stat

Pomnik budowniczego portu na terenach Dalmoru?

3 czerwca 2012 (artykuł sprzed 5 lat)
Michał Sielski
artykuł historyczny

Nie na Skwerze Kościuszki, ale Molo Rybackim stanie pomnik inż. Tadeusza Wendy. - Budowniczy portu zostanie upamiętniony w miejscu scalającym historię - twierdzą radni, którzy o tym zdecydowali.Przed laty Molo Rybackie zobacz na mapie Gdyni było godne swojej nazwy. Wszystkim gdynianon kojarzyło się jednoznacznie - ze statkami Dalmoru, które pływały po morzach całego świata, dając zatrudnienie tysiącom osób. Teraz Dalmor to już tylko grunty, za to w miejscu, które ma zostać nowym Śródmieściem Gdyni.

Właśnie tam ma stanąć pomnik inżyniera Tadeusza Wendy, który jest współtwórcą Gdyni.

- Był bardzo skromny, a robotników traktował z godnością. Wszystkim wydaje się, że zbudował port, ale to nieprawda. Dzięki niemu powstały też wszystkie nabrzeża, falochron czy Skwer Kościuszki - mówi Jan Mnichowski, jeden z pomysłodawców postawienia pomnika.

Kwestią sporną była jednak lokalizacja. Pojawiły się pomysły, by pomnik stanął na Skwerze Kościuszki. Niektórzy chcieli nawet, by znalazł się tuż obok fontanny. Negocjacje trwały dość długo, ostatecznie zdecydowano jednak, by usytuować go na Molo Rybackim.

- To godne miejsce, które scala historię. Z jednej strony istnieje od początku historii Gdyni, a z drugiej to właśnie tam powstanie nowe Śródmieście Gdyni - mówi Tadeusz Szemiot, gdyński radny Platformy Obywatelskiej.

Pomnik powstanie gdy komitet starający się o uhonorowanie Tadeusza Wendy przygotuje projekt oraz zbierze część środków na jego wykonanie.
Zwracasz uwagę na pomniki, które mijasz w Trójmieście?
19%

nie, bo większość jest mi znana

24%

nie, nawet nie wiem gdzie większość jest

13%

tak, ale tylko na te okazałe

44%

tak, zawsze interesuję się kto i czym zasłużył na takie wyróżnienie

łącznie głosów: 616