.

- Podobne pomniki powstawały wówczas w całej Polsce Ludowej. W 1979 roku oryginalne tablice [z 1957 roku - przyp. red.] zastąpiono nowymi, niestety posiadały one błędy, przez co wzbudzały sporo kontrowersji. Dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 11 listopada 2018 roku, Muzeum Gdańska zamontuje nowe tablice, których treść powstała w oparciu o konsultacje z historykami i rodzinami zamordowanych pocztowców - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, którego oddziałem jest Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.
Wybór terminu umieszczenia nowych tablic nie jest przypadkowy. Z jednej strony wpisuje się on w obchody stulecia powrotu Polski na mapę Europy, z drugiej przypomina o zbrodni z 11 listopada 1939 r., kiedy to w Lasach Piaśnickich zamordowani zostali przedstawiciele polskiej elity z Pomorza, wśród nich gdańscy Polacy.


Jak będą wyglądać nowe tablice?- Nowe tablice zostały wykonane z kamienia. Przeprowadziliśmy konsultacje z historykami oraz Kołem Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Gdańsku, dlatego też nowe upamiętnienie zawiera kilka informacji dopowiadających historię, np. fakt, że obrońcy Poczty Polskiej, których rozstrzelano na mocy wyroku niemieckiego sądu polowego, zostali zrehabilitowani - dodaje Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu "Godne upamiętnienie obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku", dofinansowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie samorządowych Instytucji Kultury - opiekunów miejsc pamięci. Wartość projektu to 53 tys. zł, z czego 14 tys. to wkład Muzeum Gdańska. Uroczystości będzie towarzyszyło otwarcie wystawy "Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta".


Post scriptumMuzeum Poczty Polskiej w Gdańsku powstało w 1979 roku jako oddział Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Od 2003 roku jest oddziałem Muzeum Gdańska. To miejsce wyjątkowe na mapie miasta, jeden z symboli II wojny światowej.

1 września 1939 r. w budynku Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego przy pl. Heweliusza (dziś Obrońców Poczty Polskiej) odpierała niemiecką agresję załoga złożona z pocztowców oraz pracownika polskich kolei. W budynku była też żona dozorcy poczty i ich wychowanica, 10-letnia Erwina Barzychowska. Wszyscy, za wyjątkiem czterech pocztowców i dozorczyni, zginęli w walce, zmarli z ran albo zostali przez Niemców zamordowani.

Kiedy ostatni raz byłeś w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku?
19%

nie dalej niż kilka miesięcy temu

19%

w ciągu ostatnich kilku lat

20%

dawno temu, nawet nie pamiętam kiedy

42%

nigdy nie byłem w tym muzeum

zakończona

łącznie głosów: 233

BoR