stat

O książce "Kryminalne sekrety krzyżaków"

22 listopada 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Rafał Borowski
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

"Czerń" Małgorzaty Oliwii Sobczak. Kolejny świetny kryminał

Podstępne intrygi, zuchwałe rabunki, porwania dla okupu, brutalne morderstwa czy okrutne egzekucje, a w tle białe płaszcze z czarnymi krzyżami. Na rynku wydawniczym pojawiła się właśnie książka "Kryminalne sekrety krzyżaków" autorstwa Pawła Pizuńskiego. Napisana barwnym językiem pozycja z pewnością zainteresuje nie tylko miłośników epoki średniowiecza, ale również powieści detektywistycznych.Paweł Pizuński jest dobrze znany czytelnikom Trojmiasto.pl, którzy śledzą artykuły publikowane w naszym serwisie Historia. W ciągu ostatnich siedmiu lat, opublikował niemal sto opowiadań kryminalnych, których akcja rozgrywa się nad Motławą w okresie pruskim na przełomie XIX i XX wieku oraz w okresie Wolnego Miasta Gdańska.

Żadne z tych opowiadań nie jest wyłącznie wytworem wyobraźni Pizuńskiego. Powstały one bowiem na kanwie zalegających w archiwach akt gdańskich sądów oraz lokalnych gazet.

Zapoznaj się z artykułami Pawła Pizuńskiego, opublikowanymi w naszym portalu

Nieco bardziej dociekliwi czytelnicy zapewne wiedzą, że Pizuński jest nie tylko dziennikarzem, ale również historykiem specjalizującym się w epoce średniowiecza, a zwłaszcza w dziejach Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, zwanego potocznie zakonem krzyżackim. Spod pióra tego mediewisty wyszło kilka książek poświęconych tejże tematyce, m.in. "Poczet wielkich mistrzów krzyżackich", "Sekretne sprawy krzyżaków" czy "Tajemnice Grunwaldu".

Obszerny katalog przestępstw

Pod koniec października, nakładem wydawnictwa Arenga na księgarskie półki trafiła kolejna publikacja Pizuńskiego - "Kryminalne sekrety krzyżaków". Pod frapującym tytułem kryje się zbiór 16 opowiadań o przeróżnych zbrodniach popełnionych przez niemieckich zakonników przyodzianych w białe płaszcze z czarnymi krzyżami lub ludzi w jakiś sposób powiązanych z nimi, np. zaciężnych rycerzy z Europy Zachodniej czy pospolitych łotrów.

Czytelnicy przeczytają na kartach "Kryminalnych sekretów krzyżaków" m.in. o podstępnych intrygach w walkach o władzę, zuchwałych rabunkach, porwaniach dla okupu czy brutalnych morderstwach, popełnionych zarówno z pobudek niskich, jak i pobudek politycznych. Warto również wspomnieć o okrutnych egzekucjach, np. poprzez wypuszczenie jelit czy spalenie na stosie, wykonanych na złoczyńcach na podstawie surowych, średniowiecznych kodeksów karnych.

Fabularyzowana kronika kryminalna

Wszystkie z opisanych zbrodni wydarzyły się naprawdę. Każde z opowiadań powstało na podstawie solidnej bazy źródłowej, na którą składają się średniowieczne kroniki, np. Kronika Piotra z Dusburga, oraz kilkadziesiąt książek i artykułów naukowych poświęconych zakonowi krzyżackiemu, autorstwa głównie polskich i niemieckich historyków.

Publikacja Pizuńskiego w niczym nie przypomina jednak nużących publikacji naukowych, naszpikowanych niezrozumiałą dla przeciętnego odbiorcy terminologią. "Kryminalne sekrety krzyżaków" czyta się lekko i przyjemnie, a wszystko za sprawą fabularyzowanej formy i kwiecistego języka. Każde z opowiadań stanowi odrębną całość, choć niektóre wątki i postaci pojawiają się w więcej niż jednym rozdziale.

Jest zbrodnia, musi być i śledztwo

Oparcie na faktach, przystępna stylistyka i wartka narracja to niejedyne walory najnowszej książki Pizuńskiego. Podobnie jak w powieści kryminalnej, opisowi każdej zbrodni towarzyszy krótkie śledztwo, mające na celu ustalenie jej okoliczności oraz wskazanie potencjalnych sprawców. Dzięki temu "Kryminalne sekrety krzyżaków" powinny zaciekawić nie tylko entuzjastów epoki średniowiecza, ale również literatury detektywistycznej.

Za przykład można podać badania kulis śmierci XIV-wiecznego rycerza angielskiego, którego zmumifikowane zwłoki odkryto w 1981 roku pod posadzką kościoła w St Bees w hrabstwie Kumbria. Pizuński stara się odtworzyć nie tylko podróż wojaka z Albionu do Prus i zakończoną tragicznie rejzę przeciwko pogańskim Litwinom, ale również sposób, w jaki jego zwłoki zostały przetransportowane na odległość ponad 2 tys. km oraz zachowały się w tak doskonałym stanie do czasów współczesnych.


Gdańskie wątki krzyżackich zbrodni

Pasjonatom medium aevum nie trzeba tłumaczyć, że przez niemal 150 lat - dokładnie w latach 1308-1454 - Gdańsk znajdował się w granicach państwa zakonu krzyżackiego i był jednym z miast o największym znaczeniu gospodarczym i politycznym. Nic więc dziwnego, że nad Motławą rozgrywa się akcja aż czterech opowiadań, które będą szczególnie interesujące dla naszych czytelników.

Pierwsze z nich dotyczy ograbienia przez duchownego skarbca na tutejszym zamku krzyżackim. Drugie - zagadkowego morderstwa szkockiego rycerza w drodze na mszę do jednej ze świątyń, prawdopodobnie kościoła św. Jana albo bazyliki Mariackiej. Trzecie - masakry wojsk zaciężnych zakonu krzyżackiego, dokonanej u wrót miasta przez gdańszczan i chłopów z podgdańskich wsi. Wreszcie czwarte - podstępnego zamordowania trzech gdańskich rajców podczas rokowań z lokalnym komturem.


Ciekawa lekcja średniowiecznej historii

Choć każde z opowiadań stanowi odrębną całość, zostały one uporządkowane chronologicznie. Pierwsze opowiadanie rozgrywa się tuż po przybyciu krzyżaków do Polski w 1226 roku, ostatnie w trakcie powstania mieszczan w państwie zakonnym w 1454 roku. Tym samym, śledząc kolejne zbrodnie, czytelnicy pobierają również lekcję historii o ponad dwóch stuleciach działalności niemieckich zakonników: ich obyczajach, silnie strzeżonych siedzibach czy oczywiście wyprawach łupieżczych pod pretekstem krzewienia chrześcijaństwa.

"Kryminalne sekrety krzyżaków" to książka, którą z czystym sumieniem można polecić miłośnikom epoki krzyża i miecza bądź literatury detektywistycznej. Jej stosunkowo nieduży rozmiar o objętości ok. 180 stron sprawia, że jej pochłonięcie zajmie jeden, maksymalnie dwa wieczory. I nie będzie to czas stracony.

Linki do wybranych księgarni internetowych, w których można zakupić "Kryminalne sekrety krzyżaków" Pawła Pizuńskiego:
Czy interesujesz się historią zakonu krzyżackiego?
24%

tak, to jedno z moich ulubionych zagadnień

45%

tak, ale moja wiedza na ten temat jest jedynie pobieżna

27%

nie, ale czasem przeczytam poświęcony jej artykuł czy książkę

4%

nie, to w ogóle nie moje klimaty

zakończona

łącznie głosów: 161