Nowy Port kiedyś i dziś. Niezwykła dzielnica na zdjęciach mieszkańca

17 maja 2020, 12:00
Adam Szewczyk, mieszkaniec Nowego Portu
artykuł czytelnika artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Atrakcje dla mieszkańców przy Gościnnej i Związkowej

Przed II wojną światową Nowy Port był jedną z najbardziej urokliwych dzielnic Gdańska. Choć od zakończenia działań wojennych minęło już 75. lat, to nadal w wielu miejscach można natknąć się na zabudowania pamiętające pierwszą połowę XX wieku. Pan Adam Szewczyk, mieszkaniec Nowego Portu i miłośnik historii, odnalazł kilka z nich i pokazał je na współczesnych zdjęciach. Efekt jest niezwykły. Zobaczcie sami.1. Kamienica na rogu ul. Na Zaspę (Sasperstraße) i Rybołowców (Fischerstraße).

Na dole w kamienicy znajdowała się apteka. Właścicielem był Emil Neumann. Pierwotnie kamienica posiadała dwa wykusze - jeden od strony Rybołowców i drugi od strony ul. Na Zaspę. Ten drugi w wyniku działań wojennych został uszkodzony i rozebrany, a po wojnie nie został odbudowany.2. ul. Strajku Dokerów.

Do 1945 r. ulica nazywała się Albrechtstraße. Po wojnie przemianowana na ul. Sportową, a następnie ul. Gronkiewicza. Od 25 września 1990 r. nosi nazwę ul. Strajku Dokerów na pamiątkę protestu pracowników stoczni (dokerów) z 1946 r. domagających się poprawy warunków pracy w porcie. Obecnie ulica oczekuje na rewitalizację. Prace obejmujące wymianę nawierzchni, budowę nowych chodników, miejsc postojowych, ławek, koszy i oświetlenia mają się zakończyć w czerwcu 2021 r.3. Solec na ul. Oliwskiej 66 - widok z Salzstraße

W dwupiętrowym budynku z charakterystycznymi okiennicami przy ul. Oliwskiej 66 znajdował się sklep mięsny Benjamina Roeslera. Dziś po okiennicach nie ma już śladu, a część okien i drzwi została zamurowana. Sprzed wejścia do sklepu i samego budynku zniknęły też zasadzone przed kilkudziesięcioma laty drzewa.4. Stacja Nowy Port (Neufahrwasser).

Przystanek obsługiwał obszar portowo-przemysłowy nad Kanałem Portowym vis-a-vis Westerplatte. Stacja była końcową stacją linii kolejowej linii Gdańsk Brama Nizinna-Nowy Port (linia kolejowa nr 249), zbudowanej w 1867. Była to głównie stacja towarowa. Budynek dworca został zniszczony w trakcie walk o Gdańsk w 1945. Po zniszczeniach wojennych, przebudowie Nabrzeża Oliwskiego i poszerzeniu Kanału Portowego, przebudowano torowisko. Część pasażerska stacji stała się końcowym przystankiem osobowym dla uruchomionej w 1951 SKM. W trakcie remontu dojazdu do Terminalu Promowego w Nowym Porcie, który miał miejsce latem 2007, całkowicie zdemontowano tor między p.o. Gdańsk Brzeźno a p.o. Gdańsk Nowy Port.5. Na Zaspę 35 (Sasperstraße 35).

Narożna kamienica na rogu ul. Na Zaspę i Wilków Morskich to jeden z najlepiej zachowanych budynków dawnego Nowego Portu. Niegdyś w parterze znajdował się tam sklep, a dziś klinika stomatologiczna. Pierwotnie niemal cały budynek od frontowej strony był ceglany - dziś część pokrył tynk, który zakrył też zdobienia dobrze zachowanej fasady.6. Róg ul. Oliwskiej (Olivaerstraße) i Rybołowców (Fischerstraße)

Dawniej na rogu znajdowała się tu restauracja Josephshaus. Budynek był okazały, zbudowany z tzw. muru pruskiego z wejściem od strony Oliwskiej. Dziś po budynku nie ma śladu. Jedynym śladem po dawnych zabudowaniach są - wówczas świeżo nasadzone - a dziś dorosłe już drzewa rosnące na chodniku od strony ul. Rybołowców.7. Kościół Morski przy ul. Oliwskiej (Himmelfahrtskirche)

Pierwotnie świątynia służyła ewangelikom. Powstała jako Kościół Wniebowstąpienia (Himmelfahrtskirche) na początku XX wieku. W czasie II wojny światowej budynek został zniszczony, a po wojnie odbudowany już jako Zakon Braci Mniejszych. Obecnie to Misyjny Kościół Morski pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi.Adam Szewczyk, lat 44, urodzony w Gdańsku, miłośnik historii miasta Gdańska i jego dzielnic szczególnie Nowego Portu, gdzie się wychował i dorastał.

Jego pasją jest odkrywanie historii i śladów niemieckości miasta Gdańska i jego dzielnic.

Adam Szewczyk, mieszkaniec Nowego Portu

artykuł czytelnika